Wciąż szukają zbiega ze szpitala przy Banacha. Dlaczego Piotr Ruzicki przebywał w areszcie?

W piątek 42-letni Piotr Ruzicki, który przebywał w areszcie za oszustwa, uciekł ze szpitala na Banacha. Trafił tam, kiedy źle się poczuł. Policja wciąż szuka zbiega. Oferuje 20 tys. zł za informacje na jego temat.

W piątek 42-letni Piotr Ruzicki uciekł policji ze szpitala przy ul. Banacha, gdzie został doprowadzony na badania. Policja wyznaczyła nagrodę 20 tys. zł za podanie informacji na temat miejsca ukrywania się zbiega. Wciąż trwa pościg za poszukiwanym.

Jak powiedziała nam kom. Iwona Jurkiewicz z działu prasowego Komendy Stołecznej Policji, Ruzickiemu w ucieczce pomógł inny mężczyzna. - Nikt nie ucierpiał w zdarzeniu. Ustalamy okoliczności - zaznaczyła.

"Nie chcemy zacierać obrazu"

- Mężczyzna przebywał w areszcie śledczym. Był konwojowany do prokuratury, wtedy źle się poczuł i zabrano go do szpitala - dodała Jurkiewicz. - Ruzicki był notowany za przestępstwa gospodarcze przeciwko mieniu. Czyli za oszustwa i fałszerstwa - powiedziała nam.

- Nie przekazujemy więcej informacji - podkreśliła policjantka. - Musimy przesłuchać świadków zdarzenia. Chcemy poznać ich relacje, a nie, żeby wzorowali się na naszych czy państwa. Nie chcemy zacierać obrazu tym osobom - wyjaśniła.

80 zarzutów

- Jest nadal poszukiwany, nie został do tej pory znaleziony - potwierdził prok. Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Wykonywane są czynności, które pomogą nam wyjaśnić okoliczności tej ucieczki i ustalić, kto mu w tym pomagał - dodał.

- Przeciw Piotrowi R. toczy się postępowanie karne - powiedziała sędzia Anna Ptaszek, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie. Mężczyznę aresztowano w lutym 2014 r., niedawno Sąd Apelacyjny przedłużył mu tymczasowy areszt do 31 lipca 2017 r. - Postawiono mu 80 zarzutów, przede wszystkim chodzi o oszustwa - dodała Ptaszek. 

Pomógł mu inny mężczyzna

Jak mówiła sędzia, Piotr R. został zabrany z aresztu do prokuratury w celu dokonania czynności procesowych. W piątek o 19.20 funkcjonariusze przekazali informację, że 42-latek zbiegł.

Według nieoficjalnych informacji, konwojujący Ruzickiego policjanci mieli być zastraszeni bronią przez jego pomocników. Potem zbieg miał uciec ze szpitala taksówką. Policja jednak nie potwierdza tych doniesień. Jak mówiła Jurkiewicz, przy ucieczce pomógł mu "inny mężczyzna". Policjanci z Wydziału Kontroli sprawdzają ponadto, czy podczas konwojowania więźnia wszystkie procedury zostały zachowane.

Rysopis poszukiwanego:

Piotr Ruzicki

Wiek: 42 lata
Wzrost: 176-180 cm
Sylwetka: krępa, muskularna
Włosy: ciemny blond, proste, krótkie
Nos: prosty, średni, koniuszek nosa zadarty
Mężczyzna ubrany był w jasną koszulkę polo, jeansy, czarne sportowe buty.

Informację można przekazać pod numerem telefonu 22 60-365-59, a także całodobowo pod numerem 997 lub 112. Policja gwarantuje pełną anonimowość. Policja przypomina też, że za pomoc poszukiwanemu w ukryciu się grozi kara do pięciu lat więzienia.

"Pościgowy reporter" TVP kontratakuje. Tym razem na cel wziął posła Nitrasa

Więcej o: