Muzułmanie modlili się na chodniku na Muranowie. Poseł PiS żąda deportacji

Stanisław Pięta chce deportować muzułmanów, którzy w piątek mieli modlić się wspólnie pod blokiem na Muranowie. Chce ich także ukarać za "bezprawne zajęcie pasa ruchu drogowego". Czy słusznie?

W piątek na Twitterze pojawiło się krótkie nagranie, na którym widać pięciu mężczyzn bijących pokłony przed jednym z bloków. Według autorki filmu to wyznawcy islamu, którzy modlą się na chodniku na ul. Nowolipki na warszawskim Muranowie.

Wideo skomentował poseł PiS Stanisław Pięta. "Mandat za bezprawne zajęcie pasa ruchu drogowego dla wszystkich, potem deportacja. Zero tolerancji" - napisał.

"Chodnik to część pasa ruchu drogowego. Zajęcie chodnika w ten sposób jest karalne. Wiedzą to świadkowie Jehowy i nigdy nie ustawiają np. stolika" - dodał polityk. Tymczasem, jak zaznacza Mikołaj Pieńkos, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich, mandat może być jedynie za zajęcie chodnika (części pasa drogowego) przez obiekty.

- Nie ma żadnych kar. Takie samo zajęcie chodnika jest podczas miesięcznic na Krakowskim Przedmieściu - mówi Pieńkos w rozmowie z Metrowarszawa.gazeta.pl. - Jeżeli nie wygradzają w żaden sposób terenu i nie ustawiają żadnych obiektów (np. przyczepy, kiosku, trybuny), nie ma mowy o zajęciu pasa drogowego - podkreśla.

Policja: Nie prowadzimy żadnego dochodzenia w tej sprawie

- To podwórko to cichy zaułek. Muzułmanie widocznie szukali miejsca do modlitwy na uboczu. Czy to przestępstwo? - mówił "Gazecie Stołecznej" jeden z mieszkańców ulicy. Jak twierdzi, jego i sąsiadów o muzułmanów wypytywali policjanci, którzy mieli także obchodzić teren i robić zdjęcia.

Policja jednak zaprzecza. - Nie prowadzimy żadnego dochodzenia w tej sprawie - mówi rzeczniczka wolskiej komendy podkom. Marta Sulowska. - To wszystko, co mam do powiedzenia - ucina.

"Czym to się różni od procesji czy pielgrzymki?"

"Czym to się różni od przechodzącej pod oknem modlącej się procesji czy pielgrzymki, poza tym, że mniej ludzi?" - spytał na Twitterze ekonomista Marek Tatała, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Czy takie miejsce modlitwy jest czymś niespotykanym? Zapytaliśmy prof. dr. hab. Janusza Daneckiego, arabistę, islamistę, językoznawcę i literaturoznawcę, byłego kierownika Zakładu Arabistyki i Islamistyki UW.

- To nic niezwykłego. Może to jest demonstracja, żeby zbudować meczet, żeby można było się w nim modlić - zastanawia się naukowiec. Jak dodaje, islam pozwala modlić się wszędzie, także na przystanku autobusowym czy w samolocie.

Wspólna piątkowa modlitwa

- Piątkowa modlitwa jest wspólna - podkreśla prof. Danecki. - Wszyscy członkowie gminy modlą się wtedy razem - mówi. Chociaż, jak dodaje, powinno to być wówczas miejsce "elegantsze" - np. meczet. - Jak nie ma meczetu, to gdziekolwiek, gdzie się zmieszczą - dodaje.

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o:
Komentarze (611)
Muzułmanie modlili się pod blokiem na Muranowie. Poseł PiS: Mandat i deportacja
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 367 razy 285

  Ja na miejscu tych muzułmanów zgłosił bym to jako "imprezę cykliczną". I poprosił o ochronę policji. :-))

 • 3-kuleczka

  Oceniono 226 razy 166

  jak psychol z drabinka paralizuje pół miasta to jakie beda konsekwencje ??????????????????????????????????????

 • garkuchta

  Oceniono 211 razy 147

  Panu posłowi korepetycje z polskiego prawa.
  1. co to jest zajęcie pasa drogowego
  2. co to znaczy równe traktowanie wyznawców wszystkich religii.

 • pinio67

  Oceniono 149 razy 107

  Za niedługo ma być jakiś różaniec publiczny wzdłuż granic. Jak rozumiem - wtedy też będzie wniosek o mandaty i deportacje (mniejsza póki-co o to dokąd)? To sobie (p)oseł poużywa ....

 • popijajac_piwo

  Oceniono 167 razy 103

  "Stanisław Pięta chce deportować muzułmanów, którzy w piątek mieli modlić się wspólnie pod blokiem na Muranowie."

  A zaraz potem deportować katoholi, bo drą japy w czasie procesji, blokują pasy w czasie pielgrzymek i walą w dzwony o zboczonych porach kiedy każdy normalny człowiek chędoży babeczkę...

 • pan.szklanka

  Oceniono 131 razy 91

  To jest bardzo słuszna koncepcja. Budżet straży miejskiej można zbudować za mandaty z Bożego Ciała.

 • Janusz Janusz

  Oceniono 137 razy 81

  Pewnie się modlą o trochę rozumu dla posła...miło z ich strony. A z drugiej strony szkoda że poseł osobiście ich nie przegonił zamiast tweetować. Bohater...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX