Marsz narodowców i kontrmanifestacja. Jak przebiegnie 15 sierpnia w Warszawie

W Dzień Wojska Polskiego, oprócz tradycyjnej defilady, swoje marsze zapowiedziały już Młodzież Wszechpolska, Obywatele RP i Ogólnopolski Strajk Kobiet. Spodziewajcie się utrudnień na drogach.

Tradycyjna, coroczna, defilada z okazji Dnia Wojska Polskiego bez wątpienia jest największym wydarzeniem odbywającym się we wtorek w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się punktualnie w południe na Placu Trzech Krzyży. Po przemówieniu prezydenta, defilada przejdzie Alejami Ujazdowskimi. Warszawiacy będą mieli okazję zobaczyć samoloty, czołgi i inny sprzęt wykorzystywany przez polskie wojsko. 

Wydarzenie ma trwać do 13.30. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zapowiedział już duże zmiany w komunikacji związane ze świętem. W poniedziałek od 23 zamknięta będzie ul. Myśliwiecka, a we wtorek nieprzejezdne będą m.in. Al. Ujazdowskie, ulica Belwederska i ul. Sobieskiego. W związku tym aż kilkanaście linii autobusowych pojedzie trasami objazdowymi. 

"Dajmy odpór lewackiemu oszołomstwu!" 

Innym wydarzeniem, które odbędzie się w Dzień Wojska Polskiego jest III Marsz Zwycięstwa Rzeczpospolitej, organizowany przez Młodzież Wszechpolską. Będzie to pierwszy marsz odbywający się na terenie Warszawy - poprzednie edycje były organizowane w Żyrardowie. 

Organizatorzy tak mówią o swoim marszu:

W ten sposób chcemy oddać hołd wybitnemu pokoleniu Polaków, które odzyskało dla Polski niepodległość i umiało ją niedługo potem obronić przed bolszewickim, barbarzyńskim najazdem - 

Marsz Młodzieży Wszechpolskiej rozpocznie się o godzinie 16.00 przed Muzeum Wojska Polskiego i będzie trwać przez dwie godziny. Uczestniczy zamierzają przejść pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zaplanowane są "okolicznościowe przemówienia".

"Blokujemy faszyzm" 

Kontrmanifestację związaną z wydarzeniem Młodzieży Wszechpolskiej zapowiedziały już stowarzyszenia Obywatele RP oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet. Uczestnicy mają spotkać się o godzinie 16 na rogu ulic Chmielna i Nowy Świat, żeby uniemożliwić przejście narodowcom.

Faszyści znów przejdą ulicami stolicy Polski.Tym razem pretekstem do wykrzyczenia swoich nienawistnych haseł jest rocznica Bitwy Warszawskiej.

Obywatele RP i Ogólnopolski Strajk Kobiet mają za złe prezydent Warszawy, Hannie Gronkiewicz-Waltz, że nie zdecydowała się rozwiązać marszu  organizowanego przez Młodzież Wszechpolską. "Niestety Pani Prezydent nie robi tego. Dlatego musimy wziąć sprawy w swoje ręce i same i sami zablokować faszystów." - czytamy na facebookowej stronie wydarzenia.

Konflikt izraelsko-palestyński trwa już prawie 100 lat. Jakie są jego przyczyny?

Więcej o: