Największy wieżowiec w Europie. Taki powstałby z gruzu zniszczonej podczas wojny Warszawy

18 milionów metrów sześciennych. Tyle gruzu zostało po zniszczonej w czasie wojny stolicy. Gdyby zebrać go w jednym miejscu, można by postawić najwyższy i najszerszy wieżowiec w całej Europie.

Gdyby zebrać w jednym miejscu cały gruz, jaki został po zniszczonej podczas drugiej wojny Warszawie, można by postawić olbrzymi wieżowiec. Tak widziałby to artysta Tymek Borowski.

Gruz nad WarszawąGruz nad Warszawą Tymek Borowski (tymekborowski.com), 2015, dzięki uprzejmości artysty i Polana Institute

Jego praca to wizualizacja 18 milionów metrów sześciennych gruzu, które zostały po wojnie w stolicy. Dzieło zostało przygotowane na wystawę "Spór o odbudowę" przygotowaną przez warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 2015 r.

Powstanie Warszawskie i nie tylko

W czasie drugiej wojny światowej w wyniku działań wojennych, a także celowego niszczenia miasta przez Niemców, w tym podczas oraz po zakończeniu Powstania Warszawskiego, zburzono ok. 84 proc. zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Praga pod tym względem mniej ucierpiała, ale w sumie zniszczone zostało 65 proc. stolicy.

Według autorów "Raportu o stratach wojennych Warszawy" całość strat materialnych poniesionych przez miasto i jego mieszkańców podczas wojny to 18,2 miliarda przedwojennych złotych (według wartości złotówki z sierpnia 1939), czyli 45,3 miliardów dolarów (według wartości z 2004 r.)

Tymek Borowski to malarz, autor fotografii i prac wideo. Studiował malarstwo na warszawskiej ASP. 

Kolejny minister PiS rośnie w siłę. Mariusz Błaszczak będzie bardziej kontrolował służby mundurowe

Więcej o: