W poniedziałek w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca prezentacji koncepcji budowy w Ossowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. (ok. 23 km od Warszawy).
Projekt Czesława Bieleckiego - wizualizacja Materiały prasowe
Muzeum Bitwy Warszawskiej będzie filią Muzeum Wojska Polskiego. Prace przygotowawcze, budowa oraz ekspozycja zostaną sfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
W konferencji brał udział Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Podkreślił, że budowa muzeum to wielkie wydarzenie.
Zaznaczył, że "Bitwa Warszawska, która zdecydowała o losach niepodległości Polski, o losach Europy i w jakimś sensie o dziejach świata, po dziś dzień nie ma swojego pomnika".
Jak czytamy na portalu TVN Warszawa, poinformował, że wybrane założenie ideowe "polega na odtworzeniu całej bitwy, na pokazaniu całego obszaru bitwy, ze wszystkimi wojskowymi elementami.
Wiceszef MON Michał Dworczyk poinformował, że przetarg związany z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej i monumentu, który ją upamiętni, zostanie ogłoszony przez Muzeum Wojska Polskiego do końca października. Rozpoczęcie budowy nastąpić ma wiosną 2018 r.
Projekt na muzeum został wyłoniony w wyniku zamkniętego konkursu. Zgłoszony został tylko jeden projekt - pracowni Czesława Bieleckiego "Dom i Miasto". Jak informowała stołeczna, harmonogram konkursu został przeprowadzony błyskawicznie.
4 sierpnia wybranym architektom wysłano zaproszenia do udziału, 7 sierpnia wysłano im regulamin, termin składania prac wyznaczono na 14 sierpnia, a rozstrzygnięcie zaplanowano na 15 sierpnia.
"Gazeta Stołeczna" nieoficjalnie dowiedziała się, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło dużo wcześniej projekt u architekta Czesława Bieleckiego, autora m.in. słynnego budynku TVP przy Woronicza. "Stołeczna" pisze, że był on opozycjonistą w czasach PRL, potem doradcą prezydenta Lecha Wałęsy, posłem AWS i kandydatem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy w wyborach w 2010 r.
Wedle projektu, Muzeum Bitwy Warszawskiej ma zostać ulokowane na sztucznie usypanym wzgórzu. Przed nim ma zostać urządzony ogród pamięci poległych. Natomiast od drugiej strony ma powstać amfiteatr, z którego będzie można obserwować pole bitwy i rekonstrukcje.
Na wzgórze będzie można wejść monumentalną 800-metrową Aleją Zwycięstwa, której początek i koniec zaznaczony zostanie wysokimi na sto metrów masztami upamiętniającymi stulecie niepodległości Polski i stulecie Bitwy Warszawskiej.