Warszawa jednym z najbardziej konkurencyjnych miast na świecie. Eksperci nie mają wątpliwości

Specjaliści z EY i Oxford Economics uznali stolicę za jedno z najbardziej konkurencyjnych miast na świecie. Ich zdaniem Warszawa wiedzie w naszym regionie prym w sektorach biznesowym i usług finansowych oraz nauk przyrodniczych.

Według raportu przygotowanego przez ekspertów z EY i Oxford Economics, stolica Polski jest najatrakcyjniejsza wśród miast Europy wschodniej i środkowej Azji w sektorach biznesowym i usług finansowych oraz nauk przyrodniczych

Jak pisze ratusz, "raport wskazuje czołowe lokalizacje w każdym regionie świata w oparciu o ich konkurencyjność w poszczególnych branżach przemysłowych".

Warszawa na czele

Zdaniem jego autorów, najbardziej konkurencyjne miasta na świecie są w większości przypadków motorem napędowym, który sprzyja wzrostowi w gospodarce danego kraju.

Warszawa w obszarze biznesowym i usług finansowych wyprzedziła Budapeszt i Pragę. W sektorze nauk przyrodniczych (wraz z przemysłem farmaceutycznym) jest również liderem - przed Budapesztem, Skopjem i Pragą. W sektorach energetycznym oraz transportu i logistyki stolica zajęła drugą lokatę. W pierwszym sektorze wyprzedziła ją Moskwa, w drugiej Praga.

"Jedno z najszybciej rozwijających się miast w UE"

- Warszawa tworzy dobry klimat dla biznesu ze względu na bardzo dobry dostęp do rynku oraz wysoko wykwalifikowane i doświadczone kadry. To jedno z najszybciej rozwijających się miast w Unii Europejskiej. Klimat inwestycyjny przyciąga coraz więcej, zarówno międzynarodowych jak i lokalnych, firm oraz przedsiębiorców - mówił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy

Metodologia badania opierała się na rozróżnieniu lokalizacji w oparciu o ich zdolność do przyciągania i utrzymywania inwestycji w danym sektorze. Brano też pod uwagę wyniki poszczególnych metropolii w różnych wskaźnikach ekonomicznych.

Sejm wciąż jak twierdza. Protesty skończone, ale barierki zostały. Dlaczego?

Więcej o: