Cała Warszawa dla ofiar nawałnic. Harcerze, strażacy, miejskie spółki i prywatne firmy. A jak ty możesz pomóc?

W weekend przez Polskę przeszły silne nawałnice, w których szczególnie ucierpiało Pomorze. Warszawa pomaga ofiarom kataklizmu, sprawdź, jak ty możesz włączyć się do akcji!

Kilka dni temu przez Polskę przeszły silne nawałnice. Zginęło pięć osób, wiele zostało rannych. Ucierpiały także drzewa, według wstępnych szacunków Lasów Państwowych, bilans to ponad 26 tysięcy hektarów zniszczonych lasów i około 6,6 miliona metrów sześciennych połamanych drzew. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

W całym kraju organizowane są zbiórki na ofiary wichury. Również Warszawa zdecydowała się pomóc potrzebującym.

- W obliczu tragedii takiej, jak ta, która dotknęła tysiące osób w ostatni weekend, nie można przejść obojętnie - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Nawałnica uszkodziła tysiące gospodarstw domowych, niszcząc dorobek całego życia wielu osób. Na miejscu tej katastrofy, w powiecie chojnickim, służbę od paru dni pełnią warszawscy harcerze i strażacy - dodała prezydent stolicy.

Strażacy i harcerze pomagają

Od soboty kilkudziesięciu wolontariuszy warszawskiego hufca Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i strażaków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej pomaga w usunięciu skutków kataklizmu. Na terenie gminy Chojnice bardzo ucierpiało sołectwo Lotyń - to właśnie tam skupiona jest pomoc warszawskich służb.

Wolontariusze i strażacy usuwają skutki nawałnicy na terenie pól i domostw. W pierwszej kolejności usuwają drzewa i gałęzie z pól uprawnych, a także przeszkody z dróg dojazdowych, aby odpowiednie służby miały możliwość dojazdu. Na miejscu do dyspozycji jest sprzęt zakupiony ze środków miasta, pięć samochodów PSP oraz agregat prądotwórczy.

Miejskie spółki i prywatne firmy zaangażowane

Jak powiedziała Gronkiewicz-Waltz, również warszawskie spółki i firmy prywatne ze stolicy włączyły się w bezpośrednią pomoc poprzez przekazanie niezbędnych środków dla gospodarstw. - Jesteśmy w ciągłym kontakcie z władzami gminy, z sołtysem Lotynia, z panią harcmistrz. Na bieżąco ustalamy, co jest potrzebne na miejscu. To ważne, żeby pomoc trafiła bezpośrednio do najbardziej potrzebujących - mówił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

W pomoc poprzez wsparcie finansowe, udostępnienie wody pitnej i środków higienicznych niezbędnych w kryzysowej sytuacji oraz zabezpieczenie transportu włączyły się m.in. spółki miejskie: Metro Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe, Tramwaje Warszawskie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wody i Kanalizacji. Również firmy, które swoje siedziby mają w stolicy, nie pozostały obojętne na tragedię dotkniętych kataklizmem rodzin. Do Lotynia dzięki wsparciu firm Sante, Żywiec Zdrój S.A. i Procter and Gamble DS Polska Sp z o.o. zostaną w najbliższych dniach przetransportowane woda, żywność, materiały chemii gospodarczej i kosmetycznej.

Zbiórka na Woli

Od piątku 18 sierpnia do niedzieli 20 sierpnia w godzinach 12-20 komitet społeczny „Pomoc po nawałnicy” będzie prowadził zbiórkę rzeczową na warszawskiej Woli. We współpracy z Polskim Korpusem Pokoju, mieszkańcy mogą osobiście przekazywać dary do magazynu na ul. Syreny 14 w Warszawie. Razem ze wspierającym zbiórkę posłem Michałem Szczerbą organizatorzy zdecydowali, że zebrane dary trafią do poszkodowanych z pomorskiej gminy Parchowo. 

Na początku tygodnia wspierany przez miasto transport z darami wyruszy do potrzebujących. Najbardziej pożądane są: sucha i gotowa do spożycia żywność, woda butelkowana oraz artykuły higieny osobistej i inne środki czystości.

Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Więcej o: