W Radzie Warszawy zaszły duże zmiany. Nowym wiceprzewodniczącym został m.in. Dariusz Figura, którego poparło 48 radnych. Poprzednio przez dziesięć lat sprawowała tę funkcję Olga Johann, która zmarła w kwietniu.
Budzącą największe emocje okazał się jednak wybór bratanka ministra ochrony środowiska Jana Szyszki - Piotra Szyszko - na szefa komisji ochrony środowiska.
Piotr Szyszko jest również kierownikiem Zespołu Edukacji Leśnej i Turystyki w Nadleśnictwie Jabłonna. Wybór bratanka ministra środowiska na to stanowisko już budził kontrowersje. Piotr Szyszko zaczął tam bowiem pracę wraz ze zmianą nadleśniczego na tego z partii PiS.
W rozmowie z Metrowarszawa.pl Piotr Szyszko dementuje wszelkie pogłoski, jakoby jego pokrewieństwo z Janem Szyszko miało wpływ na to, jaką funkcję sprawuje.
- Nie rozumiem, co jedno ma wspólnego z drugim. Radnym zostałem, bo tak chcieli mieszkańcy Warszawy. A zgodnie z uchwałą Rady Miasta zostałem wybrany przewodniczącym komisji. Otrzymałem 99 proc. głosów. Gdyby radni nie widzieli mnie na tej funkcji, to by mnie nie wybrali - tłumaczy Piotr Szyszko.
Jak podkreśla, jego zainteresowania i doświadczenie zawodowe są zbieżne z tym, czym zajmuje się obecnie. - W Radzie Miasta od samego początku zajmowałem się ochroną środowiska. Nikt nie wywierał nacisku na radnych PO, aby wybrali właśnie mnie - dodaje.
Zapytany, czy zgadza się z decyzjami i działaniami swojego wuja, odpowiada krótko: Wolałbym się na ten temat nie wypowiadać. Zapewnia również, że Jan Szyszko nie ma na niego żadnego wpływu.
Piotr Szyszko wiąże ze swoim nowym stanowiskiem duże nadzieje. Jak podkreśla, w Warszawie jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w kwestii ochrony środowiska.
- Wciąż mamy dużo problemów z zagospodarowaniem odpadów. Musimy w końcu rozwiązać kwestię kompostowni w Radiowie i tego, jak odpady będą składowane. Zieleń miejska to również priorytet, czyli dbałość o skwery, uchwalenie planów zagospodarowania przestrzennego, co zapewni ochronę ważnych terenów - wymienia.
Zapytany o to, czy przez ochronę zielonych skwerów ma na myśli nie dopuszczanie do wycinania drzew i stawiania ogrodzenia na środku reprezentacyjnego skweru (pokłosie ustawy Jana Szyszko z dnia 1 stycznia 2017 r.), odpowiada, że musiałby się zapoznać dokładnie ze sprawą, aby ją skomentować. - Nie chcę się do tego w tej chwili odnosić, zieleń jest priorytetem, tyle mogę na razie powiedzieć - kończy.
Procedura wyboru przewodniczącego wygląda następująco - kluby zgłaszają swoich kandydatów, następnie odbywa się głosowanie radnych. Zwyczaj jest taki, że kluby dogadują się, w której komisji będą miały swojego przewodniczącego.
Często zdarza się więc tak, że tylko jeden kandydat zgłaszany jest do pełnienia funkcji szefa w danej komisji. Tak było w przypadku wyboru na szefa komisji ochrony środowiska, jak i wiceprzewodniczącego Rady.
Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta st. Warszawy, Piotr Szyszko to mieszkaniec warszawskiej Pragi-Południe. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego. Ukończył także podyplomowe studia w Szkole Głównej Handlowej oraz Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
W latach 2003-2010 pracował w Urzędzie m.st. Warszawy, zajmował się sprawami Gminnego i Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.