Brakujący element panoramy miasta. Ogrody Zamku Królewskiego będą wyglądać jak przed wojną

Już niedługo warszawiacy doczekają się kolejnego doskonałego miejsca na przyjemną przechadzkę. W Zamku Królewskim rozpoczyna się projekt odtworzenia Ogrodów Dolnych.

Jak informuje Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum, odtworzenie Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie stanowi element Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zaplanowanego na lata od 2014 do 2020. Projekt realizowany jest z pomocą Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koniec prac zaplanowany jest na rok 2019. 

"Odtworzenie Ogrodów Dolnych jest zadaniem, którego wykonanie zakończy trwającą od 1971 roku odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie, Ogrody bowiem wraz z bryłą Zamku tworzą nierozerwalną kompozycyjną całość" - czytamy w umowie o dofinansowanie.

Królewskie ogrody 

"Ogród był ważnym elementem warszawskiej rezydencji. Pierwsze wzmianki archiwalne o ogrodzie pochodzą z XV w." - pisze na stronie muzeum dr Małgorzata Szafrańska z Ośrodka Sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie. Zrewitalizowany Ogród Górny został udostępniony wszystkim zainteresowanym już w 2015 roku. Wówczas projekt uznano za wielki sukces. 

- Udało się odtworzyć kompozycję jak za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego - mówi dr Szafrańska w nagraniu promującym otwarcie ogrodu. 

Już wtedy zapowiadano, że kolejnym krokiem upiększenia okolic Zamku będzie przywrócenie do dawnej świetności Ogrodu Dolnego. 

Przy Arkadach Kubickiego

Ogród Dolny obejmuje około 2 hektary terenu, położone na wschód od Arkad Kubickiego, od strony Wisły. Inwestycją zajęła się Pracownia Projektowa "Ogród, Park, Krajobraz S.C." należąca do Jakuba Zemły i Tomasza Zwiecha. Panowie przygotowali już wizualizację przedstawiającą planowany wygląd ogrodu.  Rewitalizacja będzie przeprowadzona w ślad za ikonografią z XIX i XX wieku, aby oddać historyczny charakter miejsca. W obrębie ogrodu ustawione zostaną malownicze rzeźby, wazy i fontanny, a całość ogrodu zostanie zagospodarowana różnego rodzaju roślinami i rabatkami kwiatowymi.

"[Projekt - dop. red.] pozwoli uzupełnić panoramę Warszawy od strony Wisły o element ważny, a dotychczas brakujący" - czytamy na stronie Zamku Królewskiego. 

Dofinansowanie projektu 

Wartość całej inwestycji wynosi około 23 miliony złotych. Projektowi w marcu tego roku przyznano dofinansowanie w wysokości 18 milionów, składające się w 20% z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 80% z Funduszy Unii Europejskiej. 

Takiego mostu nie ma w żadnym innym miejscu na świecie. Uroczyście otworzyła go królowa

Więcej o:
Komentarze (5)
Zamek Królewski w Warszawie. Ogrody Zamku będą wyglądać jak przed wojną
Zaloguj się
 • Wojtek Zawadzki

  Oceniono 6 razy 6

  Moim marzeniem jest aby puścić Wisłostradę w tunelu i w ten sposób otworzyć Zamek Królewski i Stare Miasto na Wisłę. Jak za Wazów Sobieskiego i króla Stasia. Zjazd z mostu Śląsko- Dąbrowskiego prosto w tunel. Wykonalne.

 • marty25

  Oceniono 3 razy 3

  Uzupełnieniem ogrodów dolnych jest urokliwy parking nieopodal nich. A może zrobić tam parking podziemny? Miejsce jak znalazł dla mieszkańców, turystów, autokarów. Nad nim możnaby rozciągnąć ogrody lub zbudować coś wiekopomnego...

 • shtalman

  Oceniono 2 razy -2

  A była to Gnojna góra, wystarczyłoby zaprosić bandę psiarzy oraz meneli żeby się zdefekowali i odeszczali poniżej zamku, efekt taki sam ale jak tanio

 • kriso135

  Oceniono 4 razy -2

  2 hektary terenów w centrum na sralnię dla psów. Bufeciara ma gest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX