Spotkają się pod Pałacem Prezydenckim i powtórzą łańcuch światła. "Chcemy Weta! Wolne Sądy!"

W niedzielę wieczorem pod Sądem Najwyższym stworzono łańcuch światła na znak protestu wobec zmian w sądownictwie. We wtorek mieszkańcy Warszawy chcą ponownie zapalić świeczki.

W niedzielę pod Sądem Najwyższym zebrały się setki osób. Widok był niesamowity - ludzie, zapalając świeczki, stworzyli prawdziwy "Łańcuch Światła". O wydarzeniu pisały zagraniczne media, między innymi amerykański "The Washington Post".

Oficjalny początek protestu KOD zapowiada na popołudnie. "O 17.00 robimy zbiórkę pod Sejmem, skąd razem pójdziemy pod Pałac Prezydencki" - czytamy na stronie wydarzenia. Do udziału organizatorzy zapraszają "wszystkie partie i organizacje, którym leży na sercu dobro demokratycznej Polski".

Łańcuch światła pod Pałacem Prezydenckim

We wtorek o 21 warszawiacy chcą zrobić powtórkę. "Światłem chcemy odpędzić widmo złej reformy sądownictwa, która pozbawi nas prawa do apolitycznych, wolnych od nacisków sądów. Przy dźwiękach muzyki, w zadumie i skupieniu domagaliśmy się od rządzących, aby uszanowali prawo obywateli do niezawisłego, niezależnego sądownictwa" - czytamy na stronie wydarzenia

Zbiorą się przed Pałacem Prezydenckim, na Krakowskim Przedmieściu. "Przyjdźcie ze świecami, bez emblematów partyjnych, z jednym hasłem na ustach: Chcemy weta, Wolne sądy" - czytamy. Swój udział w wydarzeniu zadeklarowało na Facebooku prawie 2 tys. osób.

W Sejmie trwa dziś posiedzenie, podczas którego ma odbyć się pierwsze czytanie złożonego przez posłów PiS projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Wpłynął do Sejmu w ubiegłą środę wieczorem. Przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm (obecnie robią to środowiska sędziowskie).

W środę późnym wieczorem Prawo i Sprawiedliwość złożyło również projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada, że z momentem wejścia w życie ustawy wszyscy sędziowie przechodzą w stan spoczynku poza wskazanymi przez ministra sprawiedliwości.

Nieograniczony wpływ na wymiar sprawiedliwości

"Na biurku Prezydenta leżą dwie ustawy. Pierwsza, o Krajowej Radzie Sądownictwa, wygasi kadencję obecnych członków KRS i sprawi, że nowych sędziów wybiorą ich politycy. Druga - o ustroju sądów powszechnych, podporządkuje sądy Ministrowi Sprawiedliwości (a zarazem prokuratorowi generalnemu), który będzie mógł arbitralnie powoływać i odwoływać prezesów sądów. To zagrożenie dla trójpodziału władzy i przyznanie Zbigniewowi Ziobrze nieograniczonego wpływu na wymiar sprawiedliwości" - piszą organizatorzy łańcucha światła.

Jak dodają, debata o ustawie o Sądzie Najwyższym może stanowić przykrywkę dla realnego zagrożenie, które jest tu i teraz - podpisu Prezydenta pod ustawami o KRS i sądach powszechnych.

PiS chce przejąć sądy, ale opozycja nie odpuszcza. W Sejmie eksperci krytykowali ustawę

Więcej o:
Komentarze (9)
Spotkają się pod Pałacem Prezydenckim i powtórzą łańcuch światła. "Chcemy Weta! Wolne Sądy!"
Zaloguj się
 • robmar2007

  Oceniono 4 razy 2

  Komentarze pisiorków dowodzą, że można im spokojnie pluć w twarz, tak jak kaczorkowi-dyktatorkowi.

 • nowy4444

  Oceniono 4 razy 0

  setki osób. Widok był niesamowity. Na miesięcznicach jest więcej. Tylko świeczki kładą na ziemi a nie trzymają w ręku więc wrażenie gorsze. Dajcie coś zreformować psy ogrodnika!

 • luksub

  Oceniono 4 razy 0

  a czy wezmą ze sobą kredki?

 • zosima

  Oceniono 3 razy -1

  Wypełnianie zawartości portalu kompletnie zdezaktualizowanymi informacjami to jakiś internet 3.0. Na świecie jeszcze tego nie ogarnęli, ale Agora jak zwykle w awangardzie zmian - a to dodadzą do pisemka widelec, a to wyrzucą wszystkich potrafiących pisać po polsku, a to zmniejsza objętość do 3 stron - czytelnikowi wsio rawno, mogą być nawet dwie, tyle ile ma świecki opłatek.

 • jojne.klajnszwanc

  Oceniono 6 razy -2

  Nie zapomnijcie o kredzie i malunkach. Pamiętajcie. To podstawa! Kreda i malowanie na ziemi! Inaczej protest nie będzie ważny. A tak PiS się wystraszy.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 10 razy -2

  Jak lewactwo wygra wybory to będzie mogło decydować o sądach ale sądząc po liczbie szKODników to niedoczekanie hehehhe!

 • antybandzior

  Oceniono 9 razy -5

  Szkoda że tak masowo nikt nie protestował jak sądy wsadzały niewinnych za kraty, jak zabierały majątki, jak krzywdziły setki, a nawet tysiące obywateli, jak sprawy toczyły się latami po czym je umarzano itd. itp. wtedy jakoś to wszelkiej maści lewakom, spadkobiercom komuny to nie przeszkadzało...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX