E-papier zastąpi tradycyjne rozkłady jazdy? Tramwaje Warszawskie szykują zmiany

Już niedługo papierowe rozkłady jazdy na przystankach mogą stać się tylko wspomnieniem. Tramwaje Warszawskie zapowiadają testy nowych, dostępnych rozwiązań.

Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich, dla portalu transport-publiczny.pl zapowiada, że już wkrótce papierowe rozkłady jazdy mogą zniknąć z warszawskich przystanków. Ich miejsce mają zastąpić specjalne, małe ekrany. Przedsiębiorstwo zamierza przetestować dostępne rozwiązania w wybranych miejscach Warszawy.

Kolejne ekrany na przystankach

Nowe rozkłady jazdy nie będą pierwszą tego typu inwestycją przeprowadzoną przez Tramwaje Warszawskie. W mieście od lat działa System Informacji Pasażerskiej - na specjalnych tablicach wyświetlany jest przewidywany czas przyjazdu kolejnego tramwaju. Pomimo skarg niektórych pasażerów, system uznawany jest za sukces i ma być stale rozbudowywany. Odejście od papierowego rozkładu na rzecz tablic elektronicznych wydaje się być naturalną kontynuacją tych zmian.

"Każda technologia ma wady i zalety"

Tramwaje Warszawskie nie zdecydowały jeszcze jaka technologia  zostanie zastosowana przy nowych rozkładach jazdy. Wśród dostępnych opcji wymieniane są matryce TFT, tablice cholesteryczne oraz e-papier. Najważniejszym celem spółki jest to, by ekrany działały sprawnie nawet przy bardzo niskich temperaturach. "Każda z wymienionych technologii ma swoje wady i zalety, wybór będzie zależny od wielu czynników. Szczególnie zależy nam na sprawdzeniu działania nowych tablic w zimowych warunkach atmosferycznych " - podkreśla Powałka w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl

Już w 2018 roku

Najważniejszą zaletą planowanego rozwiązania jest to, że rozkład będzie można uaktualniać zdalnie i natychmiastowo. Szczególnie przydatne będzie to w przypadku linii, gdzie czas przyjazdu poszczególnych tramwajów potrafi zmieniać się nawet kilka razy w ciągu miesiąca. Pasażerowie będą więc mieli pewność, że rozkład na tablicy jest aktualny.

Pierwsze, próbne, ekrany mają trafić na przystanki już na przełomie 2017 i 2018 roku. 

Pomyśl, zanim wyprzedzisz lub wyminiesz inne auto. Życie człowieka jest cenniejsze niż twój pośpiech

Więcej o: