Zabezpieczyli w lesie 100 kg materiałów wybuchowych. Każdy mógł tam wejść

Policjanci CBŚP zabezpieczyli 134 granaty moździerzowe, a nawet 10-kilogramową bombę lotniczą. Znalezisko wypełnione było materiałem wybuchowym o łącznej wadze niemal 100 kg.

W jednym z kompleksów leśnych na terenie powiatu makowskiego w województwie mazowieckim funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji znaleźli niemal arsenał z czasów II wojny światowej.

Łączna waga niemal 100 kg

Policjanci zabezpieczyli teren, na którym znajdowała się 10-kilogramowa bomba lotnicza oraz ukrytych było 134 granaty moździerzowe. Jak ustalono, te niebezpieczne rzeczy wypełnione były materiałem wybuchowym o łącznej wadze niemal 100 kilogramów. Śledczy wyjaśniają, czy mogły być one wykorzystywane w celach przestępczych.

Znalezione niewybuchy zostały zneutralizowane na poligonie przez saperów z inowrocławskiego 2 Pułku Inżynieryjnego. Śledczy ustalają, czy zabezpieczone przedmioty mogły być wykorzystywane w celach przestępczych.

Ogromne zagrożenie

Jak podkreśla CBŚP, tego typu materiały stanowią ogromne zagrożenie dla osób, które w tym rejonie mogą znaleźć się zupełnie przypadkowo. Ich zabezpieczenie jest niezbędne również dlatego, że pozyskany z niewybuchów materiał, mógłby być wykorzystany do nielegalnego konstruowania urządzeń wybuchowych.

Jak przypomina CBŚP, wyrabianie, gromadzenie i posiadanie materiałów wybuchowych zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Więcej o: