Warszawiacy chcą więcej nowoczesnych wieżowców. Są wyniki najnowszego raportu

Z ostatniego raportu Warszawskiego Forum Samorządowego wynika, że mieszkańcy Warszawy chcą budowy nowoczesnych wieżowców i ograniczenia ruchu samochodowego w centrum miasta.

Raport Warszawskiego Forum Samorządowego „Zmieńmy Warszawę od środka” prezentuje najnowsze dane na temat tego, jak mieszkańcy oceniają aktualną kondycję i przyszłość centrum stolicy Polski.

Potrzeba odnowienia okolic Dworca Centralnego

Według raportu, niemal 72 proc. warszawiaków uważa, że są rejony Śródmieścia, które wymagają odnowienia albo inwestycji. Spośród osób, które wskazały na potrzebę modernizacji, 25 proc., położyło nacisk na odnowienie okolic Dworca Centralnego, w tym otoczenia hotelu Marriott. 19 proc. widzi potrzebę renowacji Powiśla, a 18 proc. Muranowa.

Jakich zmian chcą warszawiacyJakich zmian chcą warszawiacy Warszawskie Forum Samorządowe - raport

Tylko 16 proc. wskazało otoczenie Pałacu Kultury i Nauki. Co dziesiąty badany wyraził potrzebę rewitalizacji Traktu Królewskiego, a jedynie co dwudziesty Starego Miasta.

Ruch samochodowy

Badani wypowiedzieli się również na temat przyszłego kształtu Śródmieścia. Mieszkańcy są prawie równo podzieleni w sprawie ograniczenia ruchu samochodowego w ścisłym centrum. 49 proc. ankietowanych jest zdania, że należy ograniczyć liczbę samochodów na rzecz transportu publicznego i rowerzystów.

Jak oceniają Warszawę mieszkańcyJak oceniają Warszawę mieszkańcy Warszawskie Forum Samorządowe - raport

Jak wynika z raportu, osoby, które chcą ograniczenia ruchu samochodowego są w grupie wiekowej 70+. Najmniej osób w przedziale wiekowym 30-39 chciałoby porzucić samochody na rzecz rowerów czy przemieszczania się piechotą (36 proc.). 

Wieżowce

Według raportu Warszawskiego Forum Samorządowego większość warszawiaków lubi wysoką zabudowę miasta. Aż 54 proc. mieszkańców stolicy uważa, że powinno być więcej nowoczesnych wieżowców w ścisłym centrum. 41 proc. jest przeciwnych drapaczom chmur, kilka proc. nie było zdecydowanych.

Potrzebna jest wyrazista strategia rozwoju

Wyniki badania oraz raportu Zmieńmy Warszawę od środka skomentowali eksperci zajmujący się tematyką rozwoju Warszawy. Do wyrażenia opinii zostali zaproszenie m.in.: Piotr Skubiszewski (jako przewodniczący stowarzyszenia Otwarty Ursynów i wieloletni radny dzielnicy) i Bartosz Dominiak (jako ekspert ds. rozwoju smart cities i były radny Warszawy).

Jak czytamy w raporcie, według Grzegorza Gruchalskiego, mieszkańcy pragną znowu pracować w centrum, gdzie mają najlepszy dojazd z pozostałych dzielnic.

Śródmieście powinno stać się miejscem pracy i spotkań na wzór londyńskiego City - mówi Gruchalski.
Przykłady z innych europejskich miast pokazują, iż trzeba podejmować zdecydowane działania na rzecz redukcji liczby samochodów poruszających się po centrum (np. poprzez wyłączanie z ruchu poszczególnych ulic, uspokajania ruchu samochodowego, inwestowanie w alternatywny transport rowerowy), na rzecz „odzyskiwania” miasta dla ludzi - mówi z kolei Piotr Skubiszewski.
Stolica potrzebuje na najbliższe kilkanaście lat strategii rozwoju kontrowersyjnej, wyrazistej, ambitnej. Strategii, z której nieżyczliwi naszemu miastu będą się śmiali, ale której realizacja będzie krokiem milowym w rozwoju stolicy Polski - mówi Bartosz Dominiak.

Badanie

Badanie „Zmieńmy Warszawę od środka, czyli co sądzimy o kondycji i przyszłości centrum miasta” zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS we współpracy z Warszawskim Forum Samorządowym, na reprezentatywnej próbie 1067 respondentów. Badanie zostało przeprowadzone metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Więcej o: