Urząd Miasta Warszawa rozpoczął akcje 16 lipca tego roku. Dwa Punkty Wymiany Odpadów zostały umiejscowione w pobliżu Mostu Poniatowskiego oraz w okolicach plaży Rusałka przy warszawskim ZOO.
Nadwiślańskie atrakcje
Każda osoba udająca się do takiego punktu może wymienić szklane i plastikowe odpadki na atrakcyjne gadżety. W tym roku pula nagród jest niezwykle różnorodna i obejmuje wiele atrakcji związanych bezpośrednio z okolicami Wisły. Warszawiacy mogą w ten sposób odebrać m.in. rejs statkiem po Wiśle, bilety do okolicznych kin i muzeów oraz zaproszenia na wydarzenia kulturalne. Do współpracy dołączyły m.in Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Kino Muranów i Teatr Ochoty.
W punkcie przy Moście Poniatowskiego można odebrać także drewno na opał i wykorzystać je w jednym z miejsc na ognisko położonych nad brzegiem Wisły. Wiele osób próbuje na własną rękę gromadzić opał, niszcząc przy tym okoliczną przyrodę. Nagrody w formie drewna mają chociaż po części zahamować ten proceder.
"Oferta żeglugi nie jest wystarczająco znana"
Punkty są jednym z elementów kampanii informacyjnej "Dzielnica Wisła", której celem jest poprawa czystości przestrzeni publicznych przy brzegach rzeki. Tegorocznej edycji przyświeca motto "kultura osobista". Akcja ma na celu nie tylko wyrobienie u osób odpoczywających nad Wisłą odpowiedniego nawyku sprzątania po sobie, ale także przyciągnięcie do lokalnych atrakcji. Jan Piotrowski z Biura Marketingu m.st. Warszawa mówi:
"Oferta żeglugi wiślanej nie jest jeszcze wystarczająco znana szerokiej publiczności, a szkoda, bo na Wiśle można z roku na rok robić coraz więcej. Rejsy statkami lub tradycyjnymi drewnianymi łodziami, kajaki, SUPy, motorówki, to tylko część wiślanej oferty."
Warszawiacy najchętniej przebywają nad Wisłą późnym popołudniem i wieczorami. Akcja pozwoli im lepiej poznać także dzienne atrakcje dostępne nad rzeką.
Punkty pozostaną otwarte w piątki (godz. 16.00-24.00), soboty (12.00-24.00) i niedziele (12.00-22.00) aż do 3 września. Nagrody są zmieniane co weekend.