Stoją pod Muzeum Polin z włączonymi silnikami. Mieszkańcy oburzeni. "Złamanie kodeksu drogowego"

Autokary, którymi wycieczki przybywają do Muzeum Historii Żydów Polskich na Muranowie, często czekają na pasażerów z włączonymi silnikami. Mieszkańcy skarżą się na hałas i spaliny.

Mieszkańców Muranowa oburza, że pod Muzeum Historii Żydów Polskich Polin parkują autokary. I stoją, czekając na swoich pasażerów, z włączonymi silnikami.

Na grupie Forum Muranów na Facebooku co jakiś czas pojawiają się wpisy w tej sprawie. Niedawno pojawiły się cytaty z grupy dla kierowców, którzy mieli bagatelizować problem.

Muzeum: Te miejsca nie służą do parkowania autobusów

Samo Muzeum niedawno przypomniało, że wokół terenu są wyznaczone miejsca do zatrzymywania autokarów. "Te miejsca nie służą jednak do parkowania autobusów, a tym bardziej zabronione jest oczekiwanie na turystów z włączonym silnikiem - to złamanie kodeksu drogowego" - pisze placówka.

Polin informuje, że specjalne parkingi dla autokarów znajdują się m.in. przy Cmentarzu Powązkowskim czy ul. Świętojerskiej. Muzeum wystosowało list do firm prowadzących usługi przewozowe i do biur podróży. Dyrekcja zwraca się tam z apelem "o respektowanie obowiązujących przepisów".

"Warto nadmienić, że wiele autokarów, które parkują w niedozwolonych miejscach w tej okolicy, nie przyjeżdża w ogóle z odwiedzającymi do Muzeum POLIN" - napisała nam Żaneta Czyżniewska, specjalistka ds. współpracy z mediami.

Policja: Nie było zgłoszeń

Dzielnicowy z tego rejonu nie miał zgłoszeń w tej sprawie. - Jeśli chodzi o autokary stojące z włączonymi silnikami - precyzuje kom. Robert Szumiata z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I. Choć nie wyklucza, że zgłoszenia mogły wpłynąć w inny sposób, choćby przez kontakt z numerami 112 czy 997.

- Były natomiast zgłoszenia, że autokary stoją w niewłaściwych miejscach czy zbyt długo - dodaje Szumiata. - Wtedy podejmowaliśmy interwencje - mówi w rozmowie z Metrowarszawa.gazeta.pl.

Spotkanie rady osiedla z mieszkańcami i władzami

W czwartek 24 sierpnia rada osiedla Muranów organizuje spotkanie "w sprawie notorycznego naruszania przepisów i znaków przez kierowców autokarów parkujących pod MHŻP". Zaproszono mieszkańców, przedstawicieli Urzędu Dzielnicy Śródmieście, Komendy Stołecznej Policji i straży miejskiej. Na spotkaniu pojawi się również przedstawiciel Muzeum.

Jakie jest wasze zdanie w tej sprawie? A może w swojej okolicy macie do czynienia z podobnym problemem? Czekamy na wasze maile na metrowarszawa@agora.pl.

Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Więcej o: