Wydarzenia w Warszawie - weekend. Tajemnice Starówki, mgnienie Paryża i festiwal muzyki świata

Jesień dotarła do Warszawy. Co nie oznacza, że należy siedzieć w domu pod kocem i oglądać seriale. W ten weekend wiele ciekawych wydarzeń, a my wybraliśmy te naszym zdaniem najbardziej warte uwagi.

Co robić w ten weekend w stolicy? Koniec tygodnia ma być słoneczny, więc warto zaplanować go tak, aby potem nie żałować, że nic się ciekawego nie zrobiło.

Piątek 22 września

Warsaw Gallery Weekend - 22-24 września

Warsaw Gallery Weekend to coroczny festiwal sztuki współczesnej organizowany przez prywatne galerie. Kilkadziesiąt wystaw i bogaty program towarzyszący ukazują to, co najciekawsze i najbardziej aktualne na warszawskiej scenie artystycznej. Wstęp na wszystkie wystawy i spotkania jest bezpłatny.

Wszystkie wydarzenia na stronie.

Szycie z filcu dla dorosłych

W piątek o godzinie 16 odbędą się darmowe warsztaty z szycia z filcu. - Są to pierwsze zajęcia na których poznamy podstawy posługiwania się filcem oraz wykonamy pod okiem doświadczonej instruktorki pudełka idealne do przechowywania np biżuterii - piszą organizatorzy.

Miejsce: Dom Sąsiedzki Szmulowizna

Książęce wieczory na placu Europejskim

O godzinie 16 z kolei wielkie otwarcie namiotu, w którym odbywać się będą transmisje meczów. W piątek - transmisja meczu FC Bayern Munchen vs. VfL Wolfsburg, na którym specjalnym gościem będzie legenda niemieckiej piłki Lothar Matthaeus.
Start studia o 19:30, początek gry 20:25.

Wernisaż wystawy

W piątek o 19 - wernisaż wystawy Mgnienie miasta. Paryż w Faktycznym Domu Kultury przy ul. Gałczyńskiego. To pierwsza z serii wystaw Tomasza Łukasza Szuby poświęconych popularnym miastom europejskim.

WystawaWystawa fot: materiały prasowe

Fotografie pokazywać będą popularne miejsca, jednak ukazane z innej perspektywy - zatrzymanego czasu i osób. Zobaczymy "oblicza" wszystkowiedzących, zadziornych, ale i znudzonych...kotów które na Cmentarzu Montmartre utworzyły swojego rodzaju subkulturę, a może i gangi.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

O godzinie 19 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Pańskiej 3 odbędzie się premiera Kordu - książki z wierszami i fotografiami, która powstała dzięki współpracy Natalii Malek i Anny Grzelewskiej - połączona z pokazem fotografii z archiwum artystki oraz dyskusją na temat podobnych, intersemiotycznych projektów. 

Spotkanie poprowadzi Zbigniew Libera

Otwarcie sezonu w Klubie Komediowym

Klub Komediowy rozpoczyna czwarty rok działalności przy Placu Zbawiciela w Warszawie. Sezon zainauguruje występ Teatru Improwizowanego Klancyk 22 września (piątek) o godzinie 20.

Poza najlepszymi polskimi grupami improwizowanymi oraz najpopularniejszymi produkcjami klubowowymi, jesień przyniesie autorskie formaty oraz nowych gości. Specjalnie na deski Klubu teksty napiszą m.in. Łukasz Orbitowski, Olga Wróbel, Przemysław Nowakowski i Michał Sufin.

23 września

Festiwal Nauki

Od soboty będzie trwał Festiwal Nauki w Ogrodzie Botanicznym UW. Na festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach, wykładach czy zobaczyć film o nauce.

Szczegółowe opisy na stronie głównej Festiwalu: www.festiwalnauki.edu.pl.

Dzień otwarty w Galerii Sztuki XIX wieku

Od 23 września Muzeum Narodowe zaprasza do nowo otwartej po zakończeniu prac modernizacyjnych Galerii Sztuki XIX Wieku.

"Z okazji ponownego udostępnienia ekspozycji dla publiczności, przygotowaliśmy sześć spotkań tematycznych, w których będzie można uczestniczyć bezpłatnie" - piszą organizatorzy.

- Zaprezentujemy dzieła po raz pierwszy eksponowane w przestrzeni Galerii, w tym "Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego Jana Matejki" - nowy depozyt w naszych zbiorach - dodają.

Program spotkań:

12.00 Anioł nie kobieta - opowieść o Elizie z Branickich Krasińskiej / dr Magdalena Bialic

12.00 Wieczni romantycy - losy artystów i poetycka wizja natury w malarstwie / Monika Miżołębska

13.30 Kalejdoskop historii / Monika Jabłońska

13.30 Zaproszenie na bal - Galeria XIX Wieku w rytmie walca / Wioletta Cicha

16.00 Sto lat martwej natury / Monika Miżołębska

16.00 "Zbrodnia to niesłychana..." - historie dramatyczne i zagadki kryminalne / Wioletta Cicha

Szczegóły spotkań ? bit.ly/dzien-otwarty-z-galeria-XIXw

Zbiórka w Holu Głównym / wstęp bezpłatny / ok. 45 min

Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Przed nami kolejny, 13. Festiwal, który od 23 do 30 września wypełni dźwiękami ‘world music' namiot festiwalu pod Pałacem Kultury i Nauki.

PROGRAM weekendowy: 
• 23 września (sobota), godz. 19:00
Marta Gómez (Kolumbia)
Taksim Trio (Turcja)

• 24 września (niedziela), godz. 11:00
Marta Gómez (Kolumbia) Koncert dla dzieci
Więcej: Muzyczne malowanki / Festiwal Skrzyżowanie Kultur

• 24 września (niedziela), godz. 19:00
Purbayan Chatterjee (Indie)
Ranjani & Gayatri (Indie)

24 września

39. PZU Maraton Warszawski

24 września Warszawa będzie należała do biegaczy. Amatorzy biegania z całego świata spotkają się w stolicy, by zmierzyć się z królewskim dystansem.

WystawaFRANCISZEK MAZUR

Maraton Warszawski organizowany jest nieprzerwanie od 1979 roku, to wyjątkowy bieg z niesamowitą historią.

Wesoły spacer po Starówce

- Starówka jest dosyć oklepanym tematem spacerów, dlatego na naszym spacerze poświęcimy sporo czasu na odkrywanie mało znanych faktów i ciekawostek na temat Starego Miasta - piszą organizatorzy. Dzięki temu będziecie mieli możliwość spojrzenia na Starówkę z nowej perspektywy. Na spacerze pokażemy Wam też ponad 40 rysunków, obrazów i zdjęć dawnej Warszawy. A wszystko to będzie doprawione porcją humoru - dodają.

Stare Miasto w WarszawieStare Miasto w Warszawie PRZEMEK WIERZCHOWSKI

Spacer rozpocznie się o 12 i potrwa do ok. 13:30. Koszt? Co łaska. Miejsce spotkania: na skrzyżowaniu ulic Zapiecek i Świętojańska, w miejscu, gdzie na ziemi znajduje się tablica UNESCO.

Bezpłatne pokazy filmów w kinie

- Zapraszamy do Sali Odczytowej (Kinowej) Zamku na bezpłatne projekcje filmowe dla zwiedzających, odbywające się w trzecią lub czwartą niedzielę miesiąca w godzinach 12.00 - 16.00 - piszą organizatorzy.

24 września 2017 r.:

Zamek króla i narodu, reż. M. Kwiatkowska, 25 min (w wersji polskiej)
Losy Zamku, losy kraju, reż. L. Perski, 13 min (w wersji angielskiej)

Wielka Warszawska

Wielka Warszawska już w tę niedzielę. To jedno z najważniejszych wydarzeń każdego sezonu wyścigowego. Pierwsza gonitwa rozegrana została w 1895 r. Ten klasyczny wyścig rozgrywany jest na dystansie 2600 metrów.

101. Wielka Warszawska101. Wielka Warszawska SŁAWOMIR KAMIŃSKI

W tym dniu na widzów, tych starszych i tych młodszych, czekać będzie również wiele dodatkowych atrakcji: wielki plac zabaw, konkurs na strój z epoki oraz finał Kawaleryskich Mistrzostw Polski.

Bilety w cenie:
- strefa B - 12 zł
- strefa A parter - 40 zł

Wieczór twórczości Jacka Kaczmarskiego

Tawerna Korsarz oraz Artur "Kaczor" Kaczorek zapraszają na kolejne, niedzielne spotkanie pod wspólnym tytułem "Wieczór twórczości Jacka Kaczmarskiego"!

Zagra Artur Kaczorek

Wstęp: wolny, koncert: 19:30

Tawerna Korsarz
ul. Gostyńska 45, Warszawa

embed
Więcej o: