Nie żyje Marian Konieczny, twórca słynnego warszawskiego pomnika

Marian Konieczny, twórca słynnej warszawskiej rzeźby Nike, zmarł w wieku 87 lat. O śmierci artysty poinformował Urząd Miasta Krakowa.

Marian Konieczny był rzeźbiarzem, profesorem, rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był między innymi twórcą pomnika warszawskiej Nike i dziesiątków innych monumentów w wielu miastach. Zmarł w wieku 87 lat. O jego śmierci poinformował Urząd Miasta Krakowa.

Przerabiał historię z autopsji

Urodził się 13 stycznia 1930 r. w Jasionowie koło Brzozowa, w regionie gdzie stykały się żywioły kultur: polskiej, ukraińskiej, ruskiej i żydowskiej.

Jak czytamy na TVN Warszawa, jego ojciec Stanisław był wójtem Jasionowa, człowiekiem "o silnym instynkcie państwowca". Jak podkreślił profesor krakowskiej ASP Bogusz Salwiński, Marian Konieczny jako chłopiec "przerabiał historię z autopsji".

Wielkie kompozycje rzeźbiarskie

W latach 1948-1954 Konieczny należał do Związku Młodzieży Polskiej. W 1953 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1958 do 1980 był członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przystąpił także do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Stworzył wielkie kompozycje rzeźbiarskie, medale, portrety sławnych Polaków m.in. Konrada Swinarskiego, Krzysztofa Pendereckiego. Był także twórcą pomnika nagrobnego aktorki Barbary Kwiatkowskiej-Lass, zrealizowanego w 1998 oraz pomnika nagrobnego prof. Wiktora Zina zrealizowanego w 2012 - obydwa znajdują się na Cmentarzu Rakowickim.

Był autorem kilkudziesięciu monumentów w Polsce i za granicą. Oprócz Nike stworzył Pomnik Tadeusza Kościuszki w Filadelfii (1979), Pomnik Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (1981), Pomnik Chwały i Męczeństwa w Algierze (1982), Pomnik Abdel Kadera w Algierze (1987) czy Pomnik Bartosza Głowackiego pod Racławicami (1994).

W laudacji na cześć jubilata profesor ASP Bogusz Salwiński ocenił wówczas, że "rzeźby Mariana Koniecznego należą do tego typu 'faktów artystycznych', które bronią się same.

Pomnik Nike

Spośród 106 projektów na pomnik zwyciężyła praca Nike Warszawy Mariana Koniecznego oraz architektów Zagremmy i Adama Koniecznych.

Pomnik przedstawia półleżącą postać wznoszącej się kobiety z mieczem uniesionym nad głową i wzniesioną do góry lewą ręką. 10-tonowa rzeźba ma wysokość siedmiu oraz długość sześciu metrów. Na granitowym cokole umieszczono napis: Bohaterom Warszawy 1939−1945.

Największym wyzwaniem było odlanie sześciometrowego miecza o wadze ok. 1000 kg. Specjalna konstrukcja wtopionych wewnątrz stalowych prętów sprawia, że przy bardzo silnym wietrze miecz może odchylać się od swego położenia o ok. 15 cm. Monument został przewieziony w dwóch częściach ze Śląska specjalnymi platformami kolejowymi na Dworzec Gdański.

Na początku lat 90., w związku z projektem odtworzenia zabudowy północnej pierzei placu Teatralnego, pojawiła się konieczność przeniesienia monumentu w nowe miejsce. 15 grudnia 1997 rzeźbę umieszczono na nowym cokole w nowym miejscu przy Trasie W-Z.

Więcej o: