Od 21 sierpnia za darmo zrobisz badanie techniczne samochodu i motocykla. Sprawdź, gdzie

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy ogłosił, że od 21 sierpnia rozpoczyna akcję bezpłatnych badań samochodów i motocykli. Przeglądu można dokonać w ponad 50 stacjach diagnostycznych na terenie stolicy.

Akcja darmowych badań diagnostycznych jest realizowana przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy we współpracy z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji (PIMOT). Sfinansowana zostanie dzięki zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, którym zatwierdziła "Program inwestycyjny do Planu gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy". W ramach programu planowany jest także m.in. zakup ekologicznego taboru komunikacji miejskiej, letnie oczyszczanie ulic oraz rozwój infrastruktury rowerowej. 

"W walce o czyste powietrze dużo zależy od mieszkańców"

Bezpłatne badania są również elementem realizowanej obecnie kampanii "Oddychaj Warszawo" wspierającej ochronę środowiska w stolicy. Wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska zaznacza, że projekt powstał zarówno z myślą o bezpieczeństwie kierowców, jak i poprawie jakości powietrza. Ma także pełnić charakter edukacyjny:

W walce o czyste powietrze bardzo dużo zależy od mieszkańców, od ich codziennych postaw, takich jak dbanie o sprawny samochód, korzystanie z transportu publicznego, wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne, czy docieplenie budynków.

Bogusław Pijanowski, zastępca Dyrektora ds. Rozwoju i Wdrożeń w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji przypomina, że stan techniczny pojazdu ma nie tylko ogromny wpływ na środowisko, ale również bezpieczeństwo kierowców, jak i pieszych: "Dzięki prawidłowemu oświetleniu kierowca ma więcej czasu na podjęcie odpowiedniej decyzji, która może istotnie wpłynąć i zaważyć na życiu wszystkich uczestników ruchu drogowego."

Warto także pamiętać, że zbyt duża emisja spalin z zepsutego układu wydechowego podnosi ryzyko chorób krążenia i układu oddechowego, a złe ciśnienie w oponach może skutkować podwyższonym spalaniem. 

Do końca wakacji

Podczas darmowego badania właściciele samochodów będą mogli sprawdzić ciśnienie w oponach, ustawienie świateł oraz poziom emisji spalin. Odpowiednio przeszkoleni diagności poinformują kierowców na temat stanu poszczególnych elementów oraz udzielą informacji, jak powinni o nie dbać.

Bezpłatne badania techniczne samochodów potrwają od 21 do 31 sierpnia. Przegląd będzie można przeprowadzić w 55 wybranych stacjach diagnostycznych. Na oficjalnej stronie Urzędu m.st. Warszawy dostępny jest pełen wykaz stacji biorących udział w projekcie.

Zabezpieczyli w lesie 100 kg materiałów wybuchowych. Każdy mógł tam wejść

Więcej o:
Komentarze (4)
Darmowe badanie techniczne w Warszawie. Zrobisz je do 31 sierpnia
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 1 raz 1

  A co da samo badanie, skoro 9 na 10 właścicieli rzęchów i tak NIE POJEDZIE do porządnego warsztatu by dokonać naprawy? Poza tym ciekawe, KTO weźmie odpowiedzialność, jeżeli diagnosta WYPUŚCI ze stacji auto bez hamulców czy na kompletnie łysych oponach?

 • Janusz Piwiński

  Oceniono 2 razy 0

  Będę mógł zbadać swój elektryczny samochód - dostanę zaświadczenie o braku emisji spalin?
  Czy to tylko taki "pic na wodę" jak zawsze od HGW? Bo jak zwykle w większości SKP nie mają o tych pojazdach zielonego pojęcia. Polecam za to OSKP na Wale - zbadałem tam już kilka elektryków a właściciele na nich robili szkolenie dla przyszłych diagnostów z całej Polski.

 • pawka31

  Oceniono 2 razy 0

  Takie sformułowanie rozbraja" Warto także pamiętać, że zbyt duża emisja spalin z zepsutego układu wydechowego podnosi ryzyko chorób krążenia i układu oddechowego, a złe ciśnienie w oponach może skutkować podwyższonym spalaniema". Dodam, że zdecydowanie większy wpływ ma legendarna desynchronizacja świateł na większości skrzyżowań w Warszawie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX