Spadkobiercy Branickich chcą ćwierć miliarda złotych od Lotniska Chopina

Spadkobiercy rodu Branickich żądają od Lotniska Chopina i agencji żeglugi powietrznej 235 mln zł za to, że te korzystają z terenów, które przed wojną należały do ich przodka. Sprawy od kilku lat toczą się w sądach.

Spadkobiercy rodu Branickich domagają się od Lotniska Chopina i agencji żeglugi powietrznej 235 mln zł oraz ziemi. Jak pisze "Gazeta Stołeczna", port lotniczy znajduje się na terenach, które przed wojną należały do Adama Branickiego, właściciela m.in. pałacu w Wilanowie.

Tereny lotniska przed wojną były częścią liczących 6 tys. hektarów dóbr wilanowskich. Ok. 30 hektarów zostało przejętych po wojnie na podstawie dekretu o reformie rolnej przez skarb państwa. W latach 80. ziemie te w zarząd dostało Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze.

Teraz spadkobiercy chcą odszkodowania za bezumowne korzystanie z terenów przez PPL. To niemal 235 mln zł za 10 lat, a to nie są ich wszystkie żądania finansowe. W 2015 r. sąd oddalił pozew dziedziców, ale w styczniu tego roku sąd apelacyjny nakazał zbadać sprawę ponownie.

Proces toczy się od lat

Spadkobiercy Branickich chcą również odzyskać ponad hektar terenu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przy ul. Wieżowej 8. To południowa część lotniska, niedaleko jest obwodnica i ogródki działkowe na Paluchu. Kiedyś zaś były tu folwarki Adama Branickiego. Jak pisze "Stołeczna", jego spadkobiercy chcą od PAŻP kilkunastu milionów zł za dziesięć lat korzystania z działek bez umowy, proces w tej sprawie toczy się od czterech lat.

PAŻP zarządza ruchem lotniczym w Polsce. Firma zajmuje się zarządzaniem przestrzenią powietrzną i przepływem ruchu lotniczego, zapewnia także służby ruchu lotniczego. Jako jedyna firma w kraju zatrudnia kontrolerów ruchu lotniczego.

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o:
Komentarze (111)
Spadkobiercy Branickich chcą ćwierć miliarda złotych od Lotniska Chopina
Zaloguj się
 • 71tosia

  Oceniono 110 razy 98

  a przedowojenne dlugi spłacili, majatek Branickich był przed woja zadluzony bardziej niż jego wartość. Nie wspominaj z znaczna czesc majątku była nadana przez cara (tworcy Targowicy), stanowily one dobra zrobowane wielu powstańcom styczniowym.

 • ar.co

  Oceniono 96 razy 86

  Chcą spadek po Branickim? OK. To niech zapłacą odszkodowanie za Targowicę i rozbiory - bo akurat Braniccy byli wśród najbardziej winnych.

 • 174pit

  Oceniono 86 razy 78

  Twórcą potęgi Branickich był arcyzdrajca Ksawery i praca chłopów pańszczyźnianych.
  Może czas by Państwo wystawiło za to rachunek i sprawdzimy kto na tym lepiej wyjdzie.

 • mrgarrison

  Oceniono 67 razy 57

  Nic dziwnego - w koncu pochodza od Franka Ksawerego - przeciwnika reform Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3 Maja, współtwórcy konfederacji targowickiej. Geny sie utrzymaly.

 • wojo.b

  Oceniono 69 razy 53

  Wąska grupa trutniów przez lata pasła się na krwawicy polskiego chłopa poganianego nahajem - i dalej im mało? Teraz "spadkobiercy" chcą swoje chciwe łapska wyciągnąć po to, co nigdy nie należało do nich, na co nie zapracowali uczciwie i przez lata nie dbali - a wartość wyliczyli oczywiści na podstawie tego, co jest wokół i na co pracowały pokolenia Polaków.
  Urąbałbym te chciwe łapska...

 • siekieraaxe

  Oceniono 48 razy 42

  "Umarza sie wszytskie roszczenia powstałe przed 4 czerwca 1989"
  sejmie RP, do roboty!

 • justas32

  Oceniono 44 razy 40

  Czartoryscy, Radziwiłłowie, Braniccy - wszyscy którzy sprzedali Polskę Rosji i doprowadzili do rozbiorów - dzisiaj szlajają się po salonach Warszawy i próbują wyrwać kasę od państwa. A eksmitować ich do Moskwy, którą ich dziadowie tak ukochali - niech tam sobie brylują ...

 • Tadeusz Sobol

  Oceniono 41 razy 39

  Za bycie przodków zbrodniarzami zdrady Ojczyzny, to należy się konfiskata i kary a nie kasa podatników!

 • sacc77

  Oceniono 36 razy 34

  Wystawic Branickim rachunki za:
  1. TARGOWICĘ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX