Nowe ekrany akustyczne przy Trasie Łazienkowskiej. "Normy hałasu znacznie przekroczone"

Niedługo ruszą prace nad ekranami dźwiękochłonnymi przy al. Stanów Zjednoczonych. Czy hałas w tym miejscu jest faktycznie dotkliwy? Mieszkańcy odpowiadają.

Jak donosi Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, 1 sierpnia zakończył się przetarg dotyczący budowy ekranów w ciągu alei Stanów Zjednoczonych. Koszt przedsięwzięcia wyniesie 953.250 zł.

Znaczne przekroczenia norm

O konieczności budowy ekranów akustycznych zadecydował Marszałek Województwa Mazowieckiego. Badania przeprowadzone w okolicy Trasy Łazienkowskiej wykazały znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu. 

Nowe ekrany zostaną umiejscowione na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej. Dodatkowo planowana jest również wymiana nawierzchni na taką, która powoduje mniejszy hałas oraz podwyższenie obecnych ekranów, aby lepiej chroniły pobliskich mieszkańców. Zmodernizowany również zostanie wiadukt przebiegający nad ul. Paryską.

Eksperci przeprowadzający badania zalecają także obniżenie dopuszczalnej prędkości na alei Stanów Zjednoczonych do 50 km/h.

"Hałas jest straszny"

Zapytaliśmy mieszkańców Pragi co sądzą o planowanej inwestycji. Czy hałas w tych miejscach faktycznie jest tak uciążliwy? Zdania były podzielone.

"Mieszkam przy kładce na Saskiej. Hałas jest straszny, ze nie wspomnę o non-stop wyjących karetkach" - pisze Bartosz 

-  Myślę, że to niepotrzebne, nieładne oraz niebezpieczne - mówi nam Katarzyna - Nie lubię jak z miasta robią autostradę. Strach chodzić samej za takimi ekranami. 

- Ja nigdy nie odczuwałam żeby było za głośno, ale miałam okna od strony osiedla - opowiada Małgorzata, która przy alei Stanów Zjednoczonych mieszkała przez dwa lata - Osobiście nie lubię ekranów, bo nie widać przez nie przestrzeni miejskiej. Jeżeli jednak mieszkańcom przeszkadza hałas, to powinny zostać zamontowane - zaznacza 

A jakie są wasze opinie? Przeszkadzają wam ekrany, czy uważacie, że inwestycja jest potrzebna? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl

Pomyśl, zanim wyprzedzisz lub wyminiesz inne auto. Życie człowieka jest cenniejsze niż twój pośpiech

Więcej o:
Komentarze (19)
Nowe ekrany akustyczne przy Trasie Łazienkowskiej. "Normy hałasu znacznie przekroczone"
Zaloguj się
 • Jarosław Madejski

  Oceniono 10 razy 8

  Witam, tak przy okazji tematu "Normy hałasu znacznie przekroczone", sprawdźcie proszę natężenie hałasu przy Al. Prymasa Tysiąclecia między Górczewską a Wolską, strona zachodnia.
  To co tam się dzieje to jest koszmar, dzień i noc, trudno to wytrzymać.
  W ciągu dnia tysiące samochodów, w nocy wyścigi na motocyklach plus kierowcy samochodów mający za nic ograniczenia prędkości.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 12 razy 6

  Tych ekranów nie ma w Paryżu, Londynie ale w Krakowie, Warszawie... szpecą miasta i zapewne zapełniają kieszenie producentów...

 • dinowar

  Oceniono 4 razy 4

  Czy GW/Metro zechciałyby przekazać zaskoczonym mieszkańcom, o ile normy hałasu zostały przekroczone? W artykule ani słowa o tym. Można przypuszczać, że nie zostały przekroczone, ponieważ Biuro Ochrony Środowiska robiło w 2015 lub 2016 r. badania hałasu w tym miejscu i nie stwierdziło przekroczeń. To jakieś oszustwo marszałka województwa i ZDM. ZDM powinien zrobić badania z udziałem niezależnych ekspertów i sondaż wśród mieszkańców. Jest na tym odcinku tylko kilka budynków mieszkalnych, dwie szkoły i dwie bazy firmy ciepłowniczej. I nowopowstający budynek dewelopera z Wrocławia, któremu ratusz wydał zgodę na budowę kilka metrów od al. Stanów. I o to tu chodzi. Tam nie ma miejsca na ekrany. Ekranów w centrum miasta nie buduje się nigdzie w Europie. To skandal. Najpierw niech ZDM wyciszy ulicę nową nawierzchnią, zajmie się remontem ul. Afrykańskiej i innych w tej okolicy.

 • rikol

  Oceniono 6 razy 2

  A czemu nikt się nie zajmie hałasem w centrach handlowych? Przecież ta głośna muzyka jest nie do zniesienia. Ludzie od tego głuchną. 1/3 małych dzieci ma problemy ze słuchem!

  A co z izolacją w budynkach mieszkalnych? Przecież w mieszkaniu obok słychać, jak sąsiad siorbie zupę. Nie daj Boże, żeby mieć sąsiada lubiącego głośną muzykę.

 • occam

  Oceniono 11 razy 1

  Kiedy pora na ekrany dźwiękochłonne przy wszystkich trasach tramwajowych ;)

  Mieszkałem miesiąc nad przystankiem tramwajowym plac Zbawiciela (1 piętro). Chyba wolałbym al St Zjedn.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 20 razy -2

  >Eksperci przeprowadzający badania zalecają także obniżenie dopuszczalnej >prędkości na alei Stanów Zjednoczonych do 50 km/h.

  Jak wiadomo aleje przelotowe wybudowano po to aby ruch odbywał się na nich w wolnym tempie.
  Wtedy właściwie spełniają swoja rolę.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 6 razy -4

  Zabierzcie sie za wyciszanie tramwajów a od ulic które są krwiobiegiem metropolii sie odpie... !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX