Smog w Warszawie. Normy na ul. Ordona przekroczone nawet o 10 000 proc.

Poziom pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 na ul. Ordona wielokrotnie przekracza normy - alarmuje w raporcie straż miejska. Przyczyna? "Bardzo duże natężenie ruchu pojazdów ciężarowych, dojeżdżających do okolicznych cementowni".

Smog atakuje Warszawę nie tylko zimą. Na grupie Ulica Ordona - Mieszkańcy na Facebooku opublikowano raport straży miejskiej dotyczący pyłów na ul. Ordona i Gniewkowskiej na warszawskiej Woli.

Oddział ochrony środowiska stołecznej straży miejskiej wykonał od 22 sierpnia do 8 września szereg pomiarów. Maksymalne odczyty, jeśli chodzi o pyły PM 10, to nawet 5040 µg/m3 (przy dopuszczanej normie 50 µg/m3 na dobę), a PM 2,5 - do 550 µg/m3 (dopuszczalny poziom również 50 µg/m3 na dobę).

Odczyty przekraczają nie tylko poziomy dopuszczalne, ale także informowania (200 µg/m3 na dobę, zarówno w przypadku PM 10, jak i PM 2,5) i alarmowe (300 µg/m3).

Jak zaznacza w raporcie straż, "główną przyczyną takiego zapylenia terenu jest bardzo duże natężenie ruchu pojazdów ciężarowych, dojeżdżających do okolicznych cementowni oraz firm zajmujących się przewozem kruszyw, mających swoje siedziby na terenach dzierżawionych od kolei".

Kto jest winny?

Ulica Ordona - Mieszkańcy za taki stan rzeczy odpowiedzialnością obarczają PKP Polskie Linie Kolejowe SA (za "politykę intensywnej industrializacji Odolan i zwiększenia ilości firm na terenach inwestycyjnych należących do Skarbu Państwa"), dzielnicę Wola (za "brak reakcji na problemy Odolan i absolutny brak planu i wizji przyszłości i uciekanie od problemu"), Zarząd Dróg Miejskich ("powolne i opieszałe działanie jest dziwnym prezentem dla firm transportowych i betoniarni, które funkcjonują 6 km od centrum stolicy") oraz menadżerów firm, takich jak Eurokop, Budokrusz, Bosta Beton, Cement Ożarów, Rossmann Polska ("za brak kontroli swoich kierowców").

"Domagamy się szybkich zmian, aby ratować zdrowie nasze i naszych dzieci" - apeluje grupa na Facebooku.

Czy smog jest szkodliwy?

Smog zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze. Złe samopoczucie, nasilenie dolegliwości oddechowych, infekcje oddechowe to objawy, jakie mogą wystąpić niemal natychmiastowo. Długotrwałe narażenie na smog zwiększa ryzyko nowotworów, chorób układu oddechowego, naczyniowo-sercowego, odpornościowego. Z powodu smogu - wg danych Unii Europejskiej - umiera w Polsce ponad 40 tys. osób rocznie. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ >>>

Czym jest smog?

Smog powstaje przy bezwietrznej pogodzie, wskutek m.in. palenia w piecach i dużego ruchu samochodów. Zawiera substancje toksyczne i metale ciężkie. Szczególnie groźny dla naszego zdrowia jest benzo(a)piren - rakotwórczy związek chemiczny. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

 

Więcej o: