Już w ten weekend noc Perseidów. Wyłączą iluminację warszawskich mostów i Stadionu Narodowego

W nocy z 12 na 13 sierpnia będą najlepsze warunki, by obserwować tzw. spadające gwiazdy. Wtedy właśnie przypada maksimum roju Perseidów. Na wspólne oglądanie zjawiska zaprasza Centrum Nauki Kopernik.

W nocy z soboty na niedzielę (12 na 13 sierpnia) przypada maksimum roju Perseidów - meteorów, które potocznie nazywamy spadającymi gwiazdami. Obserwację jak co roku organizuje Centrum Nauki Kopernik.

Perseidy są widoczne, gdy "Ziemia przedziera się przez chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle" - czytamy na stronie wydarzenia.

Jak zaznacza Centrum, oglądanie Perseidów jest bardzo proste - tak naprawdę wystarczy położyć się i najzwyczajniej w świecie patrzeć w niebo. Niestety, by zobaczyć jak najwięcej meteorów, potrzeba jest ciemności. W Polsce najlepiej obserwuje się je na Mazurach czy w Bieszczadach.

Będzie ciemniej. Zgasną mosty, Narodowy...

Kto jednak zostaje w mieście, może udać się do CNK, które specjalnie na tę noc wyłączy swoją iluminację. Podobnie uczyni Zarząd Dróg Miejskich, wyłączając iluminację mostów Śląsko-Dąbrowskiego, Świętokrzyskiego i Poniatowskiego. Ciemny będzie Stadion Narodowy, zgasną także inne lampy i podświetlenia w okolicy.

CNK zaprasza do Parku Odkrywców w sobotę 12 sierpnia od godz. 21 do północy. Wstęp wolny, do dyspozycji gości na parkingu będą foodtrucki.

Najszybszy człowiek świata kończy karierę. Usain Bolt ostatni raz pobiegł w zawodach

Więcej o:
Komentarze (5)
Już w ten weekend noc Perseidów. Gdzie będzie można zobaczyć spadające gwiazdy?
Zaloguj się
 • ssaassaa

  Oceniono 5 razy 3

  wyłączanie pojedynczych elementów oświetlenia miasta nie pomoże za bardzo. Trzeba się udać co najmniej 50 km poza Warszawę, aby pozbyć się łuny miasta.

 • o_mamo

  Oceniono 4 razy 2

  Tak właśnie ostatnio myślałam, że współcześni ludzie całkowicie odwrócili się od nocnego nieba pełnego gwiazd. Mnie, mieszkance Warszawy, bardzo brakuje rozgwieżdżonego nieba.

 • anka.pano

  0

  Foodtrucki mnie urzekły, jadę tam jak nic żreć burgery z brudnej ciężarówki...

 • loneman

  Oceniono 4 razy 0

  Nasi "patrioci" i antylewacy nie pomysla o czyms takim bo dla nich gwiazdy to tylko dziurki w kopule ktore zrobil diabel na zlosc Niebu :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX