Celem badania było określenie, w którym z badanych miast jeździ się najlepiej. Nie tylko samochodem, ale również np. rowerem czy komunikacją miejską.
Miasta europejskie były oceniane w czterech kategoriach: zanieczyszczenie powietrza, korki, komunikacja rowerowa, komunikacja publiczna.
O ile Warszawa w porównaniu do innych miast nieźle wypadła pod względem kosztów komunikacji miejskiej (najtańsze bilety jednorazowe - 1,03 euro) czy liczby osób, które z niej korzystają (54 proc.), gorzej wypadła w innych kategoriach.
Warszawa zajęła ostatnie miejsce pod względem zanieczyszczenia powietrza. Według danych, w stolicy jest gorzej niż w stolicy Węgier - Budapeszcie. Zaledwie 1 proc. mieszkańców korzysta z roweru. To nic w porównaniu z Kopenhagą czy z Amsterdamem. Tylko w Lizbonie i w Pradze jest równie źle pod tym względem.
Z kolei w kwestii natężenia ruchu ulicznego Warszawa plasuje się między Brukselą. Manchesterem i Lizboną. W tej kategorii przegrywa z kretesem Dublin. Tuż przed nim jest Londyn czy Marsylia.
Ranking miast europejskich Politico
W ostatecznym rankingu Warszawa zajęła 17. pozycję.
1. Helsinki
2. Kopenghaga i Sztokholm ex aequo
4. Amsterdam
5. Madryt
6. Budapeszt
7. Monachium
8. Ateny
9. Berlin
10. Lizbona
11. Wiedeń
12. Praga
13. Dublin
14. Manchester
15. Londyn
16. Paryż
17. Warszawa
18. Bruksela
19. Marsylia
20. Rzym
Jak informuje serwis Politico, dane pochodzą z kilku źródeł, m.in. Europejskiej Federacji Rowerowej (European Cyclist Federation), World Global Urban Ambient Air Pollution Database oraz z TomTom Traffic Index.