Warszawa zarabia miliardy na turystyce. W 2016 r. odwiedziło nas 20 mln ludzi. Co o nich wiemy? [RAPORT]

Jak wielu ludzi odwiedziło w zeszłym roku Warszawę? Z jakich krajów pochodzili? Co myślą o stolicy? Na te i wiele innych pytań odpowiada opublikowany właśnie raport Stołecznego Biura Turystyki.

W 2016 r. Warszawa zarobiła na turystyce ponad 15 mld zł. Stolicę odwiedziło ponad 9,6 mln turystów, w tym 2,7 mln z zagranicy. Jeśli dodać do tego odwiedzających nienocujących, to w sumie do miasta w zeszłym roku przyjechało ponad 20 mln zwiedzających. To dane z nowego raportu opracowanego przez Stołeczne Biuro Turystyki.

Wśród obcokrajowców najwięcej było obywateli Wielkiej Brytanii (12 proc.), Niemców (11 proc.) i Francuzów (7 proc.). Jeśli chodzi o turystów krajowych, to przyjeżdżali głównie z województw: małopolskiego (13 proc.), pomorskiego (11 proc.) i śląskiego (10 proc.).

Fragment raportuFragment raportu Stołeczne Biuro Turystyki

- Warszawa staje się coraz bardziej atrakcyjna jako cel wyjazdów wypoczynkowych i biznesowych. Nasze miasto jest nie tylko czyste, bezpieczne i świetnie skomunikowane, ale też pełne atrakcji kulturalnych i rozrywkowych - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Turyści doceniają to, jak wiele mamy do zaoferowania. A to przekłada się na realne korzyści finansowe i wizerunkowe - dodaje prezydent.

Fragment raportuFragment raportu Stołeczne Biuro Turystyki

Większość turystów przybywa do Warszawy pociągami (37 proc.), samochodami (31 proc.) oraz autobusami, busami i autokarami (26 proc.). Podróżujący samolotami to 6 proc. ogółu, ale aż 69 proc. turystów zagranicznych.

Prawie połowa (40 proc.) z nich jest w Warszawie, by ją zwiedzić. 17 proc. wypoczywa tu, a 11 proc. odwiedza krewnych lub znajomych.

Fragment raportuFragment raportu Stołeczne Biuro Turystyki

Średnia kwota wydatków podczas pobytu w mieście wyniosła w ubiegłym roku 739 zł. Krajowi turyści zostawili w stolicy średnio 402 zł, natomiast zagraniczni ponad trzykrotnie więcej - 1482 zł (najwięcej, średnio 2174 zł, obywatele USA). W sumie wkład branż turystycznych w PKB Warszawy wyniósł w 2016 roku 15,4 mld złotych, a zatrudnienie przekroczyło 70 tys. osób.

Fragment raportuFragment raportu Stołeczne Biuro Turystyki

Co turyści myślą o Warszawie?

Miasto może liczyć na dobrą opinię odwiedzających. Średnia ocena atrakcyjności turystycznej Warszawy w dziesięciopunktowej skali wyniosła 8,18. Wśród szczególnie pozytywnych wrażeń turyści najczęściej wymieniali interesujące miejsca i zabytki, przyjaznych ludzi i dobrą gastronomię.

Z czym cudzoziemcom kojarzy się Warszawa? Głównie z architekturą, byciem pięknym miastem (21 proc.), potem z Polską i byciem jej stolicą (17 proc.). Na trzecim miejscu jest jej historia, kultura, sztuka, muzyka i tradycja (16 proc.). Dla 14 proc. badanych Warszawa to wojna, cierpienie, odbudowa miasta i walka o wolność, a 8 proc. kojarzy miasto z Żydami i gettem.

Fragment raportuFragment raportu Stołeczne Biuro Turystyki

Ogółem 57 proc. badanych obcokrajowców kojarzy Warszawę jako miasto historii, a 44 proc. - kultury.

Dla Polaków Warszawa to głównie stolica (tak kojarzy ją 55 proc. badanych). Na dalszych miejscach są Pałac Kultury i Nauki (18 proc.), Stadion Narodowy, bycie metropolią i Zamek Królewski (po 7 proc.). Według 71 proc. badanych turystów krajowych Warszawa to miasto biznesu.

Główne atrakcje stolicy

Największe atrakcje turystyczne w Warszawie to według polskich turystów Muzeum Powstania Warszawskiego (wskazało na nie 34 proc. badanych), Stare Miasto (26 proc.) i Muzeum Łazienki Królewskie (18 proc.). Nieco inne preferencje mają obcokrajowcy, którzy również wyróżnili Stare Miasto (48 proc.), Pałac Kultury i Nauki (16 proc.) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (13 proc.).

Fragment raportuFragment raportu Stołeczne Biuro Turystyki

Jeśli chodzi o frekwencję, w 2016 r. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odwiedziło 3,03 mln osób, Muzeum Łazienki Królewskie - 2,1 mln, Stadion Narodowy - 1,9 mln, a Centrum Nauki Kopernik - 1,1 mln.

93 proc. zagranicznych turystów odwiedziło Stare Miasto (polskich - 77 proc.). Cudzoziemcy chętniej niż Polacy zwiedzali też Zamek Królewski i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Turyści krajowi również w większości oglądali Stare Miasto, a także Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie oraz Pałac Kultury i Nauki.

Turyści polecają przyjazd do stolicy

Największe pod względem liczby uczestników wydarzenia w 2016 r. to Noc Muzeów (211 tys. osób), koncerty chopinowskie w Łazienkach Królewskich (200 tys.) i Wianki nad Wisłą (100 tys.).

Średnia długość pobytu w Warszawie to 4,5 dnia. Większość odwiedzających rekomenduje przyjazd do stolicy Polski swoim rodzinie i znajomym (średnia skłonność to 8,44 w skali od 1 do 10).

"Turystyka w Warszawie. Raport 2016" opracowany przez SBT powstał na podstawie blisko 200 różnorodnych źródeł: badań, opracowań, informacji prasowych i artykułów, stron internetowych czy informacji zebranych bezpośrednio od działających w stolicy instytucji. To pierwszy tego typu raport w Polsce.

Więcej o: