Najwęższy dom świata jest w Warszawie. Zobacz, jak wygląda w środku

Najwęższy dom świata znów otwiera się dla zwiedzających. Dom Kereta znajduje się między ul. Żelazną a ul. Chłodną. Będzie można go zobaczyć 15, 16, 29 i 30 lipca w godzinach 12.30-16.30.

Najwęższy dom świata nie jest formalnie domem mieszkalnym. To instalacja artystyczna autorstwa architekta Jakuba Szczęsnego i grupy projektowej Centrala.

Umieszczona jest w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy ścianami kamienicy przy ul. Żelaznej 74 a blokiem przy Chłodnej 22. Został otwarty pięć lat temu. Instalacja posiada wewnątrz trzy poziomy i zaprojektowana jest jako obiekt mieszkalny.

Losy rodziny pisarza

Dom otrzymał nazwę Dom Kereta ze względu na to, iż lokalizacja w pobliżu kładki łączącej w czasach okupacji niemieckiej dwie części warszawskiego getta częściowo wiąże się z losami rodziny znanego izraelskiego pisarza - Etgara Kereta. Ta pochodzi z Warszawy, a w czasie II wojny światowej była uwięziona w getcie.

Ojciec Kereta ukrywał się podczas okupacji przez wiele miesięcy w tak ciasnym pomieszczeniu, że nie można było ani wstać ani leżeć, tylko siedzieć. Gdy został wydobyty spod ziemi, nie mógł chodzić i miał zaniki mięśniowe.

Zwiedzanie domu

Dom Kereta na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających. W tym roku można go wyjątkowo zobaczyć przez dwa weekendy w lipcu -  15, 16, 29 i 30 lipca w godzinach 12.30-16.30. Zwiedzający mają możliwość wchodzenia w grupach czteroosobowych co 15 minut.

Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Więcej o: