Co robić w Warszawie od czwartku 13 lipca do niedzieli 16 lipca? Na pewno nie będzie nudno. Sprawdźcie na naszej liście, co w te dni odbywa się w naszym mieście:
Czwartek 13 lipca
Paula i Karol w Cudzie nad Wisłą
Cud nad Wisłą i Bobby Burger zapraszają na indiefolkowy, obco-swojski duet Paula i Karol, który zagra kawałki z wydanej w maju najnowszej płyty "Our town". Start o 20, Bulwar Flotylli Wiślanej 1. Wstęp bezpłatny.
Paula i Karol KUBA ATYS/ Agencja Wyborcza.pl
Czyli improwizowane piosenki (choć autorzy dementują tę pogłoskę) Macieja Buchwalda i Krzysztofa Dziubaka. "Muzyczne Chwile powracają na Bulwar Flotylli Wiślanej w jednym celu - żeby zafundować Wam audiofilskie katharsis. Zachwyt czy trwoga? Wzruszenie czy smutna refleksja? Ekstaza czy marazm? Po co wybierać, skoro można mieć to wszystko naraz w niewyobrażalnej skali. Bądźcie i zrozumcie". Koncert o 21 w Babim Lecie na Bulwarze Flotylli Wiślanej.
Pokaz z cyklu Najntisy, czyli w pogoni za nostalgią lat 90., na którą zapraszają Bar Studio, Plac Defilad, Kinoteka PKiN oraz Solopan Polska. Kicz, eklektyzm i kasety VHS we wszechobecnych wypożyczalniach. W czwartek zobaczymy "Idola" w reżyserii Todda Haynesa. I choć to Najntisy, akcja filmu rozgrywa się na początku lat 70. i opowiada o fikcyjnym biseksualnym gwiazdorze glamrocka (Jonathan Rhys Meyers). Projekcja na pl. Defilad o 21:30.
Rozświetlenie neonu Muzeum Narodowego
Po 22 Muzeum Narodowe w Warszawie rozświetli neon na swoim dachu. Jeśli więc będziecie wtedy na spacerze, na pewno zwróci waszą uwagę.
Muzeum Narodowe zaprasza także na wakacyjne pokazy, w lipcowe i sierpniowe piątki. Tym razem "Tancerka" Stephanie Di Giusto. Film opowiada Loie Fuller, skromnej dziewczynie z rolniczej rodziny, która staje się symbolem paryskiej belle epoque. W tytułowej roli piosenkarka Soko.
Pokaz w ramach projektu Kino i Sztuka na Dziedzińcu Lorentza przy Cafe Lorentz & Wine (Al. Jerozolimskie 3) o 21. W razie niesprzyjającej pogody, pokaz może być odwołany.
W Hydrozagadce tylko polska muzyka - rodzime hity lat 60., 70., 80. (tych ma być najwięcej) oraz 90. Pop i rock, disco-polo nie będzie. Zaprasza klubokawiarnia Hydrozagadka na al. 11 listopada 22. Początek o 21, do 23 wstęp za 5 zł, później - 10 zł.
Na kultowy już film Marka Koterskiego z Markiem Kondratem w roli głównej zaprasza urząd dzielnicy Ursynów. A projekcja odbędzie się na Kopie Cwila (przy ul. Koński Jar, park Romana Kozłowskiego) o 21:45.
Otwarta Ząbkowska
Czyli nowa formuła działań artystycznych na Pradze. Warsztaty, treningi, spacery, performanse, wystawy, slamy, koncerty... Lepienie pierogów czy koncert Świetlickiego i Gralaka. Program jest naprawdę bogaty. Sobotni można zobaczyć tutaj, na niedzielny tutaj (albo tutaj). Wszystko oczywiście na ul. Ząbkowskiej i jej okolicach od godz. 10 w sobotę do 22 w niedzielę.
Piknik rycerski z okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem
Muzeum Narodowe zaprasza na Dziedziniec Lorentza, gdzie będzie można spotkać rycerzy, poznać podstawy fechtunku, zobaczyć walki między rycerzami oraz wziąć udział w grach i zabawach przybliżających niezwykłe dzieje obrazu Jana Matejki. Początek w samo południe. Druga część spotkania w głównym gmachu muzeum - będzie można usłyszeć rycerskie opowieści - dla dzieci oraz dla dorosłych. Bezpłatne bilety można rezerwować online od 10 lipca (bilety.mnw.art.pl) lub w kasie (22 621 10 31, wew. 246). W razie deszczu piknik w holu głównym muzeum.
ZOO Market: Warszawski PCHLI TARG
Zakupy, jedzenie i chillout. Znajdziecie tam przedmioty vintage, meble, winyle, bibeloty, rękodzieło i książki. Rzecz jasna będzie też jedzenie - tym razem regionalne produkty, m.in. od ekipy z Krakowa Ser Jest Ser i Pani Baby. Świeże jaja, soki prosto z sadów i owoce, które zjecie od razu na miejscu. Poza tym kawa z Panamy, zimne lemoniady, muzyka i świetna atmosfera.
Wszystko to vis a vis praskich miśków, na al. Solidarności 55 (wjazd samochodem od ul. Floriańskiej). ZOO Market zaprasza od soboty od godz. 12 do niedzieli do godz. 20.
Pierwszy dzień ZOO Marketu w 2017 r. ADAM STĘPIEŃ/ Agencja Wyborcza.pl
Młynarski plays Młynarski w Pokoju na lato
Po prawie trzech latach przerwy Gaba Kulka i Jan Młynarski znowu spotykają się, żeby zagrać własne interpretacje ojca Jana, czyli Wojciecha Młynarskiego. Usłyszymy m. in. "Lubię wrony", "Nie ma jak u mamy" czy "La valse du mal". Zagrają w Pokoju na lato u stóp Muzeum Powstania Warszawskiego (Towarowa 25). Wstęp wolny, brak miejsc siedzących, liczba miejsc stojących ograniczona.
Winda do nieba 6 / impreza Vogule Poland / SAMER Ediszyn
Vogule Poland zaprasza na "jedyną właściwą letnią imprezę". Jak zapowiadają organizatorzy, na miejscu "będzie Iwona Węgrowska w za małym kostiumie, Zac Efron z wystudiowanymi mięśniami oraz Beata Kozidrak ze zmrożonym piwkiem na plaży". Zła muzyka i konfetti w cenie biletu (darmowego). Impreza od 22 w Babim Lecie na Bulwarze Flotylli Wiślanej.
Niedziela 16 lipca
Będzie kuchnia wegetariańska, wegańska, witariańska i bezglutenowa. Będą potrawy polskie tradycyjne i regionalne. Ale też produkty sezonowe z całego świata. Na słodko i słono. Poza tym warsztaty tematyczne, dla dzieci, zajęcia sportowe. Targ na skwerze AK Granat (róg Puławskiej i Woronicza) od godz. 10 do 17.
W niedzielę w Łazienkach kolejne Koncerty Chopinowskie: w samo południe zagra Filip Wojciechowski, a o 16 - Justyna Galant. Występy oczywiście przy pomniku Fryderyka.
Koncert Chopinowski w Łazienkach DAWID ZUCHOWICZ/ Agencja Wyborcza.pl
Plenerowe Kino Motocyklowe na Mokotowie
Zaprasza na pokazy pod gołym niebem w motocyklowym klimacie. W niedzielę przy Emparku na Mokotowie (ul. Domaniewska 41a) projekcja filmu "Sully". Wstęp wolny, dla każdego popcorn i napój za darmo. Zapraszają od 19 - muzyka, foodtrucki i poczęstunek dla spragnionych. Seans rusza o 21:30.
Czyste Odolany - spacer z Praską Ferajną
Praska Ferajna zaprasza na spacer po dwóch historycznych wsiach: Odolanach i Czystem. W pierwszej księżycowy krajobraz bocznic i ramp towarowych sąsiaduje z nowoczesną dzielnicą mieszkaniowo-biurową. Druga z pełnej zieleni, sadów, sadzawek i ogrodów rozrywkowych okolicy stała się jednym z najbrudniejszych rejonów Warszawy.
Co będzie można zobaczyć? M.in. "Warszawskie Koloseum", pozostałości największej
fabryki przedwojennej Warszawy Lilpop, Rau i Loewenstein czy relikty
zapomnianej kolei Warszawsko-Kaliskiej. Gdzie w czasie wolnych elekcji w Rzeczpospolitej szlacheckiej kupowano głosy? Która fabryka polska produkowała Opla, Buicka i Chevroleta? Gdzie pracował tokarz, "który się kulom nie kłaniał"? Jak wygląda najszersza w Warszawie brukowana ulica? Gdzie znajdowała się zapomniana elektrownia wolska? Dlaczego Konzentrationslager Warschau ciągle wzbudza kontrowersje?
Tego wszystkiego dowiecie się, jeśli przyjdziecie na ul. Tunelową 6 (północny pawilon dworca Warszawa Zachodnia). Spacer zacznie się o 15 i potrwa około dwie i pół godziny. Nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany "suty pourboire"
Cichy i Varga o intymnej relacji z Warszawą
Pardon, To Tu w nowej lokalizacji (przy Nowym Teatrze) zaprasza na nowy cykl spotkań literackich z polskimi pisarzami. Na pierwszy ogień idą Michał Cichy i Krzysztof Varga, którzy opowiedzą o swoich intymnych relacjach ze stolicą. Pierwszy opiewa bowiem kontemplacyjne wędrówki po Ochocie, dla drugiego mikroświatem jest Mokotów. Spotkania poprowadzi Przemysław Rydzewski, zafascynowany literaturą i filmem dokumentalnym animator kultury. A wszystko odbędzie się o 18 przy ul. Madalińskiego 10/16. Wstęp wolny.