Przymusowe 'wakacje' dla 150 osób z Pragi-Północ. Bo budują metro. "To absurd"

Budowa metra. Mieszkańcy Pragi-Północ, a dokładnie trzech budynków przy ulicy Szwedzkiej i Strzeleckiej muszą się na tydzień wyprowadzić ze swoich mieszkań. Powód? Budowa II linii metra.

Już lada moment tarcza drążąca drugą linię metra rozpocznie drążenie najdłuższego i najtrudniejszego odcinka - do stacji Dworzec Wileński.

Wibracje i hałas

Wykonawca budowy metra w Warszawie, spółka Astaldi, twierdzi, że w związku z wibracjami, które mogą się tworzyć na tym odcinku podczas drążenia podłoża złożonego z kamieni narzutowych i częściowo wyłożonego żwirem, konieczne jest wysiedlenie na jakiś czas mieszkańców okolicznych kamienic. Mieszczą się one pod adresami: Szwedzka 17, Strzelecka 44 i Strzelecka 42.

Spółka zapewnia, że prace nie zagrażają budynkom. Jak podkreśla rzecznik prasowy spółki, Mateusz Witczyński, chodzi przede wszystkim o komfort mieszkańców. - Stan budynków był badany kilka razy, jeszcze w 2013 roku na etapie przygotowywania projektu budowy metra, na zlecenie miasta - wyjaśnia. Jak dodaje, budynki, które znajdują się na trasie przejścia maszyny, zostały dodatkowo wzmocnione poprzez iniekcje cementowo-chemiczne. Część budynków dodatkowo wzmacniano poprzez umieszczenie spięć w postaci ściągów stalowych i wykonanie płyt fundamentowych.

Jak dodaje Witczyński, na decyzję o przeniesieniu mieszkańców do hotelu miała również konieczność wyłączenia na czas prac instalacji w budynkach. - To ponadstuletnie budynki. Konieczne może być wyłączenie prądu, gazu i wody. To duże utrudnienie dla mieszkańców - tłumaczy Witczyński.

Terminy wyprowadzek

Z kamienic przy Szwedzkiej i Strzeleckiej będzie musiało się wynieść około 150 osób. Mieszkańcy zostali poinformowali listownie o konieczności opuszczenia domu. - To zorganizowane działanie. W okolicy ruszył już punkt informacyjny. W czasie prac infolinia dla mieszkańców będzie działała przez całą dobę. O utrudnieniach zostali również poinformowani mieszkańcy pobliskich kamienic - informuje rzecznik.

Jak dodaje, znane są już daty wyprowadzek. - Terminy są różne dla wszystkich budynków. Mieszkańcy będą przeprowadzani wraz z postępem prac maszyny. Rusza ona 6 października z stacji przy ul. Strzeleckiej, więc pierwsze wyprowadzki są przewidziane na 9 października - mówi Witczyński. Pierwszymi osobami, które będą musiały się wynieść, będą mieszkańcy budynku przy Szwedzkiej 17.

Krócej niż tydzień

Mimo zapewnień inwestora, że kamienice nie są zagrożone, mieszkańcy obawiają się o swoje domy lub po prostu - nie chcą się przenosić, bo to tylko problem. Niektórzy mają zwierzęta, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Inni obawiają się, że z prace będą miały opóźnienie i pobyt w hotelu się wydłuży.

Witczyński zapewnia, że tydzień to maksymalny czas pobytu mieszkańców w hotelu. - Samo przejście maszyny będzie trwało nawet krócej, więc może się zdarzyć, że mieszkańcy wrócą do swoich mieszkań wcześniej niż po tygodniu - zapewnia rzecznik. 

Godne warunki

Do jakich hoteli zostaną przeniesieni prażanie? Tego rzecznik nie może zdradzić. - Mogę jedynie powiedzieć, że nie są to na pewno hotele robotnicze, ale również nie ekskluzywne. Zapewniamy godne warunki, pokoje czy apartamenty z aneksem kuchennym, w których można miło spędzić ten czas - mówi.

Jak dodaje, miejsca w hotelach zostały przydzielone po indywidualnych rozmowach ze wszystkimi mieszkańcami. - Niektórzy chcieli koniecznie mieszkać blisko swojego miejsca zamieszkania, inni niekoniecznie. 150 osób byśmy i tak w jednym hotelu nie pomieścili - dodaje. Jaki koszt poniosła spółka w związku z koniecznością zapewnienia noclegu dla ponad 100 osób? - To tajemnica handlowa - mówi Witczyński.

Jak dodaje, mieszkańcy nie muszą w żaden sposób przygotowywać mieszkań do prac maszyny drążącej metro. Informuje również, że spółka nie planuje już żadnych przeprowadzek w związku z budową drugiej nitki.

Absurd

Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze zapewnił w rozmowie z Metrowarszawa.pl, że aktywiści pozostają w stałym kontakcie z mieszkańcami. - Zamierzamy im pomóc i upewnić się, czy te wysiedlenia mają rzeczywiście miejsce i na jakich zasadach. Dla nas to kolejny argument, że przebieg trasy metra jest absurdalny - dlaczego nie pod ulicami ale pod samymi kamienicami idzie rura? - zastanawia się Mencwel.

embed

Galeria Północna - tłumy przed wejściem

Więcej o:
Komentarze (41)
Budowa II linii metra. Mieszkańcy muszą się wynieść na tydzień ze swoich domów
Zaloguj się
 • scibor3

  Oceniono 95 razy 81

  "dlaczego nie pod ulicami ale pod samymi kamienicami idzie rura?"

  Z takiego samego powodu dla którego do kieszeni nie włożysz metrowego odcinka prostego drutu.

 • wilczek1968

  Oceniono 62 razy 54

  "Dla nas to kolejny argument, że przebieg trasy metra jest absurdalny - dlaczego nie pod ulicami ale pod samymi kamienicami idzie rura? - zastanawia się Mencwel."
  Każda okazja jest dobra, żeby zaistnieć. Nawet jak się zadaje tak absurdalnie głupie pytania.

 • cpfan

  Oceniono 49 razy 41

  Fajnie, że upubliczniono nr domów, terminy. Uprawiający wiadomy fach będą mieli 7 dni pełnego komfortu by mieszkania spokojnie opędzlować....

 • zd46

  Oceniono 21 razy 17

  Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze nie wie, że ulice najczęściej mają zakręty ze skrzyżowaniami i to pod kątem prostym 90 stopni a do tego, jak budować metro z rondami? Chyba tylko jak mu się „szyny wygły”. Czy pan coś dobrego zrobił dla Warszawy i Warszawiaków, czy tylko umie pan „szczuć”? Miasta silnie zurbanizowane i to dość leciwą zabudową nie dają wielu możliwości budowniczym metra i to w dowolnym zakątku świata. Całe szczęści, że metro nie przebiega w pobliżu "warszawskich włości szyszkowej twierdzy", bo nakazał by przerwanie ze względu chociażby na "skretyniałego kreta" i nie ważne byłyby koszty. Tak wstrzymał obwodnicę War-szawy choć nic wiekopomnego nie wstrzymał jak M.Kopernik. On jedynie wstrzymał......własny mocz w czym nie przeszkodziła mu nawet prostata.

 • ar.co

  Oceniono 31 razy 17

  Już sobie wyobrażam ten wrzask lokatorów (a zwłaszcza "działaczy"), gdyby nie zapewnili miejsc w hotelach. I żądania odszkodowań za "uszczerbek na zdrowiu".

 • kataryniarski

  Oceniono 24 razy 14

  Co drugie okno dykta, tynku na elewacji nie ma od przedwojnia… Niemcy chyba tego nie wysadzali, bo liczyli, że samo się rozleci… Powodzenia, jak ta kamienica budowe metra przetrwa! :D

 • bling.bling

  Oceniono 21 razy 13

  Pomimo minimalnego zagrożenia dla konstrukcji budynku prace powodują zmniejszenie komfortu użytkowania mieszkań w sposób do jakiego są przeznaczone. Czy to tak trudno zrozumieć?

 • evergreen111

  Oceniono 15 razy 11

  Panie Mencwel - według pana trasa metra powinna przebiegać tylko pod ulicami, czyli z licznymi zakrętami o 90 stopni. JAK MOŻNA BYĆ TAKIM GŁUPIM, PANIE MENCWEL?

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 13 razy 11

  Aktywiści miejscy znają się na wszystkim. rasowi konsomolcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX