Protesty w Warszawie. W weekend demonstracje przeciwko PiS i "propagandzie TVP"

W weekend w Warszawie odbędzie się kilka demonstracji. Na ulice miasta wyjdą KOD-owcy, członkowie partii Razem czy Obywatele RP. Będzie też łańcuch światła pod Sądem Najwyższym.

Weekendowe protesty to pokłosie zmian w systemie sądownictwa, jakie wprowadził w środę PiS. 

Sejm uchwalił nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm (obecnie robią to środowiska sędziowskie).

W środę późnym wieczorem Prawo i Sprawiedliwość złożyło również projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada, że z momentem wejścia w życie ustawy wszyscy sędziowie przechodzą w stan spoczynku poza wskazanymi przez ministra sprawiedliwości.

"Nie oddamy wolnych wyborów"

W sobotę 15 lipca między 15 a 17 będą demonstrować przedstawiciele partii Razem. Spotkają się o 15 pod Kancelarią Prezydenta RP (Krakowskie Przedmieście 48/50).

Protest odbędzie się pod hasłem "Nie oddamy wolnych wyborów!". Udział w wydarzeniu zadeklarowało ponad 800 osób.

"Nie możemy pozwalać na to, żeby pod ministrem Ziobrą powstała klika kolesi, nazywana "Izbą Dyscyplinarną". Będzie mogła na polityczne zamówienie nadzorować i karać przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych. Każdy sędzia, który wyda wyrok nie po myśli Prawa i Sprawiedliwości, będzie się mógł liczyć z obniżeniem wynagrodzenia albo degradacją. To koniec niezawisłego sądownictwa w Polsce" - czytamy na stornie wydarzenia.

Przeciw propagandzie

Również w niedzielę odbędzie się protest pod siedzibą TVP przy Woronicza w Warszawie. Zorganizują go Obywatele RP. Protest od 12 do 14.

"Kilka miesięcy temu wysłaliśmy do największych reklamodawców list w którym oczekiwaliśmy zaprzestania reklamowania produktów w TVP.
Niestety do teraz nie doczekaliśmy się reakcji. Nasze żądania nie są abstrakcyjne. Takie firmy jak LEGO czy Marks&Spencer wycofały swoje reklamy z brytyjskich tabloidów po fali fake newsów dotyczących Brexitu. Przyjdź w niedzielę 16 lipca o 12:00 pod siedzibę TVP (skrzyżowanie ulicy Woronicza i Samochodowej) i podpisz list do największych polskich reklamodawców - czytamy w wydarzeniu.

Powstrzymajmy Zamach Stanu

Przedstawiciele KOD zorganizują 16 lipca pod Sejmem RP przy ul. Wiejskiej demonstrację pod hasłem "To NIE Koniec! Powstrzymajmy Zamach Stanu". 

- 12 lipca 2017 r. partia PiS w sposób ordynarny i już zupełnie jawnie zdecydowała się przeprowadzić ustrojowy zamach stanu. Zdemolowano Krajową Radę Sądownictwa. Nowa ustawa w praktyce likwiduje niezależność sądów, a tym samym konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy. (...) PiS chce zagarnąć kontrolę nad wszystkimi wolnymi wyborami w naszym kraju. One nie mają już być „wolne” - czytamy na stronie wydarzenia. 

Apelują do ludzi: Przybądźcie pod Sejm w najbliższą niedzielę. Pokażmy, że muszą się w końcu zatrzymać.

Demonstracja rozpocznie się o godzinie 15. Do KOD-owców dołączą Obywatele RP.

Nie możemy milczeć! Stwórzmy łańcuch światła

W niedzielę wieczorem Akcja Demokracja zaprasza pod Sąd Najwyższy w Warszawie, gdzie utworzy łańcuch światła. "Działania PiS ignorują Konstytucję, likwidują trójpodział władzy i stwarzają realne zagrożenie dla demokracji i wolnych wyborów" - piszą działacze.

"Mieszkańcy dawnej Polski rozpalali świece, aby odpędzić złe moce i groźne zjawiska atmosferyczne takie jak burze. Dziś, gdy nad polskim państwem zbierają się czarne burzowe chmury, a politycy z obozu rządzącego przywołują upiory, które w Europie odeszły wraz z upadkiem totalitarnych ustrojów, nie możemy milczeć" - czytamy w zaproszeniu na wydarzenie. 

Akcja odbędzie się w niedzielę o 21. Na miejscu będą obecni też sędziowie.

Mapka protestów:

Protesty w WarszawieProtesty w Warszawie grafika: Marta Kondrusik/ zdjęcie Sławomir Kamiński, Agencja Gazeta

Więcej o:
Komentarze (111)
Protesty w Warszawie. W weekend demonstracje przeciwko PiS i "propagandzie TVP"
Zaloguj się
 • arwena2010

  Oceniono 136 razy 76

  zlot PISowskich troli- myślicie że wasze szczekanie za kilka srebrników przekona uczciwych Polaków.? He,he bolszewicki pomiot.Przyjdzie i na was czas. Upajajcie się waszym Firerkiem ,klękajcie przed jego wielkością

 • kuma1

  Oceniono 97 razy 65

  Czy zdrajców państwa chroni immunitet. Prawnicy powinni obywatelom wytłumaczyć związany z tym Kodeks Karny , Konstytucyjny i związany z obronnością państwa. Partie polityczne oficjalnie powinny złożyć do prokuratury wnioski o ściganie zdrajców w tym Jarosława Kaczyńskiego jako mózgu zdrajców i podżegacza do zbrodni zdrady państwa .

 • je2bny

  Oceniono 73 razy 59

  Mam pytanie - dlaczego odpowiadacie na kretyńskie i opłacane wpisy durni ?

  Nie odpowiadając - wytrącacie im ich broń - nie ma odpowiedzi na ich wpisy i nie ma kasy - w ten sposób zdechną z głodu.

  Z trollem, tak, jak z idiotą - nie dyskutuje się.

  Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

 • arwena2010

  Oceniono 58 razy 36

  Liczba głosujących na PIS 5 711 671
  liczba uczestników spędu Smoleńskiego 1900

  no to jest prawdziwe poparcie PISu w spoleczeństwie

 • w.s3

  Oceniono 46 razy 28

  Suweren oddał pełnię władzy Kaczyńskiemu i "zbawca" robi co tylko mu się żywnie podoba. Poczynając od dynastii Wazów już było widać, że Polacy to naród głupków, niepotrafiących rządzić własnym krajem. Przebłyski "rozumu" potwierdziły tylko diagnozę.Doskonale charakteryzuje ich "Modlitwa Polaka".

 • mooore

  Oceniono 35 razy 17

  Sa pełne podstawy prawne do DELEGALIZACJI PIS. Dlaczego opozycja nie złożyła jeszcze takiego wniosku do Sadypu Najwyższego?

 • hunter54

  Oceniono 31 razy 17

  MACIE JESZCZE ZŁUDZENIA- DEMONSTRACJE SĄ W TYM
  MOMENCIE ZA SŁABYM ARGUMENTEM NA PRZESTĘPCÓW Z PIS-
  Będzie tylko kolejne wielkie rozczarowanie. TRZEBA NAPRAWDĘ
  MOCNIEJSZYCH ARGUMENTÓW

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX