Polska uczelnia awansowała o 100 miejsc w międzynarodowym rankingu. Tak wysoko była tylko raz

Uniwersytet Warszawski znalazł się w czwartej setce tzw. rankingu szanghajskiego. To najwyższe miejsce polskiej uczelni w jednym z najbardziej prestiżowych zestawień uniwersytetów z całego świata.

Uniwersytet Warszawski awansował w jednym z najbardziej prestiżowych rankingów wyższych uczelni na świecie. W Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata (tzw. ranking szanghajski) zajmuje miejsce w czwartej setce, bliżej miejsca 300.

W rankingu publikowanym od 2003 r. to najwyższa lokata UW, wcześniej był tak wysoko tylko w pierwszej edycji. W kolejnych znajdował się w piątej setce, w tym roku znalazła się tam inna polska uczelnia - Uniwersytet Jagielloński. Dokładne miejsca znane są tylko w pierwszej setce.

USA królują

Co wpłynęło na awans UW? Jak pisze "Gazeta Stołeczna", to pierwsza od 20 lat polska publikacja w "Nature". Praca Przemysława Mroza, doktoranta z Obserwatorium Astronomicznego UW oraz m.in. dyrektora Obserwatorium prof. Andrzeja Udalskiego dotyczy niezwykłej gwiazdy nowej.

Na czele rankingu - jak co roku - znalazł się Uniwersytet Harvarda. Na drugim miejscu Stanford, a na trzecim brytyjski Cambridge. Pierwsza dwudziestka rankingu to prawie same amerykańskie uczelnie (poza Cambridge wyjątkami są Oxford na 7. miejscu, University College London na 16. i Politechnika Federalna w Zurychu na 19.).

Laureaci Nobla, publikacje...

Ranking tworzony jest na podstawie sześciu czynników. Są to: liczba absolwentów i członków kadry, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa (za rozwój w dziedzinie matematyki), liczba najczęściej cytowanych badaczy (wybranych przez agencję Reutera), liczba publikacji w magazynach "Nature" i "Science", liczba publikacji w wybranych indeksach cytowań. Ranking uwzględnia również stosunek osiągnięć do wielkości uczelni.

Przygotowane przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju zestawienie obejmuje ponad 1200 uczelni z całego świata, publikowanych jest pierwszych pięćset. Zdaniem krytyków, ranking faworyzuje uczelnie techniczne, nie doceniając nauk humanistycznych.

Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Więcej o:
Komentarze (60)
Ranking szanghajski: Uniwersytet Warszawski awansował o 100 miejsc. Uniwersytet Jagielloński niżej
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 30 razy 20

  Genialny wynik - z całej Polski w pięćsetce znalazły się dwa uniwersytety - UW i UJ, nieco niżej. Z małej Irlandii - trzy, i wszystkie na miejscach powyżej polskich uczelni... Wstajemy z kolan, jesteśmy przedmurzem oraz Mesjaszem, Jezus jest naszym królem i generalnie wszystkich naokoło pouczamy, jak mają postępować tak jako państwo, ale także wielu z nas prywatnie, bo my jesteśmy Państwo Polacy: najmądrzejsi, o najwspanialszej historii, najlepsi kochankowie, kierowcy i biznesmeni... Niestety, w takich rankingach widać jaka jest prawda...

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 21 razy 17

  Innymi słowy, gdyby to można było porównać z Formułą 1, oznaczało by to, że samochód z pozycją 395 przyjechał by na metę cztery dni póżniej.

 • kapitan-rzbik

  Oceniono 16 razy 14

  poziom wzrosł jak odeszła pawłowicz i poszła do polityki

 • smd48

  Oceniono 13 razy 11

  To powinno uświadomić Polakom ich miejsce w cywilizowanym świecie. Ale jesli miliony wydajemy na budowe stadionow, to nie ma sie czemu dziwic...

 • zapomorski12

  Oceniono 24 razy 10

  "Uniwersytet Warszawski znalazł się w czwartej setce tzw. rankingu szanghajskiego. To najwyższe miejsce polskiej uczelni w jednym z najbardziej prestiżowych zestawień uniwersytetów z całego świata."

  Przecież to kompromitacja, a nie sukces. O czym wy informujecie?

 • zdziwiony6

  Oceniono 11 razy 9

  Jeśli ktoś miał do czynienia z placówkami naukowymi w USA wie dlaczego właśnie amerykańskie uczelnie dominówja w czołówce tej klasyfikacji.

  My nadal jesteśmy zaściankiem naukowym.

 • poison884

  Oceniono 7 razy 7

  Kadra naukowa, Krystyna Pawłowicz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX