BUW zamknięta przez dwa dni z powodu konferencji. A sesja? Rzecznik UW: Nie było innego wyjścia

19 i 20 czerwca Biblioteka UW jest zamknięta dla uczących się - odbywa się tam bowiem konferencja Narodowego Kongresu Nauki. Zdaniem partii Razem, dla rządzących student jest tylko petentem. Inaczej widzi to Uniwersytet.

19 i 20 czerwca Uniwersytet Warszawski współorganizuje konferencję programową Narodowego Kongresu Nauki. Odbywa się ona w gmachu Biblioteki UW, która jest przez te dwa dni zamknięta dla studentów.

Sprzeciwia się temu partia Razem, która na Facebooku napisała, że "władze uczelni razem z dygnitarzami ministerialnymi wolę zamknąć BUW, aby we własnym gronie, ponad głowami studentów, dyskutować o przyszłości szkolnictwa wyższego".

"Studiujesz na UW? Masz właśnie sesję? Chcesz skorzystać z BUW? Zapomnij!" - pisze Razem. "Minister Gowin urządził sobie w niej dyskusję o Twojej przyszłości" - zaznacza.

"Wizja szkolnictwa wyższego, jaka zdaje się przyświecać rządzącym, to wizja w której student jest jedynie petentem, pozbawionym prawa głosu i możliwości samostanowienia. Jest to wizja, której Razem stanowczo się sprzeciwia" - piszą dalej politycy. "Wierzymy, że studenci powinni być pełnoprawną częścią społeczności akademickiej, z realnym wpływem na jej kształt i działania" - dodają. W poniedziałek o 9 rano zorganizowali pod budynkiem pikietę.

Dyskusje w "gronie dygnitarzy"? UW: Zupełne nieporozumienie

Co na to Uniwersytet? Jak czytamy na stronie, "19 i 20 czerwca zespół prasowy uczestniczy w konferencji NKN. W tych dniach biuro będzie nieczynne". Na szczęście rzecznik prasowy UW Anna Korzekwa, mimo że również jest na konferencji, błyskawicznie nam odpisała.

"Konferencje NKN odbywały się w całej Polsce i gromadziły uczestników - przedstawicieli środowiska akademickiego i naukowego - z całej Polski. Tak samo jest i na UW. Rejestracja była otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Na sesjach plenarnych nie brakowało i studentów. Mówienie tu o dyskusjach w 'gronie dygnitarzy' jest zupełnym nieporozumieniem" - napisała rzecznik.

"Uniwersytet nie ma żadnej sali kongresowej"

Co z zamknięciem biblioteki dla studentów? "Zdaję sobie sprawę, że jest ono kłopotliwe. Nie było jednak innego wyjścia. Uniwersytet nie ma żadnej sali kongresowej, w której można zorganizować takie wydarzenie" - wyjaśnia.

Niedogodność, jak dodaje Korzekwa, zrekompensować może fakt przedłużenia o kilka dni akcji "BUW dla sów" (podczas której biblioteka otwarta jest do 5 rano). Rzecznik podkreśla, że sprawa zamknięcia BUW była "z wyprzedzeniem przedyskutowana z samorządem studentów UW".

Kongres już we wrześniu

Konferencja jest częścią kilkumiesięcznej akcji przygotowującej grunt pod nową ustawę o szkolnictwie wyższym. Narodowy Kongres Nauki odbędzie się we wrześniu Krakowie. Poprzedzą go konferencje, podczas których, jak czytamy na stronie Kongresu, "dyskutowane będą najważniejsze problemy i wyzwania, przed którymi stoi nauka i szkolnictwo wyższe".

Te kwestie to m.in. "umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego, propozycje zmian w naukach humanistycznych i społecznych czy ustrój i zarządzanie w szkolnictwie wyższym".

Powstaje pierwsze prywatne miasto. Bez władz, policji i podatków

Więcej o:
Komentarze (33)
BUW zamknięta przez dwa dni z powodu konferencji. A sesja? Rzecznik UW: Nie było innego wyjścia
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 28 razy 28

  Panie Gowin, jak się mają granty?
  Czy to prawda, że od kilku miesięcy dysponuje pan ocenami komisji eksperckich w grantach sprzętowych dla uczelni wyższych, ale nie ma pan czasu podpisać dokumentów?
  Wie pan, że uczelniom zostaje już tylko pół roku, by przygotować przetargi na zakup aparatury naukowej i to się po prostu może nie udać? Pieniądze nie zostaną wydane. Czy o to chodzi?
  Dlaczego ten wasz rząd jest tak nieudolny? Za co się bierzecie, to spieprzycie. Przez 8 lat PO-PSL te konkursy się normalnie odbywały. Przez 8 ostatnich lat w miarę normalnie odbywały się konkursy ministerialne. A teraz panowie ministrowie ręcznie steruje wynikami, wbrew ocenom ekspertów. Co wy tam robicie???
  Ja wiem, że ogłupione masy, które nie widzą nic ponad pęto kiełbasy, i tak na was zagłosują. Macie w dudzie jakąś garstkę naukowców, którzy wypruwają sobie żyły, żeby choć trochę dobić do wiodących ośrodków na świecie. Jak to robić? Pensja asystenta = pensja minimalna, pensja adiunkta = 2600. Uczeni z zachodu śmieją się z polskich kolegów. A wciąż tu jest kilku, którzy sobie wymyślili, że będą pracować na polskiej uczelni. Mimo, że na zachodzie spokojnie dali by sobie radę... Tutaj muszą walczyć ze skostniałym systemem, z przełożonymi, z profesorkami, którzy mając tytuły zajmują się smoleńskimi parówkami, albo pierdzeniem w stołki, bo samodzielnego i tak nikt nie ruszy. A teraz jeszcze z ministerstwem. Później się dziwicie, że polskie uniwersytety są już w piątej setce światowych rankingów. Oby tak dalej. Na pewno planowana komercjalizacja im pomoże.

 • zbanowany-za-prawde

  Oceniono 22 razy 22

  fundamentalista katolicki i do tego BURAK

  jarku już na studiach byłeś niedorozwinięty

 • ptakoryb

  Oceniono 15 razy 15

  Pany.

 • k0lec

  Oceniono 12 razy 12

  ...
  "Droga koleżanko, taka pobłażliwość wobec studentów jest niedopuszczalna! Gotowi pomyśleć, że my tu jesteśmy dla nich!"
  😉

 • chateau

  Oceniono 12 razy 12

  Pan rzecznik mnie rozbawił.
  Jak nie macie sali konferencyjnej to ją sobie wynajmijcie zamiast zamykać bibliotekę w trakcie sesji.

  Wasza arogancja nie ma granic.

 • acototak

  Oceniono 12 razy 12

  To trzeba być nie lada mózgowcem, żeby w takim terminie robić sobie szopki w BUW.

 • zyks

  Oceniono 11 razy 11

  Studenci sa współgospodarzami UW i BUW. Kto nas pytał? Dziś już po herbacie, ale jutro pikiety i nie wpuszczać. W Wawie jest 5 - 6 odpowiednich miejsc/sal.

 • sprawazlewa

  Oceniono 11 razy 11

  Za PRL-u w Porażu, gdy sołtys znalazł dolara, otwarli PEWEX. W PRL-PiS nie takie cuda jeszcze przed nami!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX