Protestowali pod sejmem. Strażnicy wynosili jedną osobę za drugą. Jeden z nich był pijany [WIDEO]

W czwartek wieczorem grupa kilkudziesięciu osób wtargnęła na teren kompleksu sejmowego. Interweniowała Straż Marszałkowska. Jeden ze strażników był pod wpływem alkoholu.

Obywatele RP opublikowali wczoraj wideo, na którym widać, jak funkcjonariusze ze straży marszałkowskiej wynoszą osoby, które weszły na teren kompleksu sejmowego. Przyszły tam, aby protestować przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Skandowali "wolność, równość, demokracja".

Jak piszą na stronie Obywatele RP, w "skandalicznej interwencji Straży Marszałkowskiej uczestniczył pijany strażnik. Brawo Sejm Rzeczypospolitej Polskiej". Strażnika przebadała policja, alkomat wykazał zawartość 0,78 promila alkoholu we krwi. Pijany pracownik krzyczał, że obywatelki i obywatele RP chcieli mu zabrać broń.
Nawet nie wiemy jak to skomentować".

Naruszenie miru, nietrzeźwy strażnik

Informację o zdarzeniu potwierdza komenda stołeczna. Sylwester Marczak informuje, że prowadzone są dwa postępowania - w kwestii naruszenia miru przez protestujących, którzy wtargnęli na ogrodzony teren praz w kwestii nietrzeźwości funkcjonariusza straży marszałkowskiej.

- Wylegitymowaliśmy 21 osób. Będziemy analizować nagrania z monitoringu. Jeżeli postawione zostaną zarzuty odnośnie do naruszenia miru, osobom tym grozi do jednego roku pozbawienia wolności - wyjaśnia rzecznik.

Jak dodaje, zbadano również nietrzeźwego funkcjonariusza. - Miał ponad 0,6 promila alkoholu we krwi. Mogą być mu postawione zarzuty w zakresie wykonywania służby w stanie nietrzeźwości - informuje.

Niekonstytucyjna nowelizacja sejmu

Jak oświadczyli Obywatele RP, wchodząc na teren Sejmu, manifestowali swój sprzeciw wobec niekonstytucyjnej nowelizacji ustawy o KRS, która ich zdaniem powoduje faktyczne podporządkowanie władzy sądowniczej władzy wykonawczej.

"Jest to oczywiste naruszenie trójpodziału władzy. Teraz już nic nie będzie w stanie hamować działań władzy wykonawczej" - wytłumaczyli w porannym oświadczeniu Obywatele RP.

Więcej o: