Nie będziemy już odlatywać z Lotniska Chopina? Ma je zastąpić Centralny Port Lotniczy za 30 mld zł

- Otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego jest równoznaczne z zamknięciem Lotniska Chopina dla ruchu turystycznego - mówi pełnomocnik rządu ds. budowy CPK. Czy za 10 lat nie będziemy odlatywać z Chopina?

- Budowa i otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego jest równoznaczne z zamknięciem portu lotniczego im. Chopina na Okęciu dla takiego ruchu, jaki jest z niego obecnie wykonywany - powiedział w czwartek pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild.

Jak podaje TVN Warszawa, lotnisko nie będzie po zmianach obsługiwało ruchu turystycznego. - To, czy inne aktywności lotnicze np. związane z obronnością narodową będą kontynuowane, zależy od decyzji, które są przed nami - dodał Wild. 

"Lotnisko funkcjonuje normalnie"

- Lotnisko Chopina funkcjonuje normalnie. Jesteśmy w szczycie sezonu wakacyjnego, bijemy kolejne rekordy odprawy pasażerów, w pierwszym półroczu było ich blisko 7 mln, to niemal o jedną czwartą więcej niż przed rokiem - mówi Hubert Wojciechowski z Lotniska Chopina.

- Prowadzi tam trasa Szybkiej Kolei Miejskiej, jest fantastycznie skomunikowane z miastem - zachwala rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. - Sam pomysł budowania kolejnego portu w bliskiej odległości od Warszawy, kiedy mamy właśnie rozbudowany port Okęcie - świetnie sobie dający radę - jest megalomanią - dodaje.

"Niepotrzebnie wydane pieniądze"

- Nie ma zupełnie takiej potrzeby. Mamy mniejsze lotnisko w Modlinie, które obsługuje linie czarterowe i mamy bardzo dobre lotnisko międzynarodowe - podkreśla Milczarczyk. Zdaniem ratusza, budowa CPK "nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego". - Są to pieniądze, które będą wydawane niepotrzebnie - kwituje rzecznik.

CPK ma powstać między Łodzią w Warszawą, ale nie dalej niż 50 km od stołecznej aglomeracji. Szacunkowo inwestycja ma zająć 10 lat. Koszt to około 30 mld zł.

embed

Nieobliczalne zachowania na polskich komisariatach. Czasem naprawdę trudno jest je zrozumieć

Więcej o: