Co trzeci nauczyciel gimnazjum w Warszawie bez pracy. W kogo reforma uderzyła najmocniej?

Z mapy Warszawy zniknęły już gimnazja. W związku z wejściem w życie nowej reformy szkolnej, wiele nauczycieli straciło pracę lub znalazło zatrudnienie w innych miejscach. Ilu dokładnie? Sprawdziliśmy.

Z mapy warszawskich placówek oświatowych w ciągu ostatnich miesięcy zniknęły gimnazja, w tym kilkadziesiąt rejonowych gimnazjów publicznych prowadzonych przez warszawski samorząd.

Zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę miasta st. Warszawy w dniu 9 lutego 2017 r. większość gimnazjów została organizacyjnie włączona w skład pobliskich szkół podstawowych lub liceów ogólnokształcących. Pozostałe zostały przekształcone w nowe, 8-letnie szkoły podstawowe lub nowe szkoły średnie. W strukturze wszystkich tych placówek jeszcze przez dwa lata będą funkcjonowały oddziały gimnazjalne.

Nowa sieć szkół

Jak informuje Stołeczne Biuro Edukacji, nowa sieć szkół obejmuje 251 szkół podstawowych. 51 gimnazjów zostało przekształconych w nowe szkoły podstawowe, 8 gimnazjów w szkoły ponadpodstawowe, 64 gimnazja zostały włączone do szkół podstawowych, 30 gimnazjów zostało włączonych do szkół ponadpodstawowych. 115 ogólnodostępnych szkół podstawowych miało zmieniony obwód.

Ponad tysiąc nauczycieli straciło pracę

Zgodnie arkuszami organizacyjnymi z dzielnic z końca maja ponad 1,2 tys. nauczycieli straciło pracę w gimnazjach (w roku szkolnym 2015/2016 według danych pracowało w gimnazjach 3927 osób). Jak informuje Biuro Edukacji, reforma najmocniej uderzyła w nauczycieli wychowania fizycznego, języka polskiego, języka angielskiego i matematyki.

Część z tych osób znalazła zatrudnienie w innych szkołach. 7 tysięcy nauczycieli miało mieć mniejszy wymiar zatrudnienia. 1500 nauczycieli miało pracować w dwóch placówkach, 192 - w trzech.

W roku szkolnym 2015/2016 Warszawie pracowało 8337 nauczycieli w szkołach podstawowych, w gimnazjach uczyło 3927 osób, a w liceach ogólnokształcących - 3040. Ponadto, w technikach pracowało 1566 nauczycieli, a w zawodówkach zasadniczych 297.

Nowe dane

Jak zaznacza Biuro Edukacji, dane te prawdopodobnie uległy już zmianie, gdyż w czerwcu i lipcu trwała rekrutacja do szkół i przedszkoli.

"Wzrosła liczba oddziałów w szkołach podstawowych i przedszkolach, ale nie każdy nauczyciel gimnazjów będzie mógł pracować w klasach I-III" - pisze Katarzyna Pienkowska, rzeczniczka biura.

Jak dodaje, faktyczne dane dotyczące zatrudnienia będą znane po zebraniu aneksów arkuszy, czyli w połowie października.

Jeżeli jesteś nauczycielem lub znasz nauczyciela, który stracił pracę z powodu reformy szkolnictwa, napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl.

Zabezpieczyli w lesie 100 kg materiałów wybuchowych. Każdy mógł tam wejść

Więcej o: