Przywiązał wandala łańcuchem do tramwaju. Jest apel o niekaranie pracownika zajezdni

Tramwaje Warszawskie wszczęły postępowanie dyscyplinarne wobec pracownika zajezdni, który przywiązał wandala łańcuchem do tramwaju. Wielu nie chce, aby został ukarany.

"Nie akceptujemy formy zatrzymania graficiarza przez naszego pracownika. W stosunku do osoby odpowiedzialnej za te sytuację zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne" - napisał w środę w oświadczeniu Michał Powałka, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Warszawskie.

Podkreślił jednocześnie, że potępia zachowanie wandali, którzy niszczą mienie publiczne - w tym przypadku warte ponad 7 milionów złotych. 

Ujął przestępcę

Wiele osób nie chce, aby wobec pracownika zajezdni, który przywiązał wandala łańcuchem do koła tramwaju, wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Uważają, że to, co zrobił, było czynem zasługującym na pochwałę.

"Jak wiecie wobec osoby odpowiedzialnej za przykucie wandala rozpoczęło się postępowanie dyscyplinarne. Jak wiadomo w kupie siła, więc wszystkich zainteresowanych losem technika Tramwajów Warszawskich, pracującego na nocnej zmianie 31.08, proszę o wsparcie" - pisze easy_idle w popularnym serwisie społecznościowym. Poparły go setki osób.

"Chłopak przyczynił się do odnalezienia sprawcy, zminimalizowania skutków wandalizmu i ujął przestępcę na gorącym uczynku. Faktycznie rewelacyjna reakcja pracodawcy" - pisze dalej.

Nikt nie ma prawa nikogo więzić

Pojawiły się jednocześnie głosy, że to, co zrobił pracownik, było niezgodne z prawem.

"Wandal, wandalem, ale jak można kogoś łańcuchem przykuć w XXI w.? Niewolnictwo się już skończyło. Przykro mi, ale przesadził i musi ponieść jakieś konsekwencje" - pisze Xavax.

"Nikt Nikogo Nie ma prawa więzić! Nikt! To nie było obywatelskie zatrzymanie, tylko pozbawienie wolności Niezbywalne prawo każdego człowieka. Tylko Państwo, po procesie sądowym w którym udowodni się winę może pozbawić wolności obywatela.
Ta dyscyplinarka jest przestrogą dla następnych którzy wpadną na taki pomysł" - pisze w jednym z komentarzy qwerty.

Zmuszanie do wykonywania czynności to przestępstwo

W nocy z czwartku na piątek około godziny 3 na teren zajezdni przy Woronicza wtargnęło dwóch mężczyzn. Namalowali graffiti na jednym z tramwajów

Czyn zauważyli pracownicy zajezdni. Nie złożyli jednak zawiadomienia na policję, ale wymierzyli karę samodzielnie. Jeden z nich miał przykuć mężczyznę łańcuchem do koła tramwaju i kazać mu zmywać malowidło.

W rozmowie z TVN Warszawa Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że takie zachowanie pracownika mogło być przestępstwem. Według kodeksu karnego, o ile zgodne z prawem jest zatrzymanie podejrzanego do czasu przyjazdu policji, o tyle zmuszanie do czegoś więcej, czyli na przykład do zmywania graffiti, już nie.

Rzecznik Tramwajów Warszawskich twierdzi jednak, że mężczyzna dobrowolnie poddał się karze.

Więcej o:
Komentarze (115)
Przywiązał wandala łańcuchem do tramwaju. Jest apel o niekaranie pracownika zajezdni
Zaloguj się
 • olgierd777

  Oceniono 370 razy 336

  brawo ten Pan

 • olgierd777

  Oceniono 266 razy 256

  a czy wobec innych pracowników zajezdni i/lub firmy ochroniarskiej wszczęto postępowanie celem wyjaśnienia jak ten osobnik dostał się na teren wewnętrzny?

 • mppmpp

  Oceniono 247 razy 231

  Brawo dla tego Pana! Można mu jakoś pomóc?

 • the_incognito

  Oceniono 225 razy 207

  Polska mistrzem Polski normalnie - ktoś włamuje się na cudzy terem / do mieszkanie, gdzie kradnie i niszczy, a my jako właściciel nie możemy niczego mu zrobić, bo byłoby to przestępstwo. Państwo prawa jak cholera.

 • jacekzwawy

  Oceniono 213 razy 201

  Następnym razem nikt nie zauważy aktu wandalizmu. "Niech niszczą. To nie moje. Po co mam stracić pracę".

 • 12-digit

  Oceniono 166 razy 156

  To zdjęcie powinno się jeszcze wrzucić na wszystkie billboardy w Warszawie i tak, żeby było widać twarz tego szczoszka..

 • the_michal

  Oceniono 128 razy 124

  Proszę szanownego wandala o pozostanie na miejscu, gdyż wezwani policjanci potrzebują trochę czasu na dojazd.

 • benkenobik

  Oceniono 134 razy 98

  Niech się Niedorzecznik Praw Obywatelskich weźmie za bydło PISowskie i to co robią!
  Pracownik zrobił to co zawsze powinno się robić z wandalami i bandytami.
  Powinien dostać nagrodę, a nie być sekowany przez pracodawcę!
  Nie bił, nie kopał - zabezpieczył wandala by nie uciekł... za rączką miał trzymać???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX