Stadion Narodowy w klipie Katy Perry. Nie zapłaciła za wykorzystanie wizerunku. Jest stanowisko PGE

W piątek głośno było na temat obecności Stadionu Narodowego w Warszawie w nowym teledysku Katy Perry. Okazało się, że artystka nie zapłaciła za wykorzystanie wizerunku obiektu. Co na to PGE Narodowy?

W nowym utworzy Katy Perry pt. 'Swish swish', który został opublikowany w czwartek, pojawia się Stadion Narodowy w Warszawie. Panorama stolicy z reprezentacyjnym obiektem otwiera klip.

 

Jak mówi w rozmowie z TVN Warszawa rzeczniczka PGE Narodowego, o ile samo pokazanie obiektu nie zdziwiło przedstawicieli PGE, tak brak zapytania o zgodę już tak.

Nawet 120 tys. zł za jednorazowe wykorzystanie wizerunku

Wizerunek obiektu jest chroniony prawem. Jednorazowe pokazanie Stadionu Narodowego może kosztować od 13 do nawet 120 tys. zł. Jeszcze wczoraj nie było wiadomo, czy PGE Narodowy podejmie jakieś kroki prawne w tej kwestii. Dziś ujawnia - ma zamiar polubownie rozwiązać sytuację. 

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jaka jest siła w Katy Perry i w jej teledyskach, ile milionów osób może je obejrzeć, więc to jest też element promocyjny dla nas i cieszymy się z tego tytułu - przyznała w rozmowie z reporterką TVN24 rzeczniczka. Dodała również, że ma nadzieję, iż artystka poprzez pokazanie Stadionu Narodowego w swoim teledysku, w pewnym sensie zapowiedziała swój koncert w Warszawie. Żadna oficjalna informacja na ten temat nie wpłynęła.

Więcej o:
Komentarze (45)
Stadion Narodowy w klipie Katy Perry. Nie zapłaciła za wykorzystanie wizerunku. Jest stanowisko PGE
Zaloguj się
 • gobofraggle

  Oceniono 39 razy 33

  Wizerunek budynku nie jest chroniony prawnie. Jest to tzw. dozwolony użytek i taki wizerunek można wykorzystać również do celów komercyjnych (ustawa o prawie autorskim art. 33.5). Chronione są natomiast znaki towarowe, czyli np. logo PGE i jeżeli takie pojawiło by się w kadrze, to dopiero wtedy trzeba becelować. W teledysku Katy Perry nic takiego nie występuje. Także PGE robi dobrą minę do złej gry, twierdząc, że załatwi coś polubownie, bo nic nie załatwi i nikt nie ma obowiązku konsultować czegokolwiek z właścicielem budynku, o ile wykonując dane ujęcie nie stoi się na jego prywatnym terenie. Jak się kręci filmy czy teledyski to na tym poziomie za tym stoi armia prawników, która ma w małym palcu u nogi, co i gdzie na świecie można nakręcić i za darmo wykorzystać.

 • m.marle

  Oceniono 18 razy 16

  Za patrzenie na Stadion Narodowy, za oglądanie panoramy Warszawy, w którą ten budynek został wkomponowany, za oglądanie w telewizji odbywających się tam imprez - trzeba PGE płacić tantiemy? Patrzenie na to co zostało wybudowane za nasze pieniądze jest piractwem? - bo przecież ten stadion nie został wybudowany za pieniądze PGE, tylko za podatki płacone przez nas, podatników.

 • a_grest

  Oceniono 13 razy 13

  To jakaś paranoja. Jeśli produkuję ciastka Stołeczne, a na opakowaniu chcę panoramę Warszawy. Mam pytać wszystkich właścicieli budynków, czy chcą za to jakąś kasę? Przecież to przestrzeń publiczna.

 • bling.bling

  Oceniono 15 razy 11

  A czy gazeta.pl zapłaciła za wykorzystanie wizerunku czyli za umieszczenie zdjęcia ilustrującego artykuł? Nie, bo to użytek dozwolony.

 • porque

  Oceniono 15 razy 9

  W zalozeniach tworcow teledysku chodziło, zeby obiekt byl jak najmniej rozpoznawalny w swiecie a te kryteria idealnie spelnia warszawski stadion na dalekiej prowincji. W teledysku obiekt ow ma spelniac role fikcyjnej areny podobnie jak fikcyjne sa rozgrywane w nim konkurencje. Te kilka sekund nie przyniesie temu obiektowi zadnego rozglosu i rozpoznawalnosci w swiecie.

 • black.blue

  Oceniono 6 razy 6

  PGE jest taki szybki do wyciągania ręki po kasę za "wizerunek" czegoś, czego ani nie zbudował, ani nie jest właścicielem.

  Jakoś nie są tacy wyrywni do spełnienia zobowiązania w postaci odbudowania kamienicy, którą zburzyli: piotrkowska58.pl
  TO jest wasz wizerunek, zasrańce!

 • m33h0w

  Oceniono 9 razy 5

  Potrzebowali do teledysku jakiegoś mało znanego stadionu w zapyziałej okolicy, więc wzięli pierwszy lepszy filmik z youtuba. O i cała tajemnica. A w Polsce wszyscy zachwyceni, jakby złapali Boga za nogi - "dudkami sypną, tera bogate my bedom".

 • dave1919

  Oceniono 3 razy 3

  obrzydliwe , małe i niskie

 • Mariusz Cieszewski

  Oceniono 3 razy 3

  Stadion Narodowy nie posiada wizerunku, to pojęcie odnosi się do ludzi. To jakiś absurdalny biurokratyczny wymysł. Stadion zbudowano za publiczne pieniądze, stoi w publicznej przestrzeni i administrator nie ma prawa rościć żadnych pieniędzy z tytułu pokazania stadionu na własnych zdjęciach, klipach, obrazach, wierszach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX