Wydarzenia w Warszawie - Weekend. Co robić od czwartku do niedzieli? Redakcja poleca!

Ten weekend w Warszawie zapowiada się naprawdę interesująco. Czeka na was otwarcie dwóch Festiwali Artystycznych, kino i teatr w plenerze, oraz imprezy upamiętniające Powstanie Warszawskie. Jest z czego wybierać.

3 sierpnia w czwartek

Łazienki Królewskie – otwarte pokazy w formierni

O godzinie 12.30 w formierni położonej na terenie Starej Oranżerii odbywać się będą otwarte pokazy odlewu gipsowych rzeźb. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się więcej na temat sposobu pracy artysty w XVII wieku oraz lepiej poznają kulturę dworską czasów Zygmunta Augusta. Wstęp jest bezpłatny.

Otwarte pokazy w formierniOtwarte pokazy w formierni Fot. Paweł Czarnecki

„Lament na placu Konstytucji”

O 17 na scenie przed Och-Teatrem odbędzie się spektakl plenerowy „Lament na placu Konstytucji”. Jest to pierwsze z widowisk teatralnych odbywających się w ramach akcji organizowanej przez Teatr Polonia, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Stołeczne Warszawa. Opiekunem artystycznym spektaklu jest Krystyna Janda.

Koncert Mieczysława Szcześniaka w „Kalinowym Sercu”

W kawiarni „Kalinowe Serce” ma miejsce specjalny koncert organizowany z okazji urodzin Mieczysława Szcześniaka. Muzyk wykona na nim piosenki ze swojego najnowszego albumu  pt. „Nierówni”. Utwory zebrane na płycie oparto na poezji ks. Jana Twardowskiego.

Koncert zaczyna się o 19.30. Bilety kosztują 70 zł.

Piano Bar Studio na Placu Defilad

O godzinie 19.00 na placu Defilad odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Piano Bar Studio. Tym razem przy fortepianie zasiądzie Grzegorz Tarwid, jeden z przedstawicieli młodego pokolenia polskich pianistów. Koncert jest darmowy.

„32 omdlenia” w Teatrze Polonia 

„32 omdlenia” w Teatrze Polonia to spektakl benefisowy, powstający z okazji czterdziestej rocznicy debiutu scenicznego Jerzego Stuhra. Jest to lekka, zabawna komedia na bazie utworu Antoniego Czechowa. W głównych rolach zobaczymy także Krystynę Jandę i Ignacego Gogolewskiego.

Start: 19.00 (2 godziny, dwie przerwy)

Bilety: od 100 do 150 zł

4 sierpnia w piątek

Koncert u Dominikanów

4 sierpnia o godzinie 19.00 odbędzie się koncert muzyki poważnej w wykonaniu akordeonistów Huberta Giziewskiego i Iwo Jedyneckiego. Występ odbywa się w Kościele pw. św. Jacka (oo. Dominikanów) w ramach X Letniego Festiwalu Nowego Miasta. Wstęp jest bezpłatny.

Program:

Andrzej Panufnik – Suita Staropolska 
Fryderyk Chopin – Fantazja (opr. Harmonium Duo) 
Stanisław Moniuszko – Polonez es-moll nr. 3 
Maria Szymanowska – Polonez f-moll 
Michał Kleofas Ogiński – Polonez a-moll 
Stanisław Moniuszko – Prząśniczka 
Witold Lutosławski – Wariacje na temat Paganiniego

Pożar w burdelu – Trauma Travel

W Teatrze WARSawy ( dawne kino Wars) ma miejsce występ gościnny w ramach cyklu „Pożar w Burdelu”. „Trauma Travel” w reżyserii Michała Walczaka to bezkompromisowa komedia poruszająca temat Polaków na urlopie.

Rozpoczęcie: 21.30

Bilety kosztują 120 złotych.

Trauma TravelTrauma Travel fot. materiały prasowe

Królewskie Arkady Sztuki

W piątek w Zamku Królewskim rozpoczyna się siódma edycja festiwalu Królewskie Arkady Sztuki. Impreza trwać będzie do 26 sierpnia i w jej ramach codziennie mają miejsce różnego rodzaju koncerty i wydarzenia kulturalne. 4 sierpnia o godzinie 20 będziemy mogli obejrzeć spektakl „Tańcz!” Wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Festiwal Światła

4 sierpnia rozpoczyna się również Festiwal Światła, odbywająca się w Łazienkach Królewskich impreza związana z kulturą i sztuką Chin. Podczas pierwszego dnia festiwalu będziecie mogli usłyszeć wschodnie aranżacje jazzowych utworów Przemysława Strążka. Wstęp darmowy.

Festiwal ŚwiatłaFestiwal Światła Fot. Paweł Czarnecki

Kino w plenerze

W piątej w całej Warszawie odbywa się wiele pokazów kina plenerowego, które mogą was zainteresować. W ramach akcji „Filmowa Stolica Lata” będziecie mogli obejrzeć m.in. „Fantastyczne zwierzęta i jak je odnaleźć”, „Joy” oraz „Misia”. Przed Muzeum Narodowym organizowany będzie pokaz filmu „Wyjście przez sklep z pamiątkami”, a dom kultury Wesoła pozwoli wam obejrzeć komedię „Facet (nie)potrzebny od zaraz”.

Kadr z filmu 'Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć'Kadr z filmu 'Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć' Materiały promocyjne Warner Bros.

5 sierpnia w sobotę

Spacer z Praską Ferajną

Cienie i blaski miasteczka Wilanów - spacer Praskiej Ferajny - pod takim hasłem odbędzie się spacer z Praską Ferajną już w tę sobotę. 

Dowiecie się, które inwestycje wzbudzały w przeszłości duże kontrowersje. Poznacie twórczość Tadeusza Dębskiego, najsłynniejszego artysty-rzeźbiarza z miasteczka Wilanów, którego dzieła nie mogą ciągle zdobyć uznania w oczach mieszkańców osiedla. Zobaczymy z jakimi problemami mieszkańcy tego osiedla muszą sobie radzić. Dowiecie się również, dlaczego miasteczko Wilanów ma w internecie rzeszę hejterów oraz z jakiego powodu przez publicystów i dziennikarzy nazywane było "Lemingradem".

Start o godz. 15. Spacer powinien się zakończyć o 17. Spotkanie przy ul. Wiertnicza róg alei Wilanowskiej.

Otwarta Ząbkowska

Rozpoczynający się w sobotę projekt „Otwarta Ząbkowska” to cykl wydarzeń artystycznych odbywających się w na terenie Pragi. Podczas trwania festiwalu będziecie mogli m.in. wziąć udział w warsztatach oraz posłuchać koncertów muzycznych. Wstęp jest bezpłatny.

Program:

10.00 - 18.00 Muzeum Drukarstwa / wystawa i druk okolicznościowy, Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25
11.00 - 22.00 TuPatrz-Czytelnia, teren Bazaru Różyckiego - od Ząbkowskiej do Brzeskiej
12.00 - 20.00 OTWARTY ANTYKWARIAT
12.00 - 18.00 OTWARTA STREFA TWÓRCÓW. Targi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego
12.00 - 14.00 AKS ZŁY - otwarty trening, Ogród Ząbkowska, ul. Ząbkowska 9a
12.00 - 14.00 Strefa Warsztatów Artystycznych, okolice ul. Ząbkowskiej 12
15.00 - 19.00 Bunt / cykl działań, stół przy parkingu
15.00 - 17.00 Kompozycje z kwiatów ciętych i roślin doniczkowych / warsztaty florystyczne, Ogród Ząbkowska, ul.Ząbkowska 9a
16.00 - 18.00 Strefa Warsztatów Artystycznych, okolice ul. Ząbkowskiej 12
16.00 - 18.00 “Klatka” Magdaleny Hajnosz / performance
16.00 - 18.00 Warsztaty z batiku, Galeria 81 Stopni, ul. Kłopotowskiego 38, lok. 5
19.30 - 21.00 Wieczór muzyczny na żywo, Skamiejka, ul. Ząbkowska 37
19.00 - 20.00 Finisaż wystawy „Jestem", Galeria 81 Stopni, ul. Kłopotowskiego 38, lok. 5

Otwarta ZąbkowskaOtwarta Ząbkowska fot. AREK DRYGAS

Folkowo na Bemowie

W Amfiteatrze przy parku Górczewska odbywać się będzie Festiwal Folkloru. Impreza rozpoczyna się od 16 i podczas jej trwania zobaczycie muzyków i grupy taneczne m.in. z Meksyku, Chorwacji, Białorusi i Polski. Wstęp jest darmowy, jednak ilość miejsc podlega ograniczeniom.

Las Głosów

„Las Głosów” to niezwykły koncert, który odbędzie się o godzinie 18 w parku Morskie Oko. Specjalnie przygotowana instalacja artystyczna pozwala łączyć typowe dźwięki miasta z odgłosami muzyki, zapewniając oszałamiający efekt. Za projektem stoi Anna Król Leski i grupa projektowa Centrala.

Wstęp bezpłatny.

Twoja klisza z Powstania – gra plenerowa

W obrębie warszawskiej Ochoty po raz jedenasty organizowana jest fotograficzna gra plenerowa związana z Powstaniem Warszawskim. Tym razem tematem zabawy będą wynalazki i konstrukcje przygotowywane przez uczestników Powstania. Gracze muszą pokonać przygotowaną trasę i w specjalnych punktach wykonać odpowiednie zadania. Gra rozpoczyna się o godzinie 15.00.

Jazz na starówce

5 sierpnia będziemy mogli posłuchać kolejnego koncertu w ramach cyklu „Jazz na Starówce”. Tym razem przed warszawską publicznością wystąpi zespół Marek Napiórkowski Sextet w składzie:

Marek Napiórkowski - gitary
Adam Pierończyk - saksofon sopranowy i tenorowy
Henryk Miśkiewicz - klarnet basowy
Michał Tokaj - fortepian
Robert Kubiszyn - kontrabas, gitara basowa
Paweł Dobrowolski - perkusja

Rozpoczęcie koncertu: godzina 19.00

Wstęp bezpłatny.

6 sierpnia w niedzielę

Kajakiem po Włochach – darmowo

W godzinach 11.00-18.00 wszyscy zainteresowani będą mogli bezpłatnie wypożyczyć kajak i popływać po stawach koziorożca i cietrzewia, położonych na terenie dzielnicy Włochy. 

Popołudnie z ferajną

W niedzielę o godzinie 12 Służewski Dom Kultury organizuje piknik rodzinny pod hasłem „Popołudnie z ferajną”. W ramach imprezy odbywać się będą specjalnie zabawy przygotowane z myślą o najmłodszych. Podczas pikniku dzieci dowiedzą więcej na temat dawnych, warszawskich zwyczajów i posłuchają tradycyjnej muzyki.

Hulaj! – komedia improwizowana

O godzinie 20 w Klubie Komediowym położonym przy Placu Zabaw odbędzie się występ grupy Hulaj! Artyści specjalizują się w komedii improwizowanej, która powstaje na bieżąco, wraz z udziałem publiczności. Wstęp jest bezpłatny.

Jazz w pięciu smakach

Koncert „Jazz w pięciu smakach” odbywa się w ramach rozpoczętego 4 sierpnia Festiwalu Światła w Łazienkach Królewskich. Przed publicznością wystąpi polsko-chiński zespół Asian Strings Collectiwe, łączący jazzową twórczość z azjatyckim klimatem.

Start: godzina 18

Wstęp: darmowy

Edukacja Rity

W niedzielę o godzinie 19 w Teatrze Ateneum odbędzie się gościnny spektakl „Edukacja Rity” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Wystąpią w nim Piotr Fronczewski i Katarzyna Ucherska. Bilety kosztują od 50 do 100 złotych.

Masa Powstańcza 2017 – Szlakiem Batalionu „Zośka”

W tym roku również z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie się specjalna edycja Masy Krytycznej – Masa Powstańcza. Podczas jej trwania rowerzyści przejadą szlakiem walk słynnego Batalionu „Zośka”. Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 17 przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wykaz ulic obejmujących przejazd:

Przyokopowa – Grzybowska – Towarowa – Okopowa – Żytnia – Młynarska – Ostroroga – Tatarska – Powązkowska – Okopowa – Anielewicza – Smocza – Stawki – Muranowska – Bonifraterska – Franciszkańska – Wałowa – Świętojerska – Andersa – Al. Solidarności – Bielańska – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Królewska – Marszałkowska – Hoża – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Koszykowa – Mokotowska – Krucza – Piękna – pl. Konstytucji – Koszykowa – Chałubińskiego – Al. Jana Pawła II – Rondo ONZ – Prosta – Przyokopowa (18,5 km).  

Więcej o: