Warszawa na szarym końcu w rankingu 20 europejskich miast. Nie tylko najgorsze powietrze

W serwisie Politico pojawił się ranking najbardziej mobilnych miast w Europie. Niestety Warszawa nie zachwyciła. Zajęła dopiero 17. miejsce.

Celem badania było określenie, w którym z badanych miast jeździ się najlepiej. Nie tylko samochodem, ale również np. rowerem czy komunikacją miejską.

Miasta europejskie były oceniane w czterech kategoriach: zanieczyszczenie powietrza, korki, komunikacja rowerowa, komunikacja publiczna.

O ile Warszawa w porównaniu do innych miast nieźle wypadła pod względem kosztów komunikacji miejskiej (najtańsze  bilety jednorazowe - 1,03 euro) czy liczby osób, które z niej korzystają (54 proc.), gorzej wypadła w innych kategoriach.

Warszawa na samym końcu

Warszawa zajęła ostatnie miejsce pod względem zanieczyszczenia powietrza. Według danych, w stolicy jest gorzej niż w stolicy Węgier - Budapeszcie. Zaledwie 1 proc. mieszkańców korzysta z roweru. To nic w porównaniu z Kopenhagą czy z Amsterdamem. Tylko w Lizbonie i w Pradze jest równie źle pod tym względem.

Z kolei w kwestii natężenia ruchu ulicznego Warszawa plasuje się między Brukselą. Manchesterem i Lizboną. W tej kategorii przegrywa z kretesem Dublin. Tuż przed nim jest Londyn czy Marsylia.

Ranking miast europejskichRanking miast europejskich Politico

W ostatecznym rankingu Warszawa zajęła 17. pozycję. 

1. Helsinki

2. Kopenghaga i Sztokholm ex aequo 

4. Amsterdam

5. Madryt

6. Budapeszt

7. Monachium

8. Ateny

9. Berlin

10. Lizbona

11. Wiedeń

12. Praga

13. Dublin

14. Manchester

15. Londyn

16. Paryż

17. Warszawa

18. Bruksela

19. Marsylia

20. Rzym

Jak informuje serwis Politico, dane pochodzą z kilku źródeł, m.in. Europejskiej Federacji Rowerowej (European Cyclist Federation), World Global Urban Ambient Air Pollution Database oraz z TomTom Traffic Index.

embed

ZUS już dawno zbankrutował. Mamy trzy warianty, jak się zabezpieczyć na starość [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 4]

Więcej o: