Wynajem mieszkania w Warszawie. W ciągu trzech lat ceny wzrosły nawet o 500 zł. Gdzie jest najtaniej?

Cena za wynajem mieszkania w Warszawie w ciągu ostatnich kilku lat znacząco wzrosła. Gdzie jest najtaniej, a gdzie za kawalerkę zapłacimy ponad 2 tysiące złotych?

Cena za wynajem mieszkania w Warszawie rośnie z roku na rok. Wystarczy spojrzeć na te dane (zebrane oferty portalu Domiporta.pl), żeby się przekonać, że wynajem w stolicy coraz mniej się opłaca. Zwłaszcza jeżeli jesteśmy studentami lub dopiero wkraczamy na ścieżkę zawodową.

"Rynek wynajmu będzie rósł"

Skąd ten wzrost cen? - Coraz więcej osób chce mieszkać w Warszawie na wynajmie - wyjaśnia ekspert ds. nieruchomości portalu Domiporta.pl Bartłomiej Baranowski. - Miejsce do tego jest ograniczone, właściciele mogą więc pozwolić sobie na podwyżki cen, bo i tak, gdy przyjdzie sezon, znajdą się nabywcy - tłumaczy.

Kwestia kredytów, jak mówi, raczej nie wchodzi w grę, ponieważ mieszkania na wynajem ich nie potrzebują. - Inna sprawa, że warszawski rynek wynajmu, choć największy w Polsce, nie jest nadal duży. Ale z pewnością będzie rósł - dodaje Baranowski. - Od paru lat można to obserwować. Daleko nam jeszcze pod tym względem do Niemiec, ale zmierzamy w tym samym kierunku - mówi ekspert.

- A w związku z tym, że wciąż brakuje mieszkań na wynajem ceny będą szybować w górę - twierdzi Baranowski. - Dlatego takim dobrym interesem jest teraz kupno mieszkania na wynajem - ocenia.

Jak wyjaśnia, stosunek liczby napływającej ludności do Warszawy do liczby mieszkań na wynajem nie jest równy. - No i rynek najmu jest wciąż mały, nie każdy decyduje się na najem swojego mieszkania, nawet jeśli mieszka gdzie indziej. Ludzie się boją problemów z lokatorami, a czasami trzymają mieszkania na przykład dla dzieci bądź wnuków - twierdzi.

Trzy lata temu

Jeszcze w 2014 roku średnia cena za wynajem mieszkania dwupokojowego w Warszawie wynosiła 2440 zł, podczas gdy w 2017 roku wynosi już prawie 3 tys. zł. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kawalerek. Z 1780 zł cena podskoczyła do 2100 zł.

Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się za zakup mieszkania w Warszawie pod inwestycję. - Z danych wynika, że kupując mieszkanie na wynajem - bez względu czy na rynku wtórnym czy pierwotnym, można średnio liczyć na 4,84 proc. zysku netto w skali roku. Rok temu wskaźnik ten wynosił 4,39 proc., co oznacza wzrost zyskowności inwestycji o 10 procent - mówi Baranowski.

Wynajem w WarszawieWynajem w Warszawie grafika Marta Kondrusik

Gdzie jest najdrożej?

Według danych ofertowych portalu Domiporta.pl, najdroższą dzielnicą jest oczywiście Śródmieście. Wysoko plasuje się również Mokotów oraz Wola. Trochę taniej jest na Wilanowie, Żoliborzu i Ochocie.

Najbardziej opłaca się szukać mieszkania na Białołęce i Targówku oraz w Wesołej. Droższy jest już Ursus czy zielony Wawer.

Należy zwrócić uwagę, że w takich dzielnicach, jak Rembertów, Wesoła czy Ursus niewiele było ofert mieszkań jednopokojowych (kawalerek). Nie są to dzielnice z blokowiskami, mieści się tam dużo domków jednorodzinnych czy niewielkich domów z kilkoma mieszkaniami. Szukając więc małego mieszkania, najlepiej wybierać takie dzielnice, jak Targówek, Ursynów, Bemowo czy Białołękę. 

Mimo lepszej komunikacji, wciąż są to dzielnice oddalone znacznie od centrum miasta.

Gdzie najchętniej szukamy mieszkania?

Mimo dość wysokich cen, wciąż najchętniej wybieramy mieszkania na Mokotowie, w Śródmieściu i na Ursynowie (dane Morizon.pl z 2017 r.). Najmniejszą popularnością cieszą się natomiast Wesoła i Rembertów – odstrasza spora odległość od centrum stolicy i problemy z dojazdami.

Popularnością cieszy się także Ursynów, na którym znacznie poprawiła się lokalna infrastruktura, a dojazd metrem jest zdecydowanym atutem tej dzielnicy. Mieszkańcy doceniają także bliskość terenów zielonych, zwłaszcza Lasu Kabackiego, sprzyjającego odpoczynkowi na świeżym powietrzu.

Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Więcej o:
Komentarze (47)
Wynajem mieszkania w Warszawie. W ciągu trzech lat ceny wzrosły nawet o 500 zł. Gdzie jest najtaniej?
Zaloguj się
 • grammmatik

  Oceniono 32 razy 22

  Statystki wyjęte z kosmosu. Nie wiem skąd ten portal wziął te dane ale sporo odbiegają od rzeczywistości.

 • Marek Wielgo

  Oceniono 28 razy 16

  Na chłopski rozum, jak mogą rosnąć ceny najmu, skoro - jeśli wierzyć deweloperom - nawet co trzecie mieszkanie kupują inwestorzy z myślą o wynajmowaniu. Nie wierzę, że popyt rośnie dużo szybciej niż sprzedaż. Wzrost średniego czynszu można więc wytłumaczyć tylko w jeden sposób: zmienia się struktura wynajmowanych mieszkań. Na rynku rośnie udział nowych, w dobrym standardzie, które kosztują więcej. I właśnie te droższe mieszkania, których jest coraz więcej, windują średnią.

 • dawn-to-dusk

  Oceniono 16 razy 12

  @grammmatik - "Statystki wyjęte z kosmosu. Nie wiem skąd ten portal wziął te dane ale sporo odbiegają od rzeczywistości."

  Tak jak średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw i to nawet pamiętając, że to wartość brutto, o czym autor chyba zapomniał.

 • thegreatmongo

  Oceniono 8 razy 6

  Wlochy drozsze niz Zoliborz?
  Dziwna statystyka

 • Marcin Lewicki

  Oceniono 12 razy 6

  I tu pojawia się absurd rzeczywistości naszej.
  Wynajem 50 metrów - 2100-2400 miesięcznie.
  Rata kredytu za 50 metrów - 1600 miesięcznie.
  Niestety, zdolności kredytowej nie ma, bo "pan za biedny", więc płaci ten biedny o prawie 1000 więcej miesięcznie.

 • adamschodowy

  Oceniono 11 razy 5

  tymczasem praga pn wileniak i plac hallera 10min od centrum zoo park praski wisła metro 2pok jedno 40m.kw, drugie 48m.kw 1350 i 1400pln

 • iwa3543

  Oceniono 4 razy 4

  Gdyby miała złośliwie pisać to stwierdziłabym, że tekst sponsorowany przez dewelopera. W Warszawie jest więcej chętnych do wynajmowania niż mieszkań?? jasne. Może być więcej chętnych do wynajmowania w niższych cenach - to na pewno. Statystyki też od czapy nie pokazują rzeczywistości. Nawet jeśli w Warszawie są wyższe zarobki to nie są one na tyle wysokie żeby ludzi było stać na wynajmowanie mieszkań w tych cenach. Chyba, że w 6 osób 45 metrowe mieszkanie.

 • xxl_100

  Oceniono 8 razy 4

  Piramidalne bzdury
  W nie najwyższym, ale przyzwoitym standardzie dwa pokoje można wynająć za od 1400, trzy pokoje od 1700.
  Oczywiście średnia z 300 ofert na dowolnym portalu jest wyższa, bowiem wynajmujący podwyższają jakość wyposażenia i wtedy żądają więcej.

 • spoxel

  Oceniono 3 razy 3

  czuję a nawet wiem że ktoś tu wkręca

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX