Brukowane ulice nie znikną z Warszawy. Już wkrótce trafią na listę zabytków

Piękne, brukowane ulice były niegdyś ozdobą stolicy, ale do dzisiejszego dnia pozostało ich stosunkowo niewiele. Część z tych, które przetrwały wkrótce trafi do Gminnej Ewidencji Zabytków.

O całej sprawie poinformował 30 sierpnia Portal Warszawski. Michał Krasucki, miejski konserwator zabytków,  stwierdził, że przygotowana przez serwis lista brukowanych ulic w Warszawie gruntownie sprawdzone i te części ulic, które nadadzą się do wpisu, zostaną nim objęte. 

"Priorytetem jest chroniony bruk miejski"

Wpisanie wybranych ulic na listę zabytków oznacza, że są w pełni zabezpieczone przed zniszczeniem. Deweloper, który uzna, że bruk przeszkadza jego inwestycji, nie będzie mógł go usunąć. 

"Jesteśmy ogromnie wzruszeni" 

Portal Warszawski zapowiada, że pełna lista ulic objętych ochroną zostanie przedstawiona w ciągu najbliższych kilku dni. Już teraz wiadomo, że na listę zabytków trafi bruk na ul. Ząbkowskiej oraz kilka ulic położonych na Woli i Grochowie

Jesteśmy ogromnie wzruszeni ale i bardzo dumni, że udała nam się akcja, dzięki której spore kwartały miasta będę nienaruszalne. Jeszcze tylko kilka ulic czeka na ostateczny podpis prezydenta miasta!

"potrzeba ratowania starego, cudownego bruku" 

Akcja ochrony brukowanych ulic, realizowana przez Portal Warszawski, rozpoczęła się na przełomie 2016 i 2017 roku. Wówczas, z pomocą czytelników serwisu, stworzona została lista ok. dwudziestu miejsc, które powinny zostać wpisane na listę zabytków. Jedną z osób pomagających przy akcji był varsavianista Jerzy Stanisław Majewski.

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o: