Nowy odcinek bulwarów gotowy. Całe są już otwarte. "Najładniejsze w Europie, jeśli nie na świecie"

10 sierpnia otwarto ostatni odcinek bulwarów wiślanych. Można już spacerować po nowej promenadzie od Podzamcza aż do mostu Świętokrzyskiego. - Nie ma takich ani nad Tybrem, ani nad Tamizą, ani nad Sekwaną - mówiła prezydent.

10 sierpnia prezydent Warszawy otworzyłą ostatni odcinek nowych bulwarów. Od teraz cała ponaddwukilometrowa promenada jest już dostępna dla warszawiaków. Można tam spacerować, jeździć rowerem i wypoczywać. O otwarciu poinformowała na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Na początku pierwszej kadencji obiecałam warszawiakom bulwary i to, że przybliżymy Warszawę do rzeki - i słowa dotrzymałam. Dokładnie 2 sierpnia 2015 roku oddaliśmy mieszkańcom pierwszy odcinek na Podzamczu. Dziś oddajmy kolejny. Tym samym mamy już ponad dwa kilometry nadbrzeżnej promenady - mówiła podczas uroczystego otwarcia prezydent stolicy.

Bulwar Karskiego także dla niepełnosprawnych

Pierwszy odcinek (bulwar Karskiego) ma kilometr długości, rozciąga się od Podzamcza do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Jest tam deptak, miejsca do siedzenia i leżenia, a także droga rowerowa. Promenada z duża ilością zieleni została zaprojektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych oraz rodzicach z dziećmi w wózkach.

Na początku tego roku na bulwarze Karskiego przeprowadzono dodatkowe prace zwiększające jego dostępność. W pawilonie gastronomicznym działa kawiarnia - Green Caffe Nero.

Kaprysy Wisły

Otwarty w połowie czerwca 2017 r. fragment bulwarów ma 800 metrów. Był budowany od jesieni 2014 r. Sąsiaduje z Centrum Nauki Kopernik i pawilonem MSN, obok którego znajduje się mały amfiteatr. Na promenadzie są figury ryb, fontanna, minirzeka, trampoliny, plaża z wiklinowymi koszami do opalania, leżaki oraz pawilony gastronomiczne i wystawiennicze. Nabrzeże uformowano tak, żeby mogły cumować tam statki.

Udostępniony w czwartek drugi fragment bulwarów ma ponad 400 metrów. Wszystkie trzy fragmenty promenady są ujednolicone stylistycznie, ale na każdym odcinku można spotkać inne atrakcje. Najnowszy fragment dedykowany jest Wiśle - jej kaprysom i zagrożeniom, jakie przez lata nam przynosi. Znajduje się tu elektroniczny wodomierz, pokazujący aktualny stan rzeki oraz informacje (poziome i pionowe) o historycznych najniższych i najwyższych poziomach wody w Wiśle.

Na promenadzie jest jeszcze jeden mniejszy amfiteatr oraz przejście pod Wisłostradą, które poprzez ul. Bednarską łączy promenadę z Krakowskim Przedmieściem.

"Są niezwykłe, bo Wisła jest wyjątkowa"

- Mogę powiedzieć, że nasze bulwary są najładniejsze w Europie, jeśli nie na świecie. Nie ma takich ani nad Tybrem, ani nad Tamizą, ani nad Sekwaną, są niezwykłe, bo Wisła jest wyjątkowa. Ich zdjęcia będą we wszystkich przewodnikach po Warszawie - powiedziała podczas otwarcia bulwarów prezydent miasta.

Na bulwarze znajduje się osiem pawilonów usługowych wyposażonych w pełny węzeł sanitarny i zaplecze kuchenne. Pawilony posadowione są na pływakach, unoszących je w czasie przejścia fali wezbraniowej.

Na bulwarach pojawiło się dużo zieleni. Tylko na otwieranym odcinku posadzono m.in. około 30 grabów, siedem lip, 5700 wierzb purpurowych "Nana", 1900 berberysów, 1080 płożących berberysów "Green carpet" czy 2000 wierzb wiciowych.

"Dbajmy o te bulwary"

- Dbajmy o te bulwary - zaapelowała Gronkiewicz-Waltz. - My je oczywiście sprzątamy, ale nie śmiećmy tu, bądźmy odważni w zwracaniu uwagi, jeśli ktoś rzuci butelkę czy papier. Warszawa ma opinię miasta bardzo czystego i czyste powinny być także bulwary, bo one są nasze, wspólne - podkreślała.

Projektantami bulwarów wiślanych są pracownie RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa oraz Artchitecture. Prace związane z budową bulwarów wykonała firma Skanska. Koszt budowy oddanych w tym roku bulwarów to blisko 60 mln zł.

Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Więcej o: