Zobaczyli nietypową, pionową smugę na niebie. Awaryjne lądowanie? Skąd to wygięcie? Wyjaśniamy

W poniedziałek na niebie w Warszawie widoczna była nietypowa smuga wytworzona przez samolot. Mieszkańcy miasta publikowali zdjęcia smugi i zastanawiali się, jak powstała. Czy samolot wykonał awaryjne lądowanie?

Imponującą smugę, jaką wytwarzają samoloty, zarejestrowali mieszkańcy Warszawy. Pojawiła się na niebie w poniedziałek.

 

Podpisy do zdjęć sugerują, że samolot wykonał jakąś nietypową akrobację, pojawiły się przypuszczenia, że może to efekt lądowania awaryjnego.

 

Skontaktowaliśmy się z Michałem Setlakiem, ekspertem lotniczym, wicenaczelnym "Przeglądu Lotniczego", aby zweryfikować te domysły. Ekspert rozwiał nasze wątpliwości. Mimo że smuga robi duże wrażenie na pierwszy rzut oka, w rzeczywistości nie świadczy o niczym szczególnym.

Klasyczne zjawisko

Jak wyjaśnia Setlak, smuga, jaką widzimy, to po prostu para wodna, ewentualnie skondensowana para wodna - igiełki lodu. - Światło słoneczne załamuje się na parze i powstaje zjawisko, które obserwujemy na niebie - wyjaśnia ekspert.

Jak mówi, samolot, który wytworzył smugę, którą zarejestrowały aparaty w telefonach, leciał prawdopodobnie na wysokości ok. 10 km. Nie leciał jednak ani w górę, ani w dół. - Leciał mniej więcej w stronę obserwatora, autora zdjęcia - mówi Setlak. - Gdy samolot leci prosto na nas, to ta smuga układa się od dołu do góry - dodaje.

A dlaczego jest na dole taka zakręcona? - To zasługa wiatru, który im wyżej, tym jest silniejszy. Zawirowania wiatru powodują zniekształcenia smug, dlatego zazwyczaj jest ona pogięta i poszarpana - podsumowuje.

W powstaniu ginęły także dzieci. Jak widzą tę tragedię dzisiejsi rodzice? "Moje dziecko z karabinem? Nie wyobrażam sobie"

Więcej o: