Smog w Warszawie. Normy na ul. Ordona przekroczone nawet o 10 000 proc.

Poziom pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 na ul. Ordona wielokrotnie przekracza normy - alarmuje w raporcie straż miejska. Przyczyna? "Bardzo duże natężenie ruchu pojazdów ciężarowych, dojeżdżających do okolicznych cementowni".

Smog atakuje Warszawę nie tylko zimą. Na grupie Ulica Ordona - Mieszkańcy na Facebooku opublikowano raport straży miejskiej dotyczący pyłów na ul. Ordona i Gniewkowskiej na warszawskiej Woli.

Oddział ochrony środowiska stołecznej straży miejskiej wykonał od 22 sierpnia do 8 września szereg pomiarów. Maksymalne odczyty, jeśli chodzi o pyły PM 10, to nawet 5040 µg/m3 (przy dopuszczanej normie 50 µg/m3 na dobę), a PM 2,5 - do 550 µg/m3 (dopuszczalny poziom również 50 µg/m3 na dobę).

Odczyty przekraczają nie tylko poziomy dopuszczalne, ale także informowania (200 µg/m3 na dobę, zarówno w przypadku PM 10, jak i PM 2,5) i alarmowe (300 µg/m3).

Jak zaznacza w raporcie straż, "główną przyczyną takiego zapylenia terenu jest bardzo duże natężenie ruchu pojazdów ciężarowych, dojeżdżających do okolicznych cementowni oraz firm zajmujących się przewozem kruszyw, mających swoje siedziby na terenach dzierżawionych od kolei".

Kto jest winny?

Ulica Ordona - Mieszkańcy za taki stan rzeczy odpowiedzialnością obarczają PKP Polskie Linie Kolejowe SA (za "politykę intensywnej industrializacji Odolan i zwiększenia ilości firm na terenach inwestycyjnych należących do Skarbu Państwa"), dzielnicę Wola (za "brak reakcji na problemy Odolan i absolutny brak planu i wizji przyszłości i uciekanie od problemu"), Zarząd Dróg Miejskich ("powolne i opieszałe działanie jest dziwnym prezentem dla firm transportowych i betoniarni, które funkcjonują 6 km od centrum stolicy") oraz menadżerów firm, takich jak Eurokop, Budokrusz, Bosta Beton, Cement Ożarów, Rossmann Polska ("za brak kontroli swoich kierowców").

"Domagamy się szybkich zmian, aby ratować zdrowie nasze i naszych dzieci" - apeluje grupa na Facebooku.

Czy smog jest szkodliwy?

Smog zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze. Złe samopoczucie, nasilenie dolegliwości oddechowych, infekcje oddechowe to objawy, jakie mogą wystąpić niemal natychmiastowo. Długotrwałe narażenie na smog zwiększa ryzyko nowotworów, chorób układu oddechowego, naczyniowo-sercowego, odpornościowego. Z powodu smogu - wg danych Unii Europejskiej - umiera w Polsce ponad 40 tys. osób rocznie. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ >>>

Czym jest smog?

Smog powstaje przy bezwietrznej pogodzie, wskutek m.in. palenia w piecach i dużego ruchu samochodów. Zawiera substancje toksyczne i metale ciężkie. Szczególnie groźny dla naszego zdrowia jest benzo(a)piren - rakotwórczy związek chemiczny. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

 

Więcej o:
Komentarze (39)
Smog w Warszawie. Normy na ul. Ordona przekroczone nawet o 10 000 proc.
Zaloguj się
 • ndof

  Oceniono 29 razy 15

  Po pierwsze od zapylenia do smogu droga daleka, na Odolanach smogu nie ma. Tytułowy smog jest wymysłem redakcji, SM nie użyła tego terminu.
  Po drugie emisja przez ciężarówki to jakieś pojedyncze procenty z całości tego, co generują firmy na Odolanach, szczególnie przy przeładunku kruszyw.
  Po trzecie droga (dosłownie) i niedouczona SM, tam nie ma żadnej cementowni, są betoniarnie. Najbliższa cementownia znajduje się w Ożarowie, jakieś 180km od Warszawy.
  Po czwarte okoliczni mieszkańcy przy zakupie mieszkań doskonale wiedzieli o sąsiedztwie, bloki stoją od kilku lat, przemysł w różnej, ale zawsze uciążliwej formie od ponad stu. Teraz winni są wszyscy, ale sobie mieszkańcy nie mają nic do zarzucenia.
  Itd...

 • ten_z_pragi

  Oceniono 16 razy 14

  Cementownie? Na Woli ? Redaktor zna się na technice jak świnia na balecie

 • cometto-pl

  Oceniono 17 razy 9

  "Ulica Ordona - Mieszkańcy za taki stan rzeczy odpowiedzialnością obarczają PKP Polskie Linie Kolejowe SA (za "politykę intensywnej industrializacji Odolan i zwiększenia ilości firm".

  Buhahaha, no tak, przecież to od zawsze była dzielnica willowa, a teraz "cementownie" stawiają!

  "Smog zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze. Smog powstaje przy bezwietrznej pogodzie, wskutek m.in. palenia w piecach i dużego ruchu samochodów. Zawiera substancje toksyczne i metale ciężkie. Szczególnie groźny dla naszego zdrowia jest benzo(a)piren - rakotwórczy związek chemiczny."

  Tylko co to ma wspólnego z kruszywami i "cementowniami"?

 • burek_polny

  Oceniono 16 razy 8

  Raczej slaba reklama dla osiedla "Bliska Wola" firmy JW Construction. Chociaz nie.. Bardziej szkodza im ich wlasne badziewne bloki, ktorymi obsr***ali cale miasto.

 • ten_z_pragi

  Oceniono 8 razy 6

  Cementownie? Na Woli ? Redaktor zna się na technice jak świnia na balecie

 • mlopaci

  Oceniono 15 razy 5

  Znowu braki elementarnej wiedzy matematycznej. Nie można porównywać wartości maksymalnych z wartościami średnimi i wyniku podawać w procentach.
  To jest taka logika jak napisanie, że przez całą dobę świeci słońce, bo świeciło w dzień.

 • wmr2000

  Oceniono 1 raz 1

  Zobaczcie ja się kurzy z torowisk tramwajowych w JP2. Po ostatnim remoncie nikt tego nie pozamiatał i co przejeżdża tramwaj to wznieca kłęby pyłu

 • japka_putina

  Oceniono 6 razy 0

  Ten przykład mimochodem pokazuje, które samochody odpowiadają w największym stopniu za transportową część syfu w powietrzu. Wcale nie są to Passaty z wyciętymi filtrami (choć swój wkład mają), ale stare ciężarówki, które tych filtrów nigdy nie miały, a pewnie także starsze autobusy miejskie. Ale i to nie zmienia faktu, że problem z potężnymi przekroczeniami zanieczyszczenia cząstkami stałymi pokrywa się z sezonem grzewczym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX