Protesty w Warszawie. W weekend demonstracje przeciwko PiS i "propagandzie TVP"

W weekend w Warszawie odbędzie się kilka demonstracji. Na ulice miasta wyjdą KOD-owcy, członkowie partii Razem czy Obywatele RP. Będzie też łańcuch światła pod Sądem Najwyższym.

Weekendowe protesty to pokłosie zmian w systemie sądownictwa, jakie wprowadził w środę PiS. 

Sejm uchwalił nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm (obecnie robią to środowiska sędziowskie).

W środę późnym wieczorem Prawo i Sprawiedliwość złożyło również projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada, że z momentem wejścia w życie ustawy wszyscy sędziowie przechodzą w stan spoczynku poza wskazanymi przez ministra sprawiedliwości.

"Nie oddamy wolnych wyborów"

W sobotę 15 lipca między 15 a 17 będą demonstrować przedstawiciele partii Razem. Spotkają się o 15 pod Kancelarią Prezydenta RP (Krakowskie Przedmieście 48/50).

Protest odbędzie się pod hasłem "Nie oddamy wolnych wyborów!". Udział w wydarzeniu zadeklarowało ponad 800 osób.

"Nie możemy pozwalać na to, żeby pod ministrem Ziobrą powstała klika kolesi, nazywana "Izbą Dyscyplinarną". Będzie mogła na polityczne zamówienie nadzorować i karać przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych. Każdy sędzia, który wyda wyrok nie po myśli Prawa i Sprawiedliwości, będzie się mógł liczyć z obniżeniem wynagrodzenia albo degradacją. To koniec niezawisłego sądownictwa w Polsce" - czytamy na stornie wydarzenia.

Przeciw propagandzie

Również w niedzielę odbędzie się protest pod siedzibą TVP przy Woronicza w Warszawie. Zorganizują go Obywatele RP. Protest od 12 do 14.

"Kilka miesięcy temu wysłaliśmy do największych reklamodawców list w którym oczekiwaliśmy zaprzestania reklamowania produktów w TVP.
Niestety do teraz nie doczekaliśmy się reakcji. Nasze żądania nie są abstrakcyjne. Takie firmy jak LEGO czy Marks&Spencer wycofały swoje reklamy z brytyjskich tabloidów po fali fake newsów dotyczących Brexitu. Przyjdź w niedzielę 16 lipca o 12:00 pod siedzibę TVP (skrzyżowanie ulicy Woronicza i Samochodowej) i podpisz list do największych polskich reklamodawców - czytamy w wydarzeniu.

Powstrzymajmy Zamach Stanu

Przedstawiciele KOD zorganizują 16 lipca pod Sejmem RP przy ul. Wiejskiej demonstrację pod hasłem "To NIE Koniec! Powstrzymajmy Zamach Stanu". 

- 12 lipca 2017 r. partia PiS w sposób ordynarny i już zupełnie jawnie zdecydowała się przeprowadzić ustrojowy zamach stanu. Zdemolowano Krajową Radę Sądownictwa. Nowa ustawa w praktyce likwiduje niezależność sądów, a tym samym konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy. (...) PiS chce zagarnąć kontrolę nad wszystkimi wolnymi wyborami w naszym kraju. One nie mają już być „wolne” - czytamy na stronie wydarzenia. 

Apelują do ludzi: Przybądźcie pod Sejm w najbliższą niedzielę. Pokażmy, że muszą się w końcu zatrzymać.

Demonstracja rozpocznie się o godzinie 15. Do KOD-owców dołączą Obywatele RP.

Nie możemy milczeć! Stwórzmy łańcuch światła

W niedzielę wieczorem Akcja Demokracja zaprasza pod Sąd Najwyższy w Warszawie, gdzie utworzy łańcuch światła. "Działania PiS ignorują Konstytucję, likwidują trójpodział władzy i stwarzają realne zagrożenie dla demokracji i wolnych wyborów" - piszą działacze.

"Mieszkańcy dawnej Polski rozpalali świece, aby odpędzić złe moce i groźne zjawiska atmosferyczne takie jak burze. Dziś, gdy nad polskim państwem zbierają się czarne burzowe chmury, a politycy z obozu rządzącego przywołują upiory, które w Europie odeszły wraz z upadkiem totalitarnych ustrojów, nie możemy milczeć" - czytamy w zaproszeniu na wydarzenie. 

Akcja odbędzie się w niedzielę o 21. Na miejscu będą obecni też sędziowie.

Mapka protestów:

Protesty w WarszawieProtesty w Warszawie grafika: Marta Kondrusik/ zdjęcie Sławomir Kamiński, Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: