W Warszawie w 17 aptekach nie kupisz pigułki "dzień po". Przez "klauzulę sumienia"

Działacze Nowoczesnej przeprowadzili akcję, podczas której pytali w warszawskich aptekach o dostępność awaryjnej antykoncepcji. W 17 z nich nie można kupić pigułki "dzień po". Siedem z nich jest na Woli.

Nowoczesna zorganizowała w piątek konferencję prasową, na której zaprezentowała dane dotyczące dostępności antykoncepcji awaryjnej w warszawskich aptekach. Wynika z nich, że w 17 punktach (z ponad 500) nie da się kupić pigułki "dzień po".

Działacze Nowoczesnej sprawdzili to we wszystkich aptekach w Warszawie, które udało im się namierzyć. Do części udali się osobiście, w pozostałych pytali telefonicznie.

"W Polsce panuje atmosfera strachu"

Siedem aptek, w których obowiązuje"klauzula sumienia", znajduje się na Woli. Po dwie na Ursynowie, Pradze-Północ i w Wawrze, zaś po jednej na Bemowie, Żoliborzu, Ochocie i Śródmieściu.

- Farmaceuci najczęściej powoływali się na "klauzulę sumienia", ale zdarzały się też inne wymówki - mówiła Magdalena Rutkowska z zarządu warszawskiego oddziału partii. - W jednej z aptek usłyszeliśmy, że obecna sytuacja polityczna nie pozwala na sprzedaż legalnego preparatu. To jaskrawy przykład na to, że w Polsce panuje atmosfera strachu, a cierpią na tym kobiety i ich prawa - dodała.

- W każdym przypadku, gdy tabletka nie była dostępna od ręki, dopytywaliśmy o możliwość jej sprowadzenia. Farmaceuci, którzy kierują się dobrem pacjenta, a nie ideologią, byli gotowi zaopatrzyć się w lek w ciągu kilku godzin - mówił Ireneusz Trąbiński, pomysłodawca akcji.

"Pigułka 'dzień po' nie jest wcale nadużywana"

Działacze pytali, jakie jest zapotrzebowanie na tego typu antykoncepcję. Jak się okazało, w aptekach miesięcznie sprzedaje się od jednego do trzech opakowań. - To dowód, że pigułka „dzień po” nie jest wcale nadużywana. A przecież takiego, jak się okazuje, nieprawdziwego argumentu używają jej przeciwnicy - zaznaczał działacz Nowoczesnej z Ursynowa.

Paweł Rabiej, kandydat ugrupowania na prezydenta stolicy, zapowiadał, że po wygranych wyborach wprowadzi finansowane przez miasto całodobowe dyżury lekarzy, którzy będą przepisywać kobietom recepty na tabletki "dzień po".

RPO: Powoływanie się na "klauzulę sumienia" sprzeczne z prawem

Jak przypominała Nowoczesna, zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich, jak i Główny Inspektor Farmaceutyczny uważają, że powoływanie się przez farmaceutów na „klauzulę sumienia” jest sprzeczne z prawem. Apteki nie mogą ograniczać sprzedaży leków z wyjątkiem wymienionych w prawie farmaceutycznym substancji odurzających i psychotropowych.

Tabletka EllaOne, o którą pytali lokalni działacze Nowoczesnej, zapobiega zapłodnieniu do 72 godzin po stosunku.

Lista warszawskich aptek, w których obowiązuje klauzula sumienia (wg działaczy Nowoczesnej).

Bemowo – ul. Powstańców Śląskich 80a
Ochota – Al. Jerozolimskie 148
Praga-Północ – ul. Kijowska 11, ul. Wileńska 18a
Śródmieście – ul. Sapieżyńska 3
Ursynów – ul. Polinezyjska 8/10, ul. Puławska 392
Wawer – ul. Bustrzycka 50, ul. Młoda 9
Wola – ul. Okopowa 58, ul. Olbrachta 23, ul. Ożarowska 61, ul. Górczewska 89 i 97, ul. Pańska 61, ul. Płocka 43
Żoliborz – pl. Inwalidów 8

Szyją stroje podręcznych. Tak warszawskie kobiety szykują się do demonstrancji przeciwko wizycie Trumpa

Więcej o: