Od 21 sierpnia za darmo zrobisz badanie techniczne samochodu i motocykla. Sprawdź, gdzie

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy ogłosił, że od 21 sierpnia rozpoczyna akcję bezpłatnych badań samochodów i motocykli. Przeglądu można dokonać w ponad 50 stacjach diagnostycznych na terenie stolicy.

Akcja darmowych badań diagnostycznych jest realizowana przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy we współpracy z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji (PIMOT). Sfinansowana zostanie dzięki zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, którym zatwierdziła "Program inwestycyjny do Planu gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy". W ramach programu planowany jest także m.in. zakup ekologicznego taboru komunikacji miejskiej, letnie oczyszczanie ulic oraz rozwój infrastruktury rowerowej. 

"W walce o czyste powietrze dużo zależy od mieszkańców"

Bezpłatne badania są również elementem realizowanej obecnie kampanii "Oddychaj Warszawo" wspierającej ochronę środowiska w stolicy. Wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska zaznacza, że projekt powstał zarówno z myślą o bezpieczeństwie kierowców, jak i poprawie jakości powietrza. Ma także pełnić charakter edukacyjny:

W walce o czyste powietrze bardzo dużo zależy od mieszkańców, od ich codziennych postaw, takich jak dbanie o sprawny samochód, korzystanie z transportu publicznego, wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne, czy docieplenie budynków.

Bogusław Pijanowski, zastępca Dyrektora ds. Rozwoju i Wdrożeń w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji przypomina, że stan techniczny pojazdu ma nie tylko ogromny wpływ na środowisko, ale również bezpieczeństwo kierowców, jak i pieszych: "Dzięki prawidłowemu oświetleniu kierowca ma więcej czasu na podjęcie odpowiedniej decyzji, która może istotnie wpłynąć i zaważyć na życiu wszystkich uczestników ruchu drogowego."

Warto także pamiętać, że zbyt duża emisja spalin z zepsutego układu wydechowego podnosi ryzyko chorób krążenia i układu oddechowego, a złe ciśnienie w oponach może skutkować podwyższonym spalaniem. 

Do końca wakacji

Podczas darmowego badania właściciele samochodów będą mogli sprawdzić ciśnienie w oponach, ustawienie świateł oraz poziom emisji spalin. Odpowiednio przeszkoleni diagności poinformują kierowców na temat stanu poszczególnych elementów oraz udzielą informacji, jak powinni o nie dbać.

Bezpłatne badania techniczne samochodów potrwają od 21 do 31 sierpnia. Przegląd będzie można przeprowadzić w 55 wybranych stacjach diagnostycznych. Na oficjalnej stronie Urzędu m.st. Warszawy dostępny jest pełen wykaz stacji biorących udział w projekcie.

Zabezpieczyli w lesie 100 kg materiałów wybuchowych. Każdy mógł tam wejść

Więcej o: