Trwa protest taksówkarzy. Ruszyli z pięciu miejsc, blokują Warszawę. Duże utrudnienia

Trwa protest gwiaździsty taksówkarzy - kierowcy jadą do centrum stolicy z pięciu miejsc, możliwie najwolniej. Chcą, aby rząd Beaty Szydło zaangażował się w walkę z nielicencjonowanymi przewoźnikami, m.in. z firmą Uber.

Taksówkarze o godz. 7 wyjechali z pięciu miejsc w mieście. Jadą kolumnami możliwie najwolniej, blokując ruch na drogach stolicy. Później chcą wręczyć swoje postulaty premier Beacie Szydło. Żądają, by podjęła walkę z nielegalnymi przewoźnikami.

- Na Puławskiej i Wilanowskiej utworzył się duży korek. Ponad setka taksówek porusza się przez mokotowski Mordor z prędkością 5-10 km na godzinę. Wszyscy poruszają się bardzo wolno - relacjonuje reporterka TVN24 Justyna Kosela.

Nawet pięć tysięcy taksówkarzy

Ponad sto taksówek jedzie też z parkingu przy Jubilerskiej na Pradze-Południe. Inne miejsca, z których ruszyli to Centrum Olimpijskie przy Wybrzeżu Gdyńskim 4 (Żoliborz), obok sklepów Tesco przy Połczyńskiej (Bemowo) i Stalowej (Praga-Północ) oraz obok Auchan przy Puławskiej 42. Taksówkarze blokują też buspasy.

Korki w Warszawie. Protest taksówkarzy

Zablokowane są mosty Łazienkowski i Siekierkowski, na tym drugim przejazd zajmuje godzinę. Stoi też Wisłostrada. Na Pradze Radzymińska i Al. Solidarności są nieprzejezdne. Na razie na protestach korzystają inni przewoźnicy. Uber liczy sobie za przejazd w Warszawie prawie podwójną stawkę.

Tak wygląda natężenie ruchu w Warszawie w poniedziałek o 10:14. Im ciemniejszy czerwony kolor, tym bardziej zakorkowana trasa:

Natężenie ruchu w WarszawieNatężenie ruchu w Warszawie Google maps

 Protest ma zakończyć się po południu. Konferencja odbędzie się przy skrzyżowaniu Emilii Plater i Alei Jerozolimskich. W całej akcji może brać udział nawet pięć tysięcy taksówkarzy.

- Po prostu walczymy o sprawiedliwość - mówi jeden z taksówkarzy. Dodaje, że walczą kulturalnie, bo np. nie podpalają opon. Policja wlepia mandaty taksówkarzom za blokowanie ruchu. Kierowcy korporacji zadecydowali, że złożą się na mandaty swoich kolegów.

"Nie szanuję"

"W skali od 0-10 zakorkowanie Warszawy przez taksówkarzy były pomysłem, który im coś tak na... -20" - napisał na Twitterze Damian Racławski. Ludzie już szykują "akcję odwetową", która ma polegać na zamawianiu kursów-widmo.

"Wisłostrada stoi" - informuje Bartosz Chyż.

"Dziś protest taksówkarzy, których świadomą intencją jest utrudnienie życia zwykłym ludziom. Nie szanuję" - napisał na Twitterze publicysta Łukasz Warzecha.

"Mieszkańcy Warszawy odczuwają na własnej skórze protest taksówkarzy. Na przystankach setki oczekujących, autobusy zmuszone jechać 5 km/h" - napisało Stowarzyszenie Młodzi Demokraci.

Taksówkarze protestują też we Wrocławiu. "Protest taksówkarzy w poparciu dla wydarzeń w stolicy. Zablokowali parking przed Urzędem Wojewódzkim" - pisze reporterka Radia Zet Grażyna Wiatr. Podobne wydarzenie odbędzie się też w Poznaniu.

- Jadę od strony Woli. Kasprzaka, Karolkowa, Górczewska - wszystko odblokowane. Nie ma korków - donosił po 10:30 nasz reporter Tomasz Golonko. Rondo Daszyńskiego również było przejezdne. Gorzej jest dalej - zakorkowana jest Prosta od ronda w stronę centrum.

Protest na ProstejProtest na Prostej Tomasz Golonko

- Nie popieram taxi. Za takie strajki tym bardziej - mówi naszemu reporterowi pan Mirek, dostawca towarów. - Ich konflikt odbija się dziś na mojej pracy i na pewno taksówkarze nie znajda zrozumienia u mnie w ten dzień - podkreśla.

Dlaczego taksówkarze protestują?

Protestujący kierowcy podkreślają w postulatach, że nie występują wyłącznie przeciwko Uberowi, ale wszystkim - ich zdaniem - nielegalnie działającym przewoźnikom. Jak twierdzą, to ci, którzy wykonują usługi za pomocą aplikacji, bez licencji, kasy fiskalnej oraz ubezpieczenia. 

Niektórzy kierowcy Ubera ze strachu postanowili nie wyjeżdżać w poniedziałek na ulice Warszawy. Jeden z nich opowiedział naszemu reporterowi Tomaszowi Golonce o procederze, którego dopuszczają się taksówkarze - jeden lub dwóch zamawia Ubera pod przykrywką, a następnie jedzie z nim w miejsce, gdzie czekają inni taksówkarze. W ten sposób zastraszają kierowców.

Kierowcy licencjonowanych taksówek już zapowiadają, że na jednym proteście się nie skończy. Jeśli dzisiejszy nie skłoni rządu do reakcji, powtórzą akcję w kolejnym tygodniu. Tym razem sytuacja będzie poważniejsza - do stolicy przyjadą taksówkarze z całego kraju.

Polscy kierowcy respektują pewną ważną zasadę. Inne kraje mogą brać z nas przykład

Więcej o: