Do Warszawy zbliża się burza. Uwaga: Będzie silnie wiało, może też spaść grad

Burza czeka w najbliższych godzinach Warszawę i całe Mazowsze. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla województwa. Będzie padać i silnie wiać. Niewykluczone, że spadnie też grad.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe dla Polski, w tym dla województwa mazowieckiego. Czeka nas burza, lokalnie może też spaść grad. Będzie też silnie wiało.

Burza w Warszawie, wiatr i grad

IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla województwa podkarpackiego i pierwszego dla prawie całej Polski (poza wschodnim krańcem). Dla Mazowsza ostrzeżenie obowiązuje od wtorku od godz. 15 do godz. 3 w nocy w środę. "Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad" - możemy przeczytać.

Jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Taki komunikat opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia".

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie IMGW przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia".

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Więcej o: