Zdewastowali pomnik Berlinga na Pradze Południe. Na widok policji zaczęli uciekać

Późnym wieczorem w środę dwóch mężczyzn pomalowało farbą pomnik gen. Berlinga, który stoi przy Wale Miedzeszyńskim w Warszawie. Na widok funkcjonariuszy zaczęli uciekać.

O pomalowanym pomniku poinformował portal TVN Warszawa. Informację o zdarzeniu potwierdza Stołeczna Policja.

Znak "Polski Walczącej"

Doszło do niego w środę wieczorem ok. godz. 23.30. - Patrol policji z Pragi Południe zauważył dwóch mężczyzn, którzy malowali farbą pomnik gen. Berlinga. Na widok funkcjonariuszy zaczęli uciekać - informuje policja.

Po pościgu mężczyźni zostali zatrzymani.

Zdjęcia pomalowanego pomnika opublikował portal TVN Warszawa. Na zdjęciach widać, że postać na pomniku ma pomalowane na czerwono ręce i nogi. Pojawił się też znak "Polski Walczącej".

Generał Berling

Zygmunt Berling był żołnierzem Legionów Polskich, generałem broni Wojska Polskiego oraz członkiem PZPR. Na cześć Berlinga nazwanych zostało w Polsce Ludowej wiele ulic, mostów, szkół i innych obiektów publicznych, m.in. w latach 1981-1998 jego imię nosił most Łazienkowski. W 1985 w Warszawie odsłonięto jego pomnik.

Instytut Pamięci Narodowej oficjalnie sprzeciwia się nadawaniu ulicom imienia Berlinga i dąży do zmian nazw. 

Więcej o:
Komentarze (38)
Zdewastowali pomnik Berlinga na Pradze Południe. Na widok policji zaczęli uciekać
Zaloguj się
 • mariusz_wxxx

  Oceniono 53 razy 47

  Przecież Berling pomógł Powstaniu Warszawskiemu, ponosząc przy tym straty większe niż pod Monte Cassino. Dewastacja jego pomnika, zwłaszcza znakiem Polski Walczącej, jest więc bezsensowna.

 • fernando51

  Oceniono 35 razy 25

  No cóż, przyjdzie czas, kiedy w ten sposób będą traktowane pomniki L. Kaczyńskiego. Osobiście nie pochwalam czegoś takiego, ale każda akcja powoduje reakcję. Podłość obecnie rządzących powoduje głębokie podziały w społeczeństwie i prowokuje do takich niegodnych czynów. Pan generał Berling był wspaniałym dowódcą i jak na owe czasy sprawiedliwym. Poniósł za to konsekwencje polityczne i dyscyplinarne. Matołkom od bazgrolenia polecam aby popatrzyli co kretyn Macierewicz wyczynia z naszymi wspaniałymi generałami. Nie każdego stać na własną opinię, co zwykle kończy się wydaleniem ze służby ( czego od 2 lat jesteśmy świadkami), a pan generał Berling pomimo czasów w jakich przyszło mu żyć został dobrym dowódcą. Cześć jego pamięci.

 • 2003stypa

  Oceniono 31 razy 21

  Kiedyś za malowanie symbolu Polski Walczącej groziła kulka w łeb, wymagało to odwagi.Dziś dwóch palantów chyba chciało nawiązać do tamtych bohaterów i chyba nawet nie wiedzą że są tylko nędznymi naśladowcami godnymi jedynie pogardy.Codziennie widuję osobniki w koszulkach z tym symbolem nie rzadko pod wpływem lub zachowującym się tak, że nóż się w kieszeni otwiera. W sieci krążą fotki z ONRowcami z łapami w wiadomym pozdrowieniu.Mam nadzieję że to fotomontaże w przeciwnym wypadku oznacza to nasz Naród zidiociał do reszty.

 • siwywaldi

  Oceniono 26 razy 18

  Bezprecedensowy jak dotąd akt ujęcia PO RAZ PIERWSZY przez policję sprawców tego czynu staje się WIELKĄ szansa dla dziennikarzy, którzy powinni śledzić dalsze losy zatrzymanych, a zwłaszcza to czy zostaną PRZYKŁADNIE ukarani łącznie z odpowiedzialnością cywilną.

  Bo znając życie, to może się zdarzyć, że sprawa zostanie umorzona z powodu niskiej szkodliwości społecznej czynu, albo że kara będzie symboliczna a za czyszczenie pomnika zapłaci jakiś anonimowy "dobroczyńca" :-))

 • orzelek2004

  Oceniono 26 razy 16

  Policjanci za szybko ich złapali. Za chwilę będą musieli ich zwolnić na polecenie PIS.

 • kitciwoko

  Oceniono 19 razy 9

  Krew na rękach mieli bór komorowski oraz reszta akowskich mądrali, którzy wywołali to bezsensowne powstanie i wysłali ludzi do walki praktycznie bez broni. Gamonie liczyli, że stalin wspomoże działania skierowane przeciwko niemu. Imbecyle. I ci z farbą to potomkowie tych imbecyli.

 • kimdongun

  Oceniono 11 razy 9

  Współcześni powstańcy są niesamowicie odważni.

 • steven1968

  Oceniono 19 razy 9

  Otumanieni wychowankowie wściekłego, osamotnionego Jarosława !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX