Jedyna taka kładka rowerowa w Warszawie wreszcie otwarta. Rowerzyści czekali na nią od dawna

Podwieszona pod mostem Łazienkowskim kładka pieszo-rowerowa w środę została oficjalnie otwarta. To pierwsza tego typu konstrukcja w Warszawie, a prawdopodobnie także w Polsce.

Zakończyła się budowa kładki pieszo-rowerowej pod mostem Łazienkowskim. Warszawiacy mają teraz do dyspozycji dwie trasy, północną dla pieszych i rowerzystów oraz południową tylko dla rowerów. To kilkusetmetrowa stalowa konstrukcja, podwieszona pod mostem, oraz przyczółki po obu stronach Wisły.

Jak dowiedzieliśmy się w ratuszu, jest to prawdopodobnie pierwsza i jedyna tego typu konstrukcja w Polsce.

Kładki po obu stronach mostu

Kładki są dwie - po północnej i południowej stronie mostu. Na lewym brzegu Wisły łączą się z drogami rowerowymi na Cyplu Czerniakowskim, a na praskim - z drogą rowerową wzdłuż wału Miedzeszyńskiego. Wybudowana została także dodatkowa kładka nad Wałem Miedzeszyńskim (po północnej stronie węzła Trasy Łazienkowskiej), która łączy się z drogą dla rowerów wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych.

Jest również rampa pozwalającą dostać się na plażę i ścieżkę rekreacyjną na praskim brzegu Wisły. Cała trasa ma własne oświetlenie. Dodatkowo, aby nie pogubić się na obu brzegach, ustawiono odpowiednie drogowskazy.

Jedna z najdłuższych tras rowerowych w stolicy

Most Łazienkowski jest szóstym mostem nad Wisłą z infrastrukturą rowerową. Prace budowlane rozpoczęte osiem miesięcy temu zakończyły się zgodnie z umową, z końcem lipca 2017 r. Całkowity koszt budowy to ponad 13,5 mln zł.

Nowa kładka jest częścią jednej z najdłuższych tras rowerowych w Warszawie. Dzięki zakończonej w tym samym czasie budowie drogi dla rowerów na ul. Marsa liczy ona już dziewięć kilometrów. Mieszkańcy Rembertowa i Pragi-Południe zyskali połączenie ze Śródmieściem i Mokotowem. W planach są już kolejne odcinki - w ramach remontu estakad Trasy "Ł" nad Agrykolą powstaną drogi dla rowerów prowadzące do placu na Rozdrożu.

Budowa kładki pod mostem Łazienkowskim, a także szlaków rowerowych w al. Stanów Zjednoczonych, ul. Ostrobramskiej i ul. Marsa, została zrealizowana przy wsparciu środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Najszybszy człowiek świata kończy karierę. Usain Bolt ostatni raz pobiegł w zawodach

Więcej o: