Fala upałów zaleje Warszawę. Gdzie się ochłodzisz? Sprawdź adresy

Pogoda w Warszawie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o fali upałów, jaka przejdzie przez Warszawę i województwo mazowieckie od 31 lipca do 3 sierpnia.

IMiGW prognozuje, że 31 lipca w poniedziałek temperatura wzrośnie nawet do 31 st. C, temperatura minimalna w nocy wyniesie od 19 st. C do 21 st. C. 1 sierpnia - temperatura maksymalna wyniesie od 31 st. C do 33 st. C, temperatura minimalna w nocy z 1 na 2 sierpnia wyniesie od 21 stopni C do 23 stopni C. Z kolei 2 sierpnia temperatura może wynieść nawet 36 st. C. w ciągu dnia, a 3 sierpnia w ciągu dnia 31 st. C.

Zagrożenie życia

Jak informuje miasto, upały i wywołane nimi odwodnienie organizmu może powodować gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie. Na skutki wysokich temperatur szczególnie narażeni są seniorzy, osoby z chorobami układu krążenia i dzieci.

W związku z tym stołeczny ratusz przypomina, aby ograniczyli oni przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym, otwartym terenie do niezbędnego minimum. Nosili nakrycia głowy chroniące twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem. Ubierali luźne ubranie o jasnych kolorach, zakrywające możliwie jak największą powierzchnię ciała.

A osoby mające problemy z chorobami układu krążenia oraz seniorzy ograniczyli wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15 oraz pili regularnie duże ilości płynów, minimum 2 litry dziennie (najlepiej wody mineralnej, niegazowanej), unikali spożywania alkoholu.

Na upały kurtyny wodne

Miasto przypomina, że w siedmiu miejscach w centrum miasta ustawione zostały kurtyny wodne.

W upał będzie można się ochłodzić na:

1.                pl. Zamkowym,

2.                Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Mikołaja Kopernika,

3.                pl. Trzech Krzyży przy pomniku Wincentego Witosa,

4.                pl. Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego),

5.                pl. Defilad (w okolicy zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej),

6.                ul. Floriańskiej (przy bazylice Św. Floriana),

7.                Płycie Desantu przy ul. Solec (bulwar Flotylli Wiślanej),

8.                ul. Nowy Świat przy ul. Smolnej (przy skwerze Stanisława Wisłockiego),

9.                skwerze Hoovera.

W powstaniu ginęły także dzieci. Jak widzą tę tragedię dzisiejsi rodzice? "Moje dziecko z karabinem? Nie wyobrażam sobie"

Więcej o: