Wydarzenia na weekend. Co robić w Warszawie od czwartku do niedzieli? Redakcja poleca!

Weekend w Warszawie zapowiada się imprezowo-kulturalnie. W sobotę otwarcie wystawy nad Wisłą, a potem koncert. Jak zwykle nie zawiodą nas knajpki na bulwarach. Co jeszcze? Opera, kino plenerowe i dużo więcej.

20 lipca w czwartek

Festiwal "Obrazy z Conrada"

O godz. 18:00 w Bibliotece Wilanowskiej przy ul. Kolegiackiej 3 odbędzie się spotkanie autorskie, którego gościem będzie kompozytor i dyrygent Krzesimir Dębski oraz aktor i reżyser Grzegorz Ociepka.

Goście spotkania opowiedzą przede wszystkim o najnowszej kompozycji "Against Nothingness" powstałej na motywach powieści kryminalnej Josepha Conrada "Tajny agent" oraz o literaturze patrona festiwalu.

Po spotkaniu o godz. 19:00 w sali koncertowej Centrum Kultury Wilanów przy ul. Kolegiackiej 3, odbędzie się prawykonanie "Against Nothingness" K. Dębskiego wraz z recytacjami fragmentów "Tajnego agenta" J. Conrada.

Wołyń - dyskusja

Z kolei o godz. 18:00 w ramach projektu "Kultura Dostępna" odbędzie się pokaz filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego w Kinie Elektronik. Bilet w cenie 10 zł.

Po projekcji dyskusja o filmie, ale także o historycznych aspektach produkcji.

Gośćmi debaty będą:

Grzegorz Motyka - historyk, specjalizujący się m.in. w tematyce polskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej i stosunkach polsko-ukraińskich

Kazimierz Woycicki - publicysta, dziennikarz i historyk

Błażej Hrapkowicz - krytyk filmowy, dziennikarz

Debatę poprowadzi Łukasz Jasina - doktor nauk humanistycznych w zakresie filmoznawstwa, publicysta.

Niemoralna Warszawa

20 lipca o godzinie 19 Łukasz z ABC Warszawy weźmie was na spacer po "Niemoralnej Warszawie". 

Zbiórka: - Plac Bankowy - Pod Pomnikiem Juliusza Słowackiego
Start: godz: 19:00
Czas trwania spaceru - około 90 minut

A oto garść pytań na które sobie odpowiemy podczas wspólnego spaceru.

Spacer Niemoralna WarszawaSpacer Niemoralna Warszawa fot. Facebook.com

- Jak dawniej leczono choroby weneryczne?
- Jak książę Pepi leczył kaca?
- Gdzie była największa imprezownia na początku XIX w Warszawie?
- Kto był pierwszym sutenerem?
- Którzy sławni ludzie bywali w domu uciech?
- Gdzie było można stracić fortunę w jedną noc ??
- Skąd wzięło się w domach publicznych-wabieniem czerwonym światłem?
- Jak karano dawniej kobiety o lekkich obyczajach?
- Gdzie był "królewski dom rozkoszy"?
- Który Król spacerował po mieście z dwoma kochankami?

Wieczór muzyki ambient w Stole Powszechnym

O godzinie 20 rozpocznie się wieczór muzyki ambient. "Stworzymy u nas strefę ciszy i skupienia na brzmieniu. Zagra Bartłomiej Chmara i Qba Janicki, czyli Kondensator Przepływu oraz Essence, czyli Artur Szatkowski" - piszą organizatorzy.

Ambient w PowszechnymAmbient w Powszechnym fot. materiały prasowe

Ambient to gatunek eksperymentalnej muzyki elektronicznej, cechujący się odejściem od linearnie rozwijanej się linii melodycznej, charakterystycznej dla klasycznej muzyki elektronicznej na rzecz luźnej kompozycji plam dźwiękowych.

W czwartek również dwa ciekawe kina plenerowe - Kinoteka na Placu Defilad z :"Nagim Lunchem" Davida Cronenberga (21:30) oraz o 20:30 "Mr Nobody" na pl. Europejskim.

21 lipca piątek

W piątek długo wyczekiwany koncert Depeche Mode na Stadionie Narodowym.

Rozkład godzinowy:

16.30 - wejście early entrance
17.00 - wejście
19.30 - Maya Jane Coles
20.45 - Depeche Mode

Koncert pod gwiazdami: Kosmiczne pory roku

W Planetarium Kopernika niezwykłe wydarzenie.

Za sprawą pianisty Aruto Matsumoto usłyszycie, jak pory roku brzmią w muzycznej wyobraźni kompozytorów różnych epok.

Prócz kompozycji własnych, artysta zagra dla nas m. in. napisane przez Piotra Ilicza Czajkowskiego trzy części z cyklu 12 miniatur fortepianowych, opisujących poszczególne miesiące. Nie zabraknie też najsłynniejszych muzycznych Pór Roku Antonio Viavaldiego. Podczas Koncertu pod Gwiazdami dojdzie wówczas do głosu Zima. Dźwiękom towarzyszyć będzie wizualizacja nieba, najpiękniejsza mapa zmieniającego się czasu.

W programie:

Claude Debussy:
Claire de lune
Preludium - Ślady na śniegu
Maurice Ravel:
Pavane pour une infante defunte
Antonio Vivaldi:
Zima II część
Piotr Czajkowski:
Kwiecień - Pierwiosnek,
Czerwiec - Barkarola,
Październik - Pieśń jesienna,
Grudzień - Gody
Maricin Tadeusz Łukaszewski: Le Quattro Stagioni - quattro etudes per pianoforte, część I L'Inverno
Aruto Matsumoto:
Taki z Lato
Nokturn

Start: 21

KEDI - sekretne życie kotów

21 lipca o godz. 19:30 zapraszamy do kina Muranów na przedpremierowy pokaz najbardziej uroczego film tego lata - "KEDI - sekretne życie kotów".

Fenomenalny dokument o życiu stambulskich kotów, który podbił już serca publiczności na całym świecie!

Stambuł to miasto z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedyne w swoim rodzaju najprawdziwsze kocie imperium...

Slow Market Nocą na Placu Zabaw

W piątek kolejny Slow Market Nocą na Placu Zabaw. Slow Market to wielokulturowy targ kulinarny, dzięki któremu poznasz smaki z całego świata. Przez dwa dni zapraszamy na jedzenie, które zadowoli nawet najwybredniejszych smakoszy. Start o 20.

Kino Letnie FOM - "Kalendarz warszawski"

O 20:45 w Muzeum Odbudowy - kolejny pokaz kina letniego FOM, organizowany przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami i Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Film wybitnego polskiego dokumentalisty Tadeusza Makarczyńskiego przedstawia pierwszy rok życia odradzającego się miasta - od dnia wyzwolenia 17 stycznia 1945 r. do 17 stycznia roku 1946. Jest to kronika ukazująca, jak dźwigające się z bezmiaru klęski miasto rozpoczynało życie na nowo.

Imprezy nad Wisłą

Cała Wisła znów będzie imprezować. Będzie się działo na Barce, w Cudzie nad Wisłą, W Hockach Klockach.

Z kolei o 21 w Miłości przy Kredytowej rozpocznie się impreza urodzinowa Patio i klubu Miłość.

Zaprzyjaźnieni muzycy po raz kolejny zagrają na żywo największe szlagiery muzyki soul/funk/r&b, przygotowane specjalnie na tę okazję! Marvin Gaye, Isaac Hayes i wielu innych...To właśnie ich hity w nowych aranżacjach wybrzmią pierwszego dnia urodzin Patio! Sety live urozmaici dj'ska selekcja

22 lipca sobota

Od 10 - 62 Urodziny Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Impreza urodzinowa PKiN odbędzie się w godzinach 10-15. Główną areną wydarzeń będzie płyta główna przed wejściem głównym do PKiN.

- Przewidzieliśmy wiele atrakcji dla dzieci w każdym wieku we współpracy z naszymi partnerami Muzeum Domków dla Lalek / The Dollhouse Museum, Galeria Figur Stalowych Pałac Kultury i Nauki - GSF oraz Straż Miejska Warszawa i Green Caffè Nero - piszą organizatorzy.

Urodziny Starego Miasta w Muzeum Warszawy

22 lipca 2017 roku Stare Miasto obchodzi 64. urodziny. 

W Centrum Interpretacji Zabytku tego dnia wszyscy chętni będą mogli odkryć historię wpisu Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ambient w PowszechnymPRZEMEK WIERZCHOWSKI

- Dla osób chcących aktywnie zdobyć wiedzę przygotowaliśmy trasę zwiedzania z zadaniami. Odpowiedzi trzeba będzie poszukać na ekspozycji. Poprawne odpowiedzi nagrodzimy drobnymi upominkami. Najmłodsi uczestnicy urodzin (ale nie tylko) mogą wziąć udział w otwartych warsztatach, podczas których wspólnie ustalimy, czym jest zabytek. Stworzymy także mapę światowego dziedzictwa - piszą organizatorzy.

Muzeum czynne jest od 10 do 19. Wstęp na wydarzenie bezpłatny.

140 uderzeń na minutę

O godzinie 11 w sobotę wielkie otwarcie nowej wystawy w pawilonie nad Wisłą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. "140 uderzeń na minutę. Kultura rave i sztuka w latach 90. w Polsce" miała swoją premierę rok temu na Open'erze.

Wystawa nad WisłąWystawa nad Wisłą fot. materiały prasowe

Przy okazji otwarcia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędą się trzy oprowadzania kuratorskie, pierwsze o 17 i kolejne o 18 i 19. Podczas spacerów prowadzonych przez kuratorów Szymona Maliborskiego, Łukasza Rondudę i Zofię Krawiec publiczność będzie miała szansę zapoznać się z głównymi narracjami wystawy oraz spotkać się z artystami, których prace są na niej prezentowane.

O 20 koncert Jacka Sienkiewicza.

Wyprzedaż Garażowa nad Wisłą - Hocki Klocki

Od 14. Jeżeli jeżeli jesteś zbieraczem i Twoje skarby już się nie mieszczą w piwnicy, garażu i pawlaczach to właśnie to może być idealne miejsce dla Ciebie,gdzie pozbędziesz się tego co jest Ci niepotrzebne,a przy okazji miło spędzisz czas.

1. Chcesz wziąć udział - napisz na wisla@wyprzedazgarazowa.eu

2. Udział w wyprzedaży możliwy tylko i wyłącznie po potwierdzeniu przez organizatora. Liczba miejsc ograniczona.

3. Co można sprzedawać? Rzeczy używane, rękodzieło, nietrafione prezenty, używane książki, vinyle. Nie można sprzedawać jedzenia, napojów i innych gastronomicznych wyrobów. Jeżeli handlujesz zawodowo srebrem, perfumami, różnymi innymi cudami - to miejsce nie jest na pewno dla Ciebie.

4. Organizator może odmówić wystawcy udziału w wyprzedaży.

5. Garażówka, przedmioty używane, ciuszki, rękodzięło - 20 PLN

6. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za sprzedawane przedmioty oraz oświadcza, że gromadzone dane są tylko doraźną bazą danych tworzoną tylko na potrzeby projektu.

7. Oferowane ceny nie powinny być wygórowane.

8. Wystawcy samodzielnie odpowiadają za zorganizowanie stoiska

Letnie koncerty na Grochowskiej - Orkiestra Sinfonia Varsovia

O 16. W najbliższy weekend Letnie Koncerty na Grochowskiej zostaną zdominowane przez muzykę wokalną. W sobotę uczestnicy Program Kształcenia Młodych Talentów - Akademia Operowa wykonają słynne arie i duety z oper od Mozarta przez Verdiego po Pucciniego. Ponadto w repertuarze znajdą się niezwykle efektowne pieśni m.in. Mahlera i Straussa. 

Odlotowe kino plenerowe w DSH

O 18 w sobotę w Domu Spotkań z Historią pokaz filmu "Aviator" w reż: Martina Scorsese. To historia życia ekscentrycznego milionera, Howarda Hughesa (Leonardo di Caprio) - miłośnika lotnictwa, konstruktora, filmowca, wizjonera, którego pomysły wniosły realny wkład w rozwój nauki i nowoczesnych technologii.

Marsz Pamięci

Żydowski Instytut Historyczny imienia Emanuela Ringelbluma wraz z Partnerami już po raz szósty organizuje Marsz Pamięci. Tym razem w szczególnym roku 75. rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę.

Marsz wyruszy spod pomnika Umschlagplatz 22 lipca o godzinie 19:00 i przemierzy symboliczną trasę ulicami: Stawki, Karmelicką, Nowolipki i Andersa i Al. Solidarności, a zakończy się przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego na Tłomackiem. Start o godz. 19.

Urodziny Cudu nad Wisłą

Start o 20. "Przez kolejne 8 dni przygotowaliśmy dla Was masę atrakcji, a wśród nich nie mogło zabraknąć kolektywu Piosenka jest dobra na wszystko!

- Obiecali nam dużo dobrego popu - Rihanna przeplatana Taylor Swift i tanecznej alternatywy. Za dekami Angelika Kucińska / Piotr Bartoszek / Filip Onufry Jaremko / Paweł Kierzniewski - piszą organizatorzy.

23 lipca 

O 11 - bezpłatny warsztat fotograficzny

- Niedziela nad Wisłą. Pospacerujemy brzegiem mokotowskiej plaży, pozwiedzamy okolice Siekierek. Co tam znajdziemy? Miejsca zupełnie nie-warszawskie, dziką przyrodę i mieszkańców, którzy spędzają letni czas w stolicy. Fotografujemy naturę, będzie zatem mowa o pejzażu, poprawnym komponowaniu i naświetlaniu - piszą organizatorzy.

Zbiórka: 11.00, Siekierki - Sanktuarium, skwer przy ul. Gwintowej

Spacer trwa 3 godziny

Prowadzenie Zbyszek Kordys: fotograf, edukator, prowadzi laboratorium PrintShop1923,

Grupa liczy 10 osób; zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: zbykordys@gmail.com

Koncert Chopinowski w ŁazienkachKoncert Chopinowski w Łazienkach Fot. Sławomir Kamiński

58. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich

o 12 i o 16 Koncerty Chopinowskie w Łazienkach

Ogodz. 12.00 - Przemysław Lechowski,
godz. 16.00 - Švies? Cepliauskait? (Litwa)

Opera wśród drzew

O godz. 14 w Parku Kultury w Powsinie. 

Koncert muzyki operowej, podczas którego zostaną wykonane najpiękniejsze utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Georga Bizeta, Roberta Schumanna i Antonina Dvoraka.

Koncert zostanie wykonany przez znamienitych śpiewaków operowych, Panią Wandę Franek - mezzosopran i Grzegorza Hardeja - kontratenora, oprawę muzyczną zapewni kwartet smyczkowy - The Tonacja.

Warsztaty z komunikacji - za darmo - w Prochowni Żoliborz

Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii zaprasza na warsztat prowadzony przez Annę Augustyniak i Ilonę Ziętkowską - dwie specjalistki umiejętności interpersonalnych z grupy trenerskiej The Butterfly Effect. Podczas spotkania w ciekawy i kreatywny sposób nauczycie się efektywnej komunikacji.

Cele warsztatu:

- Uświadomienie uczestnikom ich dotychczasowego sposobu porozumiewania się
- Ćwiczenie efektywnej komunikacji w kreatywny i ciekawy sposób (teoria + praktyka)
- Zwrócenie uwagi na rolę empatii - współbrzmienia

Oraz m.;in. zapoznanie z niekonfliktowymi sposobami komunikacji w sytuacjach trudnych.

Warsztat odbędzie się o godz. 19.

Zapisy: tbe.pssiap@gmail.com

Więcej o: