Na środę i czwartek synoptycy zapowiadali maksymalnie 31 stopni Celsjusza. Mogą pojawić się przelotne burze, gwałtowne deszcze, wiatr w porywach do 80 km/h. Możliwe są również lokalne podtopienia.
Synoptycy z IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla całego Mazowsza - dotyczą burz z gradem oraz upałów. Ostrzeżenie dotyczące burz obowiązuje do czwartku do godz. 5 rano. Z 80-procentowym prawdopodobieństwem mogą wtedy wystąpić miejscowo burze z opadami deszczu na poziomie 20-30 mm, lokalnie do 40 mm, z porywami wiatru do 80 km/h. W niektórych miejscach może też padać grad.
Upały mogą pojawić się również z 80-procentowym, jak podaje IMGW, prawdopodobieństwem. W środę będzie maksymalnie 27 stopni na północy województwa i 31 na południu. W czwartek na północy 29, na południu 31. Temperatura minimalna w nocy ze środy na czwartek wahać się będzie w granicach 19-21 stopni Celsjusza. Ostrzeżenie obowiązuje do czwartku do godz. 18.
Warszawscy urzędnicy postanowili ulżyć mieszkańcom ustawiając kurtyny wodne. Będą działały w godz. 9.00 - 17.00. Znajdziemy je na placu Zamkowym, placu Trzech Krzyży, placu Konstytucji, placu Defilad, Krakowskim Przedmieściu, przy pomniku Kopernika, Floriańskiej 3, przy katedrze, Nowym Świecie przy ulicy Smolnej, skwerze Hoovera, płycie Desantu przy ul. Solec (bulwar Flotylli Wiślanej).
Skontaktowaliśmy się z synoptykiem z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W rozmowie z Metrowarszawa.pl Maria Walinowska podkreśla, że w czwartek temperatura przekroczy w stolicy 30 stopni Celsjusza. Upałom będą towarzyszyły gwałtowne burze i porywisty wiatr do 70 km/h.
- W czwartek będzie gorąco, ale już następnego dnia pożegnamy upały. Przynajmniej na razie. Na koniec czerwca i początek lipca zapowiadane jest ochłodzenie. Temperatura nie przekroczy 24 stopni Celsjusza – mówi nam synoptyk.
Jak dodaje, w samej Warszawie ostatni rekord ciepła padł w sierpniu 2013 roku (37 stopni Celsjusza), wcześniej - w sierpniu 1994 roku (36, 4 stopni).
Gdzie jest burza?
Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi, w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.
Zobacz, gdzie są burze w Polsce>>>
Zobacz, gdzie są burze w Europie>>>
Zobacz interaktywną mapę burzową >>>
Jak należy się zachowywać w upalne dni?
W przypadku wysokich temperatur osoby starsze i dzieci powinny unikać wychodzenia na zewnątrz. Należy nosić nakrycia głowy, pić duże ilości wody, a także stosować krem z filtrem na odsłonięte części ciała. Nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w nagrzanym samochodzie, może grozić im śmierć.
Jak zachować się w czasie burzy?
Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Taki komunikat opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia".