Od września zajęcia w warszawskich przedszkolach będą za darmo

Od września w stolicy prawie 50 tysięcy dzieci będzie korzystać z zajęć w przedszkolach za darmo. To kolejne, po darmowej komunikacji dla uczniów oraz Bonie Żłobkowym działanie władz wspierające rodzinę.

Od 1 września 2017 r. rodzice nie będą płacić za pobyt dziecka w przedszkolu. Z tego rozwiązania skorzystają rodzice 46 tys. dzieci chodzących do warszawskich przedszkoli.

- To kolejne działanie na rzecz warszawskich rodzin. Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla uczniów i po warszawskim bonie żłobkowym, tym razem wsparcie dotyczy rodzin, których dzieci chodzą do naszych przedszkoli – zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Od 2013 roku opłata za przedszkola wynosi 1 zł za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce powyżej sześciu godzin opieki. Dzięki likwidacji opłat rodzice w domowym budżecie mogą zaoszczędzić nawet tysiąc zł rocznie. - Rodzice będą płacić jedynie za posiłki. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszą się również bariery ekonomiczne w dostępie do edukacji przedszkolnej dla rodzin o niskich dochodach - informuje miasto.

Dyrektor warszawskiego Biura Edukacji Joanna Gospodarczyk podkreśliła podczas konferencji, że będzie to kolejna forma wspierania przedszkoli. - W ciągu ostatnich dziesięciu lat miasto odremontowało ok. 200 placówek i zbudowało 27 nowych. Wciąż też budujemy kolejne przedszkola. W tym roku oddamy do użytku dziewięć następnych.

Darmowa komunikacja miejska

Jak przypomina Hanna Gronkiewicz-Waltz, od 1 września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą podróżowali również komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie Kart ucznia.

- Proces ich wydawania już się rozpoczął. Bezpłatne przejazdy przysługują uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w szkołach poza stolicą. Uprawnienie obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy. Z Karty ucznia może skorzystać ok. 150 tysięcy uczniów - informuje miasto.

Warszawski Bon Żłobkowy

Władze Warszawy wśród działań na rzecz rodzin w Warszawie wymieniają również wprowadzenie Warszawskiego Bonu Żłobkowego, który ma być zachętą do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia podatków w stolicy.

- Aby otrzymać bon, trzeba będzie zrezygnować z miejsca w żłobku lub z oczekiwania na to miejsce. Warszawski bon żłobkowy będzie wynosił 400 zł miesięcznie na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym, nie później jednak niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 rok życia - informuje miasto.

To finansowe wsparcie będą mogli otrzymać rodzice, którzy:

- pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie,

- nie są na urlopie wychowawczym,

- spełniają kryterium dochodowe: 1922 zł netto na jednego członka rodziny, 

-  których dziecko jest na liście oczekujących na miejsce w publicznym żłobku lub chodzi do publicznego żłobka.

- Szacujemy, że w przyszłym roku z tej formy wsparcia może skorzystać ponad cztery tysiące rodzin. Na ten cel ratusz przeznaczy w 2017 r. ponad 7 mln zł. Bon żłobkowy będzie obowiązywał od września tego roku - podsumowuje stołeczny ratusz.

Więcej o: