Niepokojące dane Sanepidu. Liczba zachorowań na boreliozę z roku na rok rośnie

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny opublikował dane z Mazowsza i Warszawy dotyczące liczby zachorowań na dwie najczęstsze choroby odkleszczowe. Wynika z nich, że liczba zachorowań z roku na rok rośnie.

Są tak małe, że niekiedy trudno je dostrzec. Mnożą się na potęgę. Najgorsze jednak, że spotkanie z nimi może być śmiertelnie niebezpieczne.

W województwie mazowieckim w 2015 roku boreliozę wykryto u 1432 osób, z kolei kleszczowe zapalenie mózgu - u 15. Rok później na boreliozę zachorowało już 2184 osób, a 31 na kleszczowe zapalenie mózgu. 

Zachorowania na boreliozęZachorowania na boreliozę fot. Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Sanitarny

Od początku stycznia do końca czerwca 2015 roku na boreliozę na Mazowszu zachorowało 500 osób, w 2016 roku - 564, a w 2017 roku - już 779.

Zachorowania w Warszawie

W samej Warszawie w 2015 roku na boreliozę zachorowało 377 osób, w 2016 roku - 447. W pierwszym półroczu 2017 zachorowało 185 osób - to o 66 osób więcej niż w pierwszym półroczu 2016 roku. 

Zachorowania na boreliozęZachorowania na boreliozę fot. Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Sanitarny

Na pokleszczowe zapalenie mózgu w 2015 roku zachorowało 7 osób, rok później - 8. W pierwszym półroczu 2017 roku były dwa przypadki zachorowania na tę chorobę.

Coraz więcej kleszczy z boreliozą

Jak podają eksperci z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, kleszczy w naszym otoczeniu jest coraz więcej. Co gorsza, coraz częściej są one nosicielami boreliozy. Szacuje się, że na terenie Mazowsza zakażonych tą bakterią jest już 30-40 proc. pajęczaków.

Najwięcej kleszczy na terenie Warszawy jest w warszawskich lasach. Ale nie tylko. Więcej informacji znajdziecie na naszej mapie.

Aby nie złapać kleszcza, przed wyjściem do lasu lub parku można użyć specjalnego preparatu antykleszczowego. Jeśli już złapiemy kleszcza, należy go jak najszybciej wyciągnąć. W aptekach dostępne są specjalne pęsety, które ułatwiają usuwanie ich skóry.

Więcej o:
Komentarze (34)
Kleszcze w Warszawie. Liczba zachorowań na boreliozę z roku na rok rośnie
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 36 razy 22

  Ale pieniędzy na badania nie ma, bo muszą być na comiesięczne seanse nienawiści.

 • 13sw

  Oceniono 20 razy 16

  Wszystko jest jasne jak się obejrzy TVP. Merksistowskie Niemcy podburzane przez Donalda Tuska zrzucają nocą na Polskę kleszcze z boreliozą niczym przed laty Amerykanie zrzucali stonkę ziemniaczaną...

 • rikol

  Oceniono 20 razy 14

  Kleszczy jest coraz więcej. Jest to spowodowane ociepleniem klimatu. Kiedyś w zimie było -30 stopni i kleszcze po prostu nie przeżywały.

 • szabepio

  Oceniono 16 razy 12

  A pis ma to gdzieś. Oni zajeci są lamaniem konstytucji knuciem przeciw Europie. I miesiączki po kilka baniek za parę godzin. Tfu

 • zeicc

  Oceniono 14 razy 12

  Rośnie bo państwo nic z tymi pasożytami nie robi. A te mnożą się na potęgę i roznoszą syf. Tak samo leczenie boreliozy to tylko prywatnie, bo publiczne placówki nie oferują NIC rozsądnego a i refundacji nie ma. Dotychczas szukanie źródła dolegliwości i leczenie kosztowało nas ładnych kilka tysięcy nie mówiąc o stratach moralnych. A niczego nikt nam nie zwróci. Pomagali znajomi, znajomości i własne kanały. NFZ palca nie przyłożył. A na co idzie kilka tysięcy rocznie?!

  Każdy rząd dotychczas systematycznie mordował Polaków w ogóle nie wspomagając walki z tym paskudztwem.

 • cezar85

  Oceniono 20 razy 8

  nie pozostaje nam nic innego jak tylko wyciąć wszystkie drzewa

  Szyszko, ratuj!!!

 • cwisla

  Oceniono 19 razy 3

  To rezultat zakazu wypalania łąk i rowów melioracyjnych. Ludzie robili to od zawsze i wiedzieli co robią.Tylko ogień niszczy ro robactwo.

 • owca888

  Oceniono 4 razy 2

  Tu potrzebne są opryski, pani Hanno. Bardzo. Chyba nas stać jako zamożne miasto. Ludzie byliby wdzięczni.

 • vogil

  Oceniono 5 razy 1

  To kara za zakazanie palenia liści jesienią i wypalanie trawy na wiosnę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX